Snobizam

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Rate za kredit sa prošlog zimovanja u Francuskoj idalje uredno stižu, a klasičan snob vuče se po kući u iscepanoj trenerci, nereprezentativnog izgleda, dok ga molećivo posmatraju sunčane naočare optočene megalomanskim natpisom „Dior”
Nula dinara na mobilnom, u džepu taman za jednu kiselu. Ma, nema veze, tu su čizme od nekoliko stotina evra! Upoznajte i prepoznajte snobovski lik i delo u sledećih osam tačaka. I bežite.Što dalje!


1219.jpg




1.Imaš za poruku?
Sve je tu: 3G,GPS, a mobilni ti čak kuva kafu i sprema doručak, ali ima malu tehničku grešku: nikad nema kredita. Glupo ti je da zoveš proizvođača i da ga reklamiraš jer zaista ne znaš kako da objasniš taj čudesni fenomen koji se pojavi kad mobilni dođe u ruke snoba. Sve radi, super se vidi iz daljine, odlično leži na stolu kafića, ali tvrdoglava stvar uporno ne šalje poruke niti može bilo koga da nazove. Da li je moguće?

2.Čizme. Na kredit
Dizanje kredita je jedna od najomiljenijih fitnes vežbi snobusa domesticusa, a kada je to u svrhu novih superglem, ultra, mega, giga fensi čizama, skidanje IQ kalorija je zagarantovano. Tapkaš gradom, mesečne rate odzvanjaju iz okolnih zidova, a snob u glavi kalkuliše ima li dovoljno za čašu kisele u šminkerskom kafiću. Pa, valjda te čizme moraju da dožive i premijeru!?

3.Lizuckanje i pijuckanje kisele
Kada se zavali na belu sofu u fensi šmensi bircuzu, u kom sigurno neće ostati neprimećen, snob naručuje aristokratski koktel od vode,mehurića CO2,slamčice i, naravno, limuna, pa u duhu prefinjenih šmekera vlaži usne u desetominutnim intervalima. I to traje i traje...Niko, naravno, ne sumnja u to da bi istog časa naručio kosmopoliten ili margaritu, samo ako mu se prohte. Čizme su najbolji dokaz.

4.Sunčane naočare
Najbolji način da humanitarno podupremo kompanije poput D&G, Guči, Versaći ili Kristijan Diora jeste da pronesemo slavu njihovog loga na nekom upadljivom delu tela. Recimo, na potezu između nosa i uha. Mnogo snobova, grčevito zabrinutih za budućnost luksuznih brendova, kupilo je naočare za sunce kao praktično postolje za potpis proizvođača koji nam vrišti u lice. Činjenica da štite od UV zraka i prejakog sunca samo je dobroćudna nuspojava.

5.Minijaturni psi
Snobizam je zarazan, a kao prve žrtve obično padaju lutkaste životinje za koje nismo sigurni da li su žive ili ih je isplela nečija baka. Ipak, te jadne životinje, koje se često nose u markiranim torbama posebno kupljenim za putovanja, šetnju kroz grad ili nešto treće, još su i dobro prošle. Ali, za nedužnu dečicu s kojih pljušte opake marke i čija
leva čarapa košta više od pola ormara prosečnog domaćinstva i nemamo neku preporuku osim da nam - daju desnu čarapu.

6.500 dinara za benzin
Snobovima koji su najzad dočekali dan da naprave par krugova oko kraja svojim novim besnim autom uzetim na doživotni lizing niko nije objasnio koncepciju benzinske pumpe. Nemaš za benzin? Nema veze, ne izgleda loše ni kad je parkiran. Za prevozne potrebe uvek je tu bicikl. Ili noge.

7.Velnes
Mmm. Saune, kupke, masaže, bazeni, hidro, termo, finska, turska... Ako igde može da se kupi osećaj da se ceo svet vrti oko vašeg blagostanja i nežno vam tepa kako ste posebni, onda je to velnes centar. Grumen keša i eto te na bazenu, brčkaš se u kupki od vina poput Apolona, pariš finski kao Zevs dok ti neka Afrodita bisernim prahom masira tabane umorene egom. Možda snobovi imaju popust ili barem mogućnost otplaćivanja svog olimpskog državljanstva na rate, ko zna?

