Slovenija

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Bajkoviti Bled

Bajkoviti Bled

Net.hr 12.01.2010 08:03



Svojim prirodnim lepotama, dvorcem na visokoj litici, malenim ostrvcetom s baroknom crkvom nasred jezera za koju se veže tužna ljubavna priča te kulisom od Julijskih Alpa, Bled je poput mesta iz bajke

Bajkoviti Bled smjestio se u podnožju Julijskih Alpa, nadomak Triglavskog Nacionalnog Parka, inače jedinog Nacionalnog parka u Sloveniji koji zauzima četiri posto ukupne površine Slovenije. Bledsko jezero dugo je 2120, široko 1380 i duboko 30,6 metara, a u sredini jezera nalazi se i jedini prirodni otok, ili bolje rečeno otočić, u susjednoj nam Sloveniji. Na tom jedinom otočiću nalazi se barokna crkva Uznesenja Marijina koja je sagrađena u 15. stoljeću i za nju se veže legenda o potonulom zvonu i tužna ljubavna priča.

bd48e6134744572cf09e1eeb6778035f.jpg


Mladoj plemkinji koja je živjela u dvorcu na litici razbojnici su ubili supruga. Nesretna udovica dala je od svog zlata i srebra koje je imala izliti zvono za kapelicu na otočiću, međutim, prilikom transporta za vrijeme oluje zvono je potonulo.

Očajnica je sve prodala i novac poklonila za izgradnju nove crkve na otočiću te otišla živjeti kao opatica u Rim. Kada je umrla Papa je u spomen na njezinu dobrotu dao izliti novo zvono za kapelicu. Legenda kaže da će se svakome tko vjeruje u Boga, zaželi želju i zazvoni na to zvono želja ispuniti.

Ta želja će vas koštati 2,5 eura, koliko se naplaćuje ulaz u baroknu crkvu na Bledskom jezeru.

Bledski otočić doživjet ćete u potpunosti ako se ukrcate u jedan od tradicionalnih drvenih brodića.

6fd3ba736d35f95e6505a79c8ae44f90.jpg


Vešti lađari veslajući će vas odvesti do otočića, a pogled koji će vam se pružati sa jezera na okolni bajkoviti krajolik je očaravajuć.

Za razliku od susjednog Bohinja, Bled nije mjesto netaknute divljine. Iskomercijaliziran je i jezero već ima problema sa zagađenjem. Na obali jezera izgrađeno je nekoliko velebnih zdanja koja su u vlasništvu elite i oni tamo dolaze rijetko, otkrio nam je lađar. Na obali jezera nalazi se i nekadašnja slovenska rezidencija bivšeg jugoslavenskog predsjednika
Josipa Broza Tita
- Vila Bled.

Do starog Grada tj. dvorca može se doći pješice i za to će vam trebati oko 20 minuta. Za taj strmoviti pothvat poželjno je imati udobnije cipele.
Ako ste bili na Bledskom jezeru, a niste probali čuvene bledske kremšnite ili kremne rezine kako ih Slovenci nazivaju, mogli bi požaliti jer, neka se nitko ne uvrijedi, ali bolje su od samoborskih. A na preporuku mještana najfinije su u slastičarnici Šmon koja se nalazi u blizini autobusnog kolodvora.

7be82c641c078739ef42d19c43e77edb.jpg


Prirodne ljepote, šume, voda, Julijske Alpe... privlače brojne turiste jer Bled nudi opuštajući mir. A noću kada se upale ulična svjetla i svjetla na dvorcu smještenom na strmom stjenovitom obronku iznad Bledskog jezera i kada se svjetlost razlije po vodi, prizor koji ćete zateći zaista je čaroban.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Istra, nikad bliža!

Istra, nikad bliža!

23. 12. 2009.

