Šoškić: Nemojte meni da se žalite

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Šoškić: Nemojte meni da se žalite
[/h] Izvor: Politika




Beograd -- Guverner Naorodne banke Srbije Dejan Šoškić kaže da su privrednici pogrešili adresu kada su od NBS zatražili da reši njihove probleme za koje je zadužena Vlada.

4837543974ed4a4a9741fc708828020_orig.jpg

Šoškić kaže da su privrednici zaboravili da Narodna banka ima druge zakonom definisane nadležnosti, a to su stabilnost cena i finansijska stabilnost, i da je upitana njihova upornost da svoje predloge ispostavljaju Narodnoj banci Srbije koja uopšte nije nadležna za probleme privrede.
"Ostaje nejasno zašto se zaobilaze oni kjima bi rešavanje problema privrednika trebalo da bude osnovni posao: ministarstvo ekonomije, finansija, životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja. Ako težimo da Srbija bude dobro uređena evropska država, važno je da se navikavamo i na to da svaka institucija radi svoj posao u dugoročnom interesu građana kao i da snosi odgovornosti za rezultate iz svoje nadležnosti", navodi Šoškić.

U autorskom tekstu u listu Politika Šoškić taksativno navodi razloge zbog kojih smanjenje obavezene rezerve neće doneti efekte koje privreda želi i napominje da će, ako hipotetički do toga dođe finansijsku korist imati samo banke u vidu povećanja svog profita.

"Iako načelno, nemam ništa protiv dodatnog rasta profitabilnosti banaka u Srbiji, da li mi zaista verujemo da je izlaz iz problema u kojima se nalazi srpska privreda u predlogu koji jedini izvesni ishod ima u dodatnom rastu profitabilnosti banaka?", pita Šoškić.


On kaže rekao da bi smanjivanje obavezne rezerve bankama predstavljalo dodavanje novca u finansijski sistem, što, kako je naveo, ne sme da se radi kada je inflacija iznad planiranog.

Guverner NBS je istakao i da ne postoji garancija da bi banke u slučaju smanjenja obavezne rezerve povećale kreditnu aktivnost i
smanjile kamatne stope.

"Da banke nemaju novac bilo bi izvesnije da smanjivanje obaveznih rezervi doprinosi rastu kreditne aktivnosti i padu kamatnih stopa. Međutim, banke već sada imaju 97,5 milijardi dinara koje dobrovoljno (bez ikakve obaveze) drže kod NBS u okviru REPO poslova", rekao je Šoškić.

Kao jedan od razloga da obavezna rezerva banaka ne bude smanjena, Šoškić je naveo i to da bi se u tom slučaju dodatne devize najverovatnije dodale na postojećih 1,8 milijardi evra na deviznim računima banaka uz rizik da se poveća razduživanje banaka i odliv kapitala iz Srbije.

Navodeći argumente protiv smanjenja obavezne rezerve bankama, guverner NBS je istakao da je ona dodatna garancija štednje građana Srbije.

"Na svakih hiljadu evra devizne štednje građana, 250 do 300 evra (u zavisnsoti od oročenja) odlazi na potpuno sigurno mesto, u NBS. Smanjivanje obavezne rezerve smanjilo bi i sigurnost depozita građana", upozorio je Šoškić.

Šoškić je ukazao i da bi se u slučaju smanjenja obavezne rezerve suzio i prostor za dalje smanjenje (referentne) kamatne stope.
 
Natrag
Top