8.Red karpet
Postoje engleske reči koje je apsolutno nemoguće prevesti, a da se ne izgubi njihov probrani, istančani smisao. Recimo, red carpet. Svaki snob zna da stvar nazvati crvenim tepihom nema veze s vezom, jer se crveni tepih na engleskom kaže sasvim drugačije - red carpet. Ako vas to nije uverilo, predlažemo terapiju hitne snobizacije: tri puta dnevno recite event, PR i celebritie u pravilnim vremenskim intervalima. Na primer, ujutro, posle brifinga, posle podne uz kofi brejk i kada dođete kući sa after work partija.



Izvor:net

 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.990
Rate za kredit sa prošlog zimovanja u Francuskoj idalje uredno stižu, a klasičan snob vuče se po kući u iscepanoj trenerci, nereprezentativnog izgleda, dok ga molećivo posmatraju sunčane naočare optočene megalomanskim natpisom „Dior”
Nula dinara na mobilnom, u džepu taman za jednu kiselu. Ma, nema veze, tu su čizme od nekoliko stotina evra! Upoznajte i prepoznajte snobovski lik i delo u sledećih osam tačaka. I bežite.Što dalje!

Sjajan, ali sjajan tekst. Zaista, što dalje! :)
 
Član
Učlanjen(a)
03.09.2009
Poruka
1.291
Odlican tekst...
Neki ce se naci u njemu sigurno.


Covek treba da se pruza samo onoliko koliko je dug...
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.990
Snobovi modernog doba

Snobovi modernog doba

Suzana BIJELIĆ | 28. februar 2011. 13:29 | Večernje novosti

Živimo u eri kada je snobizam žešći nego ikada - stilisti i kritičari u magazinima koji rangiraju sve, od škola do tašni, govore nam šta treba posedovati, a šta ne. O ovoj temi za „Život plus“ govori dr Divna Vuksanović

6-vv_620x0.jpg
Neke snobove bismo mogli nazvati pokondirenim tikvama

Kada su pre nešto više od godinu dana jednu osmogodišnju učenicu u Novom Sadu vršnjaci ismejali i rasplakali jer je nosila jaknu kupljenu u kineskoj radnji, dakle jeftinu, do punog izražaja je došla jedna društvena pojava koja sve više uzima maha i kod nas.

Ovaj put njeni glavni akteri bili su osnovci koji svet već cene i mere po robnim markama. U šta će se pretvoriti kada porastu? U velike snobove. Zasada su "samo" mali, ali sa velikim predrasudama koje su ih krajem 2009. godine dovele kao negativan primer na novinske stupce.

Deca su, naravno, imitirala ono što viđaju u društvu, a ovo društvo, u kojem se materijalizam predstavlja kao pozitivna osobina, stvorilo je snobove i svakodnevno nastavlja da regrutuje nove.

Neke snobove bismo mogli nazvati pokondirenim tikvama. Ili skorojevićima. Prepoznavali su ih naši poznati komediografi i ismevali sve one bespotrebno i pogrešno izgovorene francuske reči kojima su preteče ovdašnjih snobova nastojale da se uzdignu iznad "običnog sveta". Danas pojedinci svakodnevni govor kite engleskim rečima, "hejtujući" sve one koji nikada nisu ni čuli za, recimo, Balensijagu.