Na dan kada su građanima Srbije ukinute vize za zemlje šengena, uvedena je i redovna avionska linija na relaciji Beograd - Portorož - Beograd

1.jpg


Portorož, terme i velnes centri ovog gradića, more koje obavija slovenački deo Istre, maslinova stabla, borovi, loza i opojni začini, blizina Pirana i alpskih skijališta i nezaobilazni autleti u susednoj Italiji, uskoro će biti mnogo bliži Srbiji. Simbolično, na dan kada su građanima Srbije ukinute vize za zemlje šengena, potpisan je ugovor kojim se od 15. aprila uvodi redovna avionska linija na relaciji Beograd - Portorož - Beograd.
Promotivni let sa tridesetak putnika, ekipom „Jatovih" pilota i predstavnicima slovenačke ambasade trebalo je da sleti na aerodrom Portorož 19. decembra. Raspoloženje i ushićenost bili su prisutni još i pre polaska sa beogradskog aerodroma, međutim niske temperature, zavejane piste, zaleđeni propeleri, prinudno sletanje u Ljubljani i sneg koji je u Portorožu pao prvi put posle 15 godina umalo nisu pokolebali putnike. Ali pri prvom susretu sa ljubaznim Slovencima preduzetničkog duha, koji su se potrudili da dokažu da su u svakoj situaciji spremni i da ovo mondensko letovalište prikažu na što bolji način, popravili su utisak.

Letovi dva puta nedeljno
Prema potpisanom ugovoru „Jat ervejza" i Turističke organizacije Portorož o uvođenju redovne avionske linije, planirano je da avioni na liniji Beograd - Portorož - Beograd lete dva puta sedmično, četvrtkom i nedeljom, u periodu od deset nedelja, počev od 15. aprila. Ukoliko odziv putnika bude veliki, postoji mogućnost da se na ovoj liniji leti i do septembra ili čak do kraja godine. Cena avionske karte u jednom pravcu iznosiće 30 evra, a povratne 59 evra i ona ne uključuje aerodromske i druge takse. Projekat vredan 300.000 evra uključuje 20 rotacija Beograd - Portorož - Beograd, a Slovenci se nadaju da će biti još ulaganja u nastavku saradnje.


Sam od sebe nametnuo se zaključak da su se viznoj liberalizaciji više obradovali domaćini nego putnici koji su posle 18 godina u jednu šengensku zemlju ušli bez čekanja u dugom redu. U to ime govori podatak da Slovenačka turistička organizacija ocenjuje da će se broj srpskih gostiju, koji su ove godine zabeležili između 7.000 i 10.000 noćenja, udvostručiti u narednoj godini, što je vrlo optimistično.
Jadran Furlanič iz Turističke organizacije Portorož istakao je da bi se povećanjem broja moglo dostići sedmo mesto po broju stranih gostiju u Sloveniji, a da bi novouvedena linija Beograd - Portorož - Beograd mogla da poveže i slovenačku Istru sa Hrvatskom i Italijom.
Portorož važi za jedino elitno primorsko letovalište u Sloveniji, s dugom banjskom tradicijom, u kome su velnes centri dovedeni do savršenstva. Oni su nezaobilazni deo boravka u ovom gradu, a jedan od hotela koji pruža najsveobuhvatniju termalnu, zdravstvenu i velnes ponudu u Evropi je „Grand hotel Portorož" iz hotelskog lanca „Life Class". Gostima su na raspolaganju usluge velnes centra koji je baziran pet lokalnih lekovitih faktora, a to su blato iz solane - fango, slanica - akva madre, klima, morska i termomineralna voda. Kada se ovome doda i talaso centar, koji ima tradiciju od 900 godina, šakti centar pod pokroviteljstvom Indije, tajlandske masaže, centar lepote, sauna park, rekreativni i medicinski centar, hotel može da se uvrsti među najsveobuhvatnije velnes centre Evrope.

