Šoškić: Hrana povećala inflaciju

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Šoškić: Hrana povećala inflaciju



2. novembar 2010. | 12:42 | Izvor: FoNet, Beta, Tanjug

Beograd -- Nestabilne cene hrane najviše su uticale na to da inflacija premaši zacrtani limit od osam odsto, ocenio je guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić .

19602577224cd0015166194421509302_450x291.jpg

Da su u Srbiji cene hrane rasle kao u zemljama okruženja, ne bismo imali inflaciju višu od ciljane krajem godine, rekao je guverner.


"Cene poljoprivrednih proizvoda su u Srbiji imale veći rast nego u regionu, zbog čega je i odlučeno da počne dijalog sa Vladom da se spreči da se tako nešto i ubuduće događa", istakao je guverner.

On je objasnio da će mere za sprečavanje cenovnih šokova u oblasti poljoprivrede predložiti nadležna ministarstva, a odnosiće se na liberalizaciju tržišta hrane, politiku prelevmana i intervencije iz robnih rezervi.

Šoškić je naglasio da je projekcija da će BDP ove godine dostići rast od 1,5 odsto, dok bi u narednoj godini taj rast trebalo da bude između tri i 3,5 odsto.
Prvi čovek centralne banke rekao je i da Narodna banka ne odustaje od ne odustaje od zacrtanog inflacionog cilja za 2011. godinu od 4,5 plus-minus 1,5 odsto, uprkos inisitiranju Međunarodnog monetarnog fonda da ciljana inflacija bude šest plus-minus dva odsto.

Šoškić je istakao da će u narednoj godini na kretanje inflacije uticati odmrzavanje plata i penzija, koje će stvoriti veći pritisak na strani tražnje, a da ostaje otvoreno i pitanje kretanja cena pod kontrolom države.

"Sledeća godina će biti izazovna, ali NBS ne odustaje od planirane inflacije i da bi postigla taj cilj koristiće sve raspoložive mehanizme među kojima su referentna kamatna stopa i obavezna rezerva",
naglasio je guverner.

On je podsetio da će naredna godina verovatno biti godina pripreme za izbore, zbog čega će "odgovarajuće stege po pitanju potrošnje biti manje prisutne".


Brefort: Pravac kretanja inflacije videće se od januara

10665069144cd00151ad4f1854011897_450x337.jpg

Svetska banka podržava određivanje ciljane inflacije Narodne banke Srbije za narednu godinu
, ali ocenjuje da će za njeno uspešno sprovođenje biti potrebno usklađivanje fiskalne i monetarne politike, izjavio je danas šef kancelarije Svetske banke u Beogradu Lup Brefort.

Brefort je, na desetom Ekonomskom samitu Srbije, ukazao da će se tek u januaru, kada je predviđeno odmrzavanje plata i penzija u javnom sektoru, videti u kom pravcu će se inflacija kretati.


"Mi bismo voleli da vidimo restriktivnost u pogledu penzija i restriktivnost u vođenju monetarne politike",
naglasio je Brefort.

On je ukazao da će NBS verovatno morati da restriktivnim merama inflaciju zadrži u zacrtanim okvirima i da će joj za to biti potrebna podrška vlade.

Brefort se osvrnuo i na podršku Svetske banke Srbiji u odobravanju povoljnih kredita i zajmova, ističući da je fond koji je na raspolaganju našoj zemlji povećan u poslednjoj rundi pregovora na devet milijardi evra. On je ukazao da su u Svetskoj banci shvatili da će u Srbiju doći fondovi EU, ali ne tako brzo kako su se nadali.

Brefort je ukazao da Srbiji ostaje da reši problem nepostojanja dovoljnog broja projekata koji bi se finansirali i da kompletira postojeće.

On je ocenio da je u poslednje vreme učinjen značajan napredak kada je u pitanju raspisivanje tendera i sklapanje ugovora i izrazio uverenje da će svaki dolar koji stigne u Srbiju iz Svetske banke biti i uložen.

Inflacija, nezaposlenost, siromaštvo,...

1897483064cd017f95d10b587566567_450x338.jpg

Predsednik Izvršnog odbora Sosijete ženeral banke Goran Pitić izjavio je da je loše što Srbija kraj ove godine dočekuje sa tri problema - inflacijom, rastom nezaposlenosti i siromaštva jer će joj to oduzimati puno resursa i energije u 2011. godini.

"Sledeća godina je po definiciji inflatorna zbog izbornog ciklusa i zato će trebati mnogo hrabrosti i političke mudrosti da se ukaže da 2011. ne sme da bude godina trošenja već godina investicija
", rekao je Pitić na Ekonomskom samitu.

On je istakao da inflacija u ovoj godini nikome ne odgovara ali je omogućila državi da uskladi budžet i da napuni prihode inflacionim porezom.

On je ocenio da su gubitnici zbog visoke inflacije svi oni koji su ugroženi rastom cena, posebno osnovnih proizvoda a to su siromašni, nezaposleni, svi sa fiksnim primanjima i oni koji su uzeli kredite i vraćaju ih na mesečnom nivou.

Pitić, koji je i bivši ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom, je ukazao da inflacija ne odgovara ni kompanijama koje rast cena prevaljuju na krajnje potrošače i pokušavaju da budu konkurentne, zatim bankama i čitavoj privredi kojoj je za poslovanje potrebno stabilno okruženje.
 
Natrag
Top