2.jpg

Ipak, snobovi su mnogo više od toga. Reč je o osobama koje iz najrazličitijih razloga, uključujući stvarni, ili pretpostavljeni intelekt, bogatstvo, obrazovanje, poreklo, ukus, lepotu i slično, sve oko sebe smatraju inferiornim u odnosu na sebe. Uobičajeni snobizam bogatih je verovanje da je bogatstvo uzrok, ili rezultat superiornosti, dok je uobičajeni snobizam fizički atraktivnih osoba zasnovan na tome da je lepota najvažnija.
Esejista, prof. Džozef Epštajn u knjizi "Snobizam: američka verzija" kaže da snobizam, baš kao religija, proizvodi i strah i nadu. Na tom principu funkcioniše.
- Živimo u eri kada je snobizam žešći nego ikada. Stilisti i kritičari u magazinima koji rangiraju sve, od škola do tašni, govore nam šta treba posedovati, a šta ne. Izmišljeni su snobovski poslovi, hrana, moda i najrazličitije forme diskriminacije - kaže Epštajn.
A evo kako je definisao snoba: "To je osoba koja želi da sve one "iznad" sebe impresionira, a one "ispod" svog nivoa da baci u još dublje ponore. Ukratko, snob se svim silama trudi da učvrsti svoj status u društvu, a uvek na račun nekog drugog."
Smatra da glavni cilj snoba nije da uđe u elitu, jer „elitista uvek čini ono što on smatra najboljim mogućim rešenjem, a snobu je, naprotiv, veoma važno mišljenje drugih ljudi”. Naime, “elitista ide u operu jer voli takvu muziku. Snob ide samo zato što želi da tamo bude viđen".
- Život savremenog snoba, Epštajn opisuje sa tri pojma: "prada", dva psa i "bentli"... U slučaju da snobovi imaju decu, psi i nisu toliko nužni.
On smatra da korene modernog snobizma treba tražiti ukasnim šezdesetim godinama 20. veka, kada je prestalo da bude važno iz koje porodice potičete i na kom univerzitetu studirate, a postalo je bitno koliko stila i ukusa imate. Takozvani "lajfstajl" magazini su potpomogli taj razvoj.
"Ako želite da budete snob, neprestano morate da pokazujete koliko ste važni i stalno morate da pazite na konkurenciju, što znači da baš i nije lako biti snob.”
Po Epštajnu snobizam prožima sve oblasti društvenog života, viđa se svakodnevno i "živi" u ekskluzivnim prodavnicama gde je većina robe precenjena. Mnogi su ovisni o skupocenim proizvodima. - Ponosne vlasnike torbi "luj viton", ljubitelje skupocenih gedžeta i žene u odeći na kojoj je istaknut veliki logotip možemo posmatrati kao budale, ali ne smemo zaboraviti da tračak te sklonosti živi i u nama - smatra američki autor Jonah Lehrer, naglašavajući da je svima nama snobovština u krvi.
Da li je? I kolika je njena cena? Pozovite broj 666-6666 u Kataru i saznaćete. Koštao je 2.750.000 dolara! Toliko je novca, naime, dao Mohamed al Sajed da bi postao ponosni vlasnik baš ovog telefonskog broja sa sedam šestica!
Snobizam je, nažalost, zarazan i zasnovan na pogrešnom sistemu životnih vrednosti. Povremeno ga pothranjuju i neki roditelji koji, želeći da svom nasledniku priušte sve što oni sami nisu imali, preteruju u kupovini preplaćenih firmiranih predmeta i odeće. Svoje dete u mislima vide kako u bliskoj budućnosti prisustvuje nekom važnom "iventu" i korača po crvenom tepihu, dok mu svi uglas govore "rispekt".

3.jpg

Snobizam je sam po sebi neprijatan, jer su snobovi često grubi prema onima koji imaju ono što bi se moglo nazvati "nižim" načinom života. Problem sa snobovštinom je taj što odluke o tome, koji izbor ili odluka su superiorni, obično nisu ispravne. Dobar primer za to je porast popularnosti organske hrane. I neke pripadnicesrednje klase će reći: "Ne želim da kupim neorgansko voće i povrće, jer je organsko mnogo ukusnije i zdravije." Organska hrana spada u snobovsku. Skuplja je. Ali, da li je ukusnija i zdravija?

Studija iz 1992. godine, sprovedena u SAD, potvrdila je da su učesnici, sa povezom na očima, jeli voće i povrće i nisu mogli da procene koje je organsko, a koje neorgansko. Mnogi ispitanici su čak rekli da im se više dopadaju konvencionalni proizvodi. Dakle, vrsta snobizma za koju smo možda svi pomalo krivi jeste izbegavanje jeftinijih proizvoda. Kada se suočimo sa nekoliko prehrambenih proizvoda obično odaberemo onaj čija je cena negde u sredini i izbegavamo najjeftiniji. Očekujemo da će biti neukusan, ili lošijeg kvaliteta, a to obično nije slučaj. Mnoge proizvode, zapravo, prodaje marka.
Neki snobovi osećaju da je puko usvajanje mode i ukusa elite, ili aristokratije dovoljno da ih uključi u elite, više klase ili aristokratiju. Međutim, formu snobizma može usvojiti i neko ko nije deo grupe, recimo pseudointelektualac, obožavalac poznate ličnosti i siromašna osoba koja obožava novac i bogatstvo. To su tipovi snobova koji svoj snobizam ne zasnivaju na ličnim atributima. Takvi snobovi idealizuju i nastoje da oponašaju manire i životni stil ljudi čijim visinama teže, ali ne pripadaju, i kojima možda nikada i neće pripadati. Ni po bogatstvu. Ni po slavi. Ni po intelektu. Ni po lepoti. Ali ko će ih sprečiti da to pokušavaju?