M.D.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Velnes u Portorožu

03. 02. 2010. Press Online

Portorož je turistička prestonica slovenačkog primorja, mondensko turističko mesto sa stogodišnjom velnes i spa tradicijom


1.jpg


Kvalitetna hotelska ponuda sa termalno-rekreacijskim i modernim talasoterapijskim centrom, uz kongresne centre, kockarnice, jednu od najlepših i najsavremenijih marina, razne sportske aktivnosti, izlete i druge znamenitosti, čini Portorož privlačnim za turiste tokom cele godine. Ono zbog čega je Portorož najpopularniji su raznovrsni velnes i spa centri, saune i bjuti centri.
„Terme & Wellness Palace" je centar zdravlja, lepote i velnesa, prepoznatljiv zahvaljujući prirodnim činiocima: solinskom blatu, morskoj soli, prijatnoj klimi, moru i termomineralnoj vodi. Dugogodišnja tradicija i medicinsko znanje, iskustvo i stručnost kvalifikovanog osoblja, čine ovaj centar jednim od najboljih u ovom delu Evrope.
Sauna park je jedinstveni kompleks sauna u Evropi. Na 1.000 m2 nalazi se sedam različitih vrsta sauna: talaso, parna, mavarska, parno kupatilo i finska sauna, Knajps kupke, virpul, hromotherapija, ledena pećina, tepidarijum, lakonijum, biljna sauna i mali bazen s hladnom vodom. Dve glavne atrakcije u sauna parku su ledena pećina, koja je prva takve vrste u Sloveniji, i solna sauna, koja koristi prirodno proizvedene soli.
Hram dobrog osećaja „Wai Thai" jedinstveni je centar za tradicionalnu tajlandsku masažu i prirodnu negu lica i tela. Originalna tajlandska tradicija upotpunjena je najsavremenijim metodama za otklanjanje posledica savremenog načina života. U centru „Wai Thai" koriste se prirodni sastojci lekovitog bilja, cveća, voća i minerala pripremljeni po originalnim receptima s Dalekog istoka i vrhunska prirodna kozmetika. U Portorož možete da odete u aranžmanu agencije „Odeon vorld travel", koja u ponudi ima „Grand Hotel Palace" sa pat zvezdica i „Slovenija", „Rivijera" i „Neptun" sa četiri zvezdice.
 
Poslednja izmena:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
I gusari plove ka termama Čatež

I gusari plove ka termama Čatež

05. 05. 2010
Press Online

Slovenačke terme Čatež nalaze se na tri lokacije - u Čatežu, na Mokricama i u Kopru, gde svojim gostima nude mogućnost izbora kvalitetnog odmora, bilo da reč o lečilištu, odmoru u prijatnom apartmanu ili kampu

1.jpg


GUSARSKI ZALIV


Jedna od najprivlačnijih turističkih destinacija u Evropi, to je pre svega zbog termalne vode i vodenih programa. Čatež poseduje najveći otvoreni termalni bazenski kompleks u Sloveniji i okolini. Na raspolaganju su čak deset bazena, koji se razlikuju po temperaturi vode, obliku i brojnim vodenim atrakcijama, a jedna od najinteresantnijih je „Indijansko selo".
S prvim prolećnim danima u terme su se vratili Indijanci, koji su postavili 25 šatora. U njima gosti mogu da osete pravi indijanski život, da se voze kanuima po obližnjem jezeru, igraju indijanske plesove ili da se zabavljaju na igralištu. „Indijansko selo" - udaljeno samo nekoliko minuta hoda od letnje Termalne rivijere - idealno je mesto za avanturistički odmor za sve generacije.
Ovog leta Indijancima će se pridružiti i gusari, koji svojim brodom već plove prema zimskoj Termalnoj rivijeri i u Gusarskom zalivu grade plutajuće kućice. Naselje od 20 kućica nalazi se na jezeru i drvenim mostom su povezane sa kopnom. Kućice su izgrađene od prirodnih materijala, a u svakoj može da se smesti četiri do pet osoba.
Od 23. aprila svoja vrata otvorila je letnja Termalna rivijera, koja pruža vodenu zabavu na više od 10.000 m2 termalnih vodenih površina. Mališani će se zabavljati na gusarskom ostrvu, malo veći na trojnom toboganu i vodenim drčama. Pravo rajsko uživanje ćete naći na 450-metarskoj sporoj reci koja poziva na vožnju na velikim obručima. Ljubitelji plivanja na duge staze pronaći će mesto za sebe, jer se na letnjoj Termalnoj rivijeri nalazi i olimpijski bazen. Uz plivanje i vodene igre, kupače očekuje zabavni park s bandži trambolinama, adrenalinskim 10-metarskim slobodnim padom s gusarskog tornja, a najmlađi će biti oduševljeni vožnjom po bazenu u električnim čamcima. Najhrabriji će sigurno isprobati atraktivni tobogan pod nazivom „black hole bumerang".





