Smještaj akvarija

Član
Učlanjen(a)
16.08.2009
Poruka
932
Prije no što odlučite napuniti akvarij, morate ga smjestiti tamo gdje će stajati. Podsjećam vas da litra destilirane vode teži 1kg, a vi naravno, nemate destiliranu već onu s kamencom, metalima i inim stvarima koje se nalaze unutra. Znači, izbijte iz glave svaku ideju o naknadnom pomicanju istog, osim ako ćete ponovo prazniti, premjestiti, pa napuniti akvarij i time zakomplicirati život sebi i ribicama.

Akvarij je poželjno imati na mjestu koje je sklonjeno od učestalog prolaza, tj. da nije baš na vratima jer su ribe, pogotovo na početku, jako plašljive i svako naglo kretanje, lupanje vratima i sl. doživljavaju kao stres a stres kod riba lako dovodi do raznih boleština .


Također, nemojte ga staviti pod direktan izvor sunca jer ćete imati problema s "prekrasnim" probujalim algama na staklima.

Nadalje, ako ste kupili akvarij od, recimo, 100l, trebate znati da će njegova težina s vodom, pijeskom, kamenčićima, panjem i inim ukrasima doseći i 150kg, pa izbijte iz glave i svaku zamisao o postavljanju akvarija na neku policu regala i sl. Stalke imate za kupiti u gotovo svim trgovinama kućnim ljubimcima, a možete ga i izraditi sami/dati izraditi. No pazite na čvrstoću materijala i ne štedite pri tom, jer garancija ne pokriva oštećenja akvarija nastala padom sa slomljenog stalka.

Između stalka i akvarija postavite stiropor debljine 2cm, kako ne bi došlo do pucanja stakla zbog neravnomjernog (grbavog) opterećenja po donjoj stijenci. I još morate znati da, čim malo napunite akvarij vodom, nema više guranja i namještanja, zbog nekih meni nerazumljivih fizikalnih sila (opterećenje, akcije-reakcije i tak' to), staklo često pukne

Još uvijek ne smijete svoj akvarij naseliti ribama, a odgovore na pitanje "zašto" pročitajte u sljedećem tekstu.
( Priprema akvarija za zivot riba )

autor; Jasmina

Dodato posle 10 minuta:
--------------------------------------------------------------------------
Priprema akvarija za život riba



akvarij-sipanje.jpg

1. Sad kad ste sve kupili i smjestili akvarij na željeno mjesto, prvo nasipajte sljunak, cca 2-3 cm debljine. Ne zaboravite stiropor ispod akvarija. Ako nemate stiropor pri ruci i prenestrpljivi ste sačkati do ponedjeljka da se otvore trgovine, može naka meka spužva, npr. puzzle-slova, samo pazite da ne zaboravite ODMAH nadomjestiti ih dok dijete nije "skužilo" da mu nedostaju
akvarij-pola.jpg

2. Postavite ukrasnu tapetu na stražnju stijenku, ljepse je no goli zid, a poslije će biti prekasno to učiniti. Napunite ga nekih 20-ak cm vodom.
akvarij-pijesakPanj.jpg

3. Postavite panj i ostale ukrase. Ako imate ancistruse (sto toplo preporučam jer su vizno potrebni u svakom akvariju), znajte da je njima panj prijeko potreban za probavu.
sadnja.gif

4. Zatim krenite saditi bilje. Bilje po svojoj visini dijlimo na ono visokog, srednjeg i niskog rasljinja. Kada ga kupujete, nemojte se oslanjati na njegovu trenutnu visinu u dućanu jer mnogo se visoko raslinje prodaje kratko i onda ćete ga zasaditi naprijed i već za koji tjedan imati pravu džunglu. Ako to isto bilje nema originalnu kosaricu i etiketu o nazivu, visini i raslinju, kupite ga ako prodavač zna ne??to o njemu. Pogledajte shemu o sadnji bilja:
5. Grijač potpuno uronite u vodu. Ako grijač radi na "suhom", pregrijat će se i pregoriti. Filtar također stavite pod vodu (naravno, kako bi ju inače filtrirao). Pumpicu za zrak NE uranjajte. Na njen izlaz gurnite onu vjerojatno zelenu, tanku plastičnu cjevčicu za zrak. Drugi kraj cjevčice spojite sa zračnim kamenom i njega uronite u vodu. To je rasprsivač iz kojeg ćete vidjeti kako izlaze balončići zraka.
Napunite akvarij preostalom vodom. Ako nemate poklopac ostavite cca 10 cm do vrha bez vode jer mnoge ribe su izvrsni skakači.