Reč stručnjaka: Našim ulicama šepure se imitacije

O snobovima i snobizmu za „Život plus“ govori
dr Divna Vuksanović, estetičar, filozof medija, kulturolog i profesor na FDU u Beogradu.

* Kakvu osobu možemo nazvati snobom?

4.jpg

- Snob je osoba koja nastoji da svoje “niže” socijalno, odnosno klasno poreklo prikrije i potvrdi ga kao "više" i to u onoj društvenoj zajednici u kojoj živi i deluje. To znači da snob, imitacijom ponašanja onih koje oponaša, pretenduje na neku vrstu statusnog, socijalnog "unapređenja", služeći se, najčešće, tehnikama samopromocije.

* Ima li u snobovskom pona
šanju ikakve autentičnosti?
- Ako pretpostavimo da je svaka ličnost autentična, onda je ovo pitanje pre stvar autonomije ličnosti – snob je, zapravo, ona ličnost koja u većoj meri nego ostali zavisi od valorizacije okoline, odnosno od suda i potvrde drugih, te koja precenjuje uticaj socijalnog porekla na formiranje ličnosti (pridajući mu prekomeran značaj). Najčešće je reč o relativno nezrelim osobama, koje se u društvu potvrđuju spoljašnjim sredstvima, manifestujući time, često prekomerno, pa i groteskno, pripadnost elitnim i povlašćenim slojevima (klasama) neke društvene zajednice. Snob može biti i ostati u ovom odnosu zavisnosti, a da, pri tom, ispoljava i neke elemente autentičnosti – što je, recimo, čest slučaj u sferi kulture i umetnosti – gde ima mnogo skorojevića, ali, uprkos tome, i autentičnih stvaralačkih ličnosti, što na prvi pogled izgleda kontradiktorno. Ponekad je skorojevićstvo i kompenzatorski motiv za uspeh pojedinca, bilo u biznisu, ili u sferi stvaralaštva, odnosno u društvenoj zajednici uopšte.

* Kako najlak
še, po čemu, prepoznati snoba u Srbiji? Ima li on neke specifičnosti? Gde izlazi, šta jede, vozi, koje događaje posećuje, kako nastupa u javnosti i slično?
- Snobovi su najčešće trendseteri i pomodari u bilo kojoj oblasti rada i života: načitani epigoni u nauci, pomodari u svetu umetnosti, oni koji preziru "drukčiji" akcenat, skloni sektaštvu ove ili one vrste, zatvoreni za sve što je različito i ne uklapa se u viziju: “prvoklasno” i “najbolje”, često su narcisi sa stilom, pokušavaju da se postave superiorno u odnosu na "niže", a servilno u odnosu na "više" od sebe. Dakle, neslobodni su i autoritarni kao ličnosti. Ima ih mnogo među nama, i, po mom mišljenju, ovde je teže prepoznati autentičnu osobu nego skorojevića, što praktično potvrđuje stare teze da smo upravo mi jedno skorojevićko društvo... Pogledajte oko sebe, ulicama naših gradova šepure se mnoge imitacije. Uzori su različiti, a oponašatelji “standardizovani”, kao i svaki robni proizvod.

* Kakvo dru
štvo i kakve okolnosti su najbolje tle za razvoj snobizma?
- Klasno društvo je osnovna pretpostavka snobizma.

* Kakva je razlika između naših i svetskih snobova?

- U jednoj rečenici: domaći snobovi, oponašajući svetske, veruju da time potvrđuju svoju vlastitu autentičnost, dok se svetski odmeravaju sa autentičnima u vlastitoj zajednici.



 
Natrag
Top