 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Odmor u Gusarskom zalivu

Odmor u Gusarskom zalivu

03.06.2010. - 02:58
Izvor: 24 sata

Cena smeštaja uključuje kupanje na letnjoj i zimskoj Termalnoj rivijeri...
Pored Indijanskog sela u Termama Čatež u Sloveniji, otvoren je i Gusarski zaliv, idealno mesto za avanturistički odmor. Naselje sa 20 plutajućih kućica nalazi se na jezeru i sa obalom ga povezuje drveni most. Kuće su izgrađene od prirodnih materijala, što atmosferu čini prijatnom i autentičnom.

put.jpg


AVANTURA
- Drvena terasa sa prelepim pogledom na jezero nudi potpuno opuštanje i uživanje u prirodi. U svakoj kućici moguć je smeštaj za 4 do 5 osoba. U Gusarskom zalivu kao pravi gusari uživaće porodice sa decom, romantični parovi, učesnici tim-bilding programa i svi oni koji žele da provedu odmor drugačije od onog uobičajenog. Gusarski zaliv idealno je mesto za avanturistički odmor, kao što je i dan u Termama Čatež pun gusarskih doživljaja.
Opremu plutajućih kućica čine: opremljen kuhinjski kutak sa mini frižiderom, trpezarija i bračni krevet sa dodatnim krevetom na izvlačenje i pomoćni krevet za dve osobe u potkrovlju.
Na kraju dana goste Gusarskog zaliva impresioniraće lepota zalaska sunca, a za potpuniji doživljaj, u koji su uključeni posebni gastronomski specijaliteti, brine se gusarska posada u ugostiteljskom objektu „Pri kapitanu“, koji se nalazi u neposrednoj blizini Gusarskog zaliva.
Cena smeštaja uključuje kupanje na letnjoj i zimskoj Termalnoj rivijeri (uključeno i kupanje na dan odlaska). Povodom otvaranja Gusarskog zaliva u toku je popust od 20 odsto, koji traje do 23. juna. Dnevni najam kućice bez popusta u jeku sezone košta 119 evra, a van tog perioda 89 evra. S obzirom na to da kućica prima petoro ljudi, kada trošak podelite, zaista nije mnogo skupo.
Tu je i vodena zabava, a zabavni park letnje Termalne rivijere je sada još bogatiji. Pomoću nove igračke „Water Wars” možete učestvovati u pravim malim vodenim ratovima, tako što se u igri iz jednog uređaja lansira vodeni balon, koji leti na polje protivnika i pokvasi ga. Sve zaljubljenike u brze spustove očekuje novi adrenalinski tobogan visine 14 metara. Nakon spusta na zatvorenom toboganu dužine 30 metara, sledi spust na otvorenom toboganu „boomerang“.





 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Čudo od sela

Čudo od sela

09. 06. 2010

Slovenačko Olimje proglašeno je prošle godine za najlepše evropsko selo, a kroz njega godišnje prođe više od 80.000 turista! Osim treće najstarije apoteke u Evropi, ovo mesto ima više kafana nego kuća, privatnu pivaru, pa čak i golf teren!

