Slučajnost ili Uzročnost (Kauzalnost)

Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
Slučajnost ili Uzročnost (Kauzalnost)


Autor Editor VOPUS
casualidad1.gif


"Iznenadni, nepredviđeni uspesi, okolnosti koje ne mogu biti predviđene, događaji koji nastupaju bez da su planirani, hazard, mogućnosti, podudaranja ili situacije koje su onostrano našem razumevanju". Na ovakve ili slične rečenice nailazimo, ako tražimo u rečnicima objašnjenje za SLUČAJNOST."
Život ljudskog bića sadrži mnogo nepoznatih od rođenja pa do smrti; sve što se nekome u toku života događa, zbog čega li se događa?
Geografsko mesto rođenja, fizički aspekat, ekonomske situacije, akcidencije, bračno stanje, itd., na kraju,
da li je sve što nam se dešava unapred zabeleženo?

casualidad2.gif


I ako se kaže da smo u stanju da rukovodimo svojim životom, zbog čega nismo u stanju da nama odaberemo porodicu, zodijakalni znak, ekonomsku stabilnost, fizičku strukturu, pol, zdravlje i starost, nacionalnost, umetničke i intelektualne sposobnosti, itd., pod čijim uticajem se nalazimo od rođenja, ili je sve to što se događa slučajnost, hazard?
Iako mnogi misle, da su sposobni da rukovode njihovim životima, da ih organizuju i da ih ništa ne može ometati; iako je mnogo onih koji veruju da je dovoljno samo učiti, ostvariti karijeru i čekati da te snađe sreća kako bi došao do blagostanja, do realizacije i sreće, ipak se postavlja pitanje: zbog čega pate, zbog čega pobolevaju, zašto imaju probleme, ako sve ovo ne žele? Uprkos onome što veruju, sve im se događa i da njihova volja tu ništa ne znači.
Ne možemo verovati da postoji neki Bog Tiranin koji nagrađuje one dobre i kažnjava one loše. Božansko pravosuđe ne koristi ni ljutnju ni bes, ali se oslanja na najviši ZAKON UZROKA I POSLEDICE.

Ovaj Zakon kao i Zakoni Gravitacije, planetarnih influencija, Evolucije i Involucije i mnogi drugi zakoni postoje u prirodi i guverniraju nas.
Isto je to i Nemesisin Zakon egzistencije, koji je veličanstven.
Zakon Kompenzacije i Ravnoteže duboko obeležava putanju naših života. Kakav je uzrok, takva je i posledica.

Kakvom merom merite, onakvom će vam se meriti
, rekao je veliki Kabir Isus.
Ovaj Zakon Akcije i Posledice, isto tako kao i drugi mnogi zakoni, u međusobnom su srodstvu da bi se manifestovali, na primer sa ZAKONOM VEČITOG POVRATKA SVIH STVARI. Sve se vraća mestu porekla; sve ponovo dolazi kako se desilo, sabirajući posledice na višim ili nižim Spiralama unutar Spirale Života. Prema tome, sada, žanjemo samo ono što smo posejali u nekoj drugoj egzistenciji. Zbog toga se kaže u Propovedniku Pogl.1:19
„Šta je bilo to će biti, šta se činilo to će se činiti, i nema ništa novo pod Suncem."


casualidad3.gif

izvor:vopus.org
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Nemam pojma, da li neko ima tefter naših života. Dešavalo mi se i dešava mi se svaša, ali neka ga, to je život. Prije dva dana sam dobila stan , za koji sam mislila da ga u životu neću viđeti.Juče sam dobila tri plate, ( od mogućih 8 koje su nam dugovali ), pa ni to nikada ne bih povjerovala da mi je neko rekao da će mi se desiti. Ko zna kakva me još iznenađenja čekaju na životnom putu. Do prije nekoliko dana, sve mi je išlo nizbrdo, sad je krenulo uzbrdo, ne znam do kada ću imati pozitivnog benzina, ali dok traje lijepo, neka ga.:D
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Sretno!

Ima jedna talmudska prica koja glasi:

"Razgovarala dva Izraleca i jedan od njih rece:
- Pogledaj onoga rabina Jiskara.
- Da. I sta je s njim?
- On je sveti covjek.
- Kako to?
- Pa, pomoli se Bogu i pada kisa.
- Dobro.
- Ali on je strasno bogat, ima mnogo zena i djece, svi su zdravi i kosijama pritice....
- Dobro za njega i komsije.

-Gle onoga rabina Davida.
-Da?
-On je svet covjek.
- Kako to?
- P, pomoli se Bogi i pada kisa.
- I on je bogat?
- A, ne! Siromasan je toliko da mu pas umre u kuci od gladi, djeca mu se razboljevaju i umiru....

- Zanmiljivo....
- Pa da, bogatstvo ne zavisi ni od posla ni od svetosti, zavisi od serece ili Bozjeg davanja.
 
Natrag
Top