Šoškić: Kakva privreda, takav kurs

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Šoškić: Kakva privreda, takav kurs
[/h] Izvor: Beta


Kopaonik -- Guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić kaže da na srednji i dugi rok nema stabilnog deviznog kursa sa privredom kakva je naša.

15665906154f574e4a7dbc4371244877_640x360.jpg
"Zemlje s nedovoljnom konkurentnom i uvozno orijentisanom privredom, a koje godinama troše više nego što proizvode, koje odlažu strukturne reforme, ne privlače dovoljno direktnih stranih investicija i ne ispoljavaju reformski napor, kao što je aktivan aranžmana sa MMF-om, na srednji i dugi rok ne mogu imati relativno stabilan devizni kurs", rekao je Šoškić.
Nema te centralne banke i deviznih rezervi koje to mogu promeniti, naveo je Šoškić na Kopaonik biznis forumu.
[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Govoreći o stabilnošti bankarskog sektora, Šoškić je naveo da je stopa adekvatnosti kapitala na kraju 2011. bila 19,7 odsto, stopa likvidnosti 2,16 odsto, a pokrivenost problematicnih kredita rezervacijama za gubitke 121 odsto. Šoškić je kazao da su devizne rezerve iznosile 11,5 milijardi evra, a štednja gradjana 7,6 milijardi evra.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Guverner NBS je ocenio da centralna banka pravovremeno reaguje u sprečavanju prevelikih dnevnih oscilacija kursa, kao i da je uspešna u kontroli inflacije i stabilnosti finansijskog sistema.

"Sadašnji sistem plivajućeg deviznog kursa najprihvatljiviji je imajući u vidu stanje u privredi Srbije", rekao je Šoškić.

On je naglasio da su propali svi pokušaji fiksiranja kursa prema nekoj stranoj valuti.

"Ako privreda nema dugoročno održivu ravnotežu tekućeg bilansa, kao što je slučaj sa Srbijom, fiksni kurs troši više deviznih rezervi, povećava rizik izbijanja finansijske krize, s mogućim bankrotstvom građana, privrede, banaka i države i povećava verovatnoću povlačenja kapitala iz zemlje", rekao je Šoškić.

Kako je naglasio, održavanje fiksnog kursa zahtevalo bi bolne mere i imalo teške posledice na privredu.

Guverner je rekao da je i u režimu fleksibilnog deviznog kursa, kakav Srbija ima, moguće eliminisati rizik promene kursa korišćenjem raspoloživih instrumenata, kao što je terminsko kupovanje deviza.


[h=2]Inflacija će još padati[/h] On očekuje da će inflacija nastaviti da pada i da će se u martu ili aprili kretati oko donje granice dozvoljnog odstupanja od cilja.

"Dolazak nove poljoprivredne sezone, veći rast regulisanih cena nakon izbora i prestanak važenja uredbe o ograničavanju trgovačkih marži dovešće do vraćanja inflacije ka cilju do trećeg kavrtala 2012", rekoa je guverner NBS.

Šoškić je podsetio da je za ovu godinu NBS predvidela inflaciju od četiri odsto, sa odstupanjem plus ili minus 1,5 odsto.

On je ukazao da su glavni problemi srpske privrede to što nije dovoljno konkurentna, nema dovoljno strateških partnera u privatizaciji i što se nedovoljno izvozi.



 
Natrag
Top