akvarij-gotov.jpg

akvarij-zum.jpg

6. Ne stavljajte odmah ribe u akvarij! Pustite obavezno najmanje tjedan dana da voda cirkulira sa svom uključenom opremom kako bi se stvorile "dobre" bakterije koje razgrađuju amonijak i ostalo. Bez toga se voda prezasiti losim duzikovim spojevima i ribe ugibaju! Ta je pojava znana kao "sindrom novog akvarija".
7. Nije ni svejedno kojim ćete ribama započeti. Tu se nikako ne treba povoditi za njihovom ljepotom u trgovini jer nisu sve jednako otporne na novu vodu. Nekim vrstama treba i 3 mjeseca da bi ih s moglo staviti u akvarij. U sljedećem tekstu pogledajte kojim je ribama dobro započeti.


autor ; Jasmina

Dodato posle 7 minuta:
--------------------------------------------------------------------------
S kojim ribama započeti



ancistrus.jpg


Ancistrus dolichopterus Bristlenose pleco - Čekinjasti som -algojed,-
riba dna - raste 15 cm


gupi.jpg


Poecilia reticulatus guppy- gupi živorotka,
sredina/vrh akvarija - raste do 4 cm


moli.jpg


Poecilia velifera molly - moli živorotka,-
sredina/vrh akvarija - raste do 7 cm


hokejka.jpg


Thayeria boehlkei false - pinguin tetra hokejka sredina akv., -brza - raste do 5 cm

betaMu.jpg


Betta Splendes Siam fighting fish - borac raznih boja, SAMO 1 mužjak/akv - raste do 7 cm

zebrica.jpg


Brachydanio rerio - zebra danio zebrica vrlo brza,
var. s prug., točkama, šlajer - raste do 5 cm


Ovo su ribe koje su dosta otporne i izdržljive, te ih preporučujem za početak. Priviknut će se na nove akvarije, oduprijeti bolestima i sve nabrojene međusobno će se slagati u akvariju. Lijepo će im biti na 24-28°C

Ono što trebate znati o njima je da u akvariju može biti samo jedan borac mužjak jer će se u suprotnom tući do smrti.

Kod živorotki imajte barem dvije ženke na mužjaka jer su ovi toliko naporni da više njih na jednu ženku može čak ženku izmoriti do smrti!

No najviše pazite na broj riba u akvariju. Zbog previše riba velika je gužva i ribe su pod stresom jer nemaju mjesta za plivanje, a riba pod stresom jako je podložna bolestima. Kada je riba previše također dolazi do povećanja amonijaka i nitrita i ozbiljno se poremeti kemijska ravnoteža u vodi što dovodi do brze smrti.

Preporuča sa za svaki centimetar ribe rezervirati 2,5 l vode. Dakle, ako imate gupija od 4 cm njemu treba 2,5x3=7,5l vode. Slobodno dodajte na 5 riba u akvariju jednog čistača. Sad tek možete vidjeti kako je sve ispod 100l mali akvarij.

No to pravilo vrijedi za ribe duljine do 7 cm. Jer npr. ne možete u minijaturu od 50l staviti dvije ogromne ribe od 20 cm. Logično.

Ovo je jako važno pravilo i nemojte izmišljati neke nove teorije koje su već tisućama puta dokazane kao kobne po ribe. Primjetila sam da je početnicima u glavi neka fiksna ideja kako se treba potrpati što više riba u akvarij ali nije mi razlog baš najjasniji. Jednom sam dobila komentar na moj izračun da nije potrošio 1000 kn na akvarij kako bi potrpao samo 13 riba. ali ja sam odgovorila da mnogi ljudi daju mnogo, mnogo više novaca na sliku, a na nju ne ide ni jedna riba. Svrha je, dakle, ukras sam po sebi: šljunak, panj, biljke i nekoliko riba koje svojom krasnom boljom, plivanjem i osobnošću daju akvariju poseban čar, a ne zgužvati u taj ionako mal prostor tonu riba koje su pod očitim stresom, plivaju nervozno i ubrzano ili pak dume u kutu i time nagrđuju tako potencijalno prekrasan pogled.



nadam se da sam nekom pomogao ...


autor; Jasmina
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top