1.jpg


Na svega desetak minuta vožnje od hrvatsko-slovenačke granice nalazi se mesto Olimje, zvanično najlepše evropsko selo u 2009. godini. Za razliku od Srbije, u kojoj je seoski turizam na najnižem mogućem nivou, Slovenci su svoju prirodu iskoristili maksimalno. Tako kroz ovo selo, koje broji svega pedesetak domaćinstava, godišnje prođe oko 80.000 turista!
Na samom ulazu je domaćinstvo porodice Haler, gde možete popiti pivo koje prave u sopstvenoj pivari! Halerovi su svoje domaćinstvo preuredili kako bi privukli turiste - napravili su i dečje igralište, pa tako možete nadgledati vaše klince dok jedete domaće kobasice i ispijate tamno ili svetlo pivo! Inače, pivo je dobrog kvaliteta, a s obzirom na to da fino „klizi", neiskusne pivopije mogu lako da se prevare i napiju!


Jelenov breg

Iako je pivara prva „znamenitost" na koju naiđete u selu, najjači utisak ostavlja „Jelenov breg". To je imanje veličine od oko osam hektara, na kojem ćete, osim smeštaja i domaće hrane, moći da uživate u društvu jelena i muflona koji se slobodno šetaju imanjem!
Kako su nam objasnili, gazda „Jelenovog brega" Borut Ježovnik je sin nekada imućnog paora koji je imao veliku zemlju i gomilu domaćih životinja koje je gajio. Međutim, jednom se Borutov otac razboleo i otišao u bolnicu na dve nedelje. U međuvremenu, Borut je prodao veliki deo imanja i za te pare kupio je krdo Titovih jelena sa Briona! Iako je otac bio jako ljut na njega, Borutova investicija se očigledno isplatila jer on danas na svom imanju ima dva velika objekta sa sobama za izdavanje, krčmu na dva sprata, prodavnicu domaće hrane i suvenira i oko 200 jelena i divokoza koji privlače turiste iz svih okolnih zemalja!
Ježovnik je, inače, veliki šaljivdžija, pa je tako nakon upoznavanja sa ekipom srpskih novinara koji su posetili „Jelenov breg" počeo da doziva svoje plašljive jelene rečima:
- Dođite, dođite sve je pla'eno!
Da li zbog kofe kukuruza koji im je bacio ili zato što su ga razumeli, tek krdo od dvadesetak jelena koje se muvalo oko krčme odmah je dotrčalo. Iako se nisu pripitomili i još se plaše ljudi, neki od njih su dopustili da im priđemo i nahranimo ih zrnevljem iz ruke. Ježovnik, inače, tačno zna ko su mu „hrabri" u krdu, a neki od jelena imaju i imena kojima ih doziva kada dođu turisti.
Posle hranjenja jelena, gosti mogu da uživaju u specijalitetima sa ovog imanja, naročito u divljači, pečurkama i domaćem vinu.


Manastirska rakija

Nedaleko odatle nalazi se pet vekova star manastir Olimje, u kojem trenutno službuje i živi trojica fratara. Manastir je poznat po tome što je u njemu napravljena treća po starosti biljna apoteka u Evropi, a ovo bratstvo se i danas bavi spravljanem lekovitih napitaka i biljnih ulja, koji se mogu kupiti u manastiru.
Unutrašnjost manastira može biti zanimljiva za ljubitelje umetnosti, a fratri će vas poslužiti i rakijom koju spravljaju sa više od 20 lekovitih trava. Jedan od zanimljivih detalja je i bašta ispred samostana, u kojoj su posađene razne vrste lekovitih biljaka, ali tako da ispred svake stoji naziv i šta leči. S obzirom na to da između svake skupine biljaka ima oko metar slobodne zemlje, ova bašta u stvari liči na jedan živi herbarijum. U baštici postoje i dva manja ribnjaka u kojima se gaje ogromne ukrasne bakarnocrvene ribe.


Seoska čokolada

Odmah iznad manastira nalazi se možda jedan od najneobičnijih objekata koje možete naći u jednom selu.
Reč je o čokoladari „Sinkerus", koja postoji više od sto godina. Pravljenje čokolade u selu započeo je Alfonso Videtič, koji je zanat izučio u Beču. Ovim poslom bavio se sve do 1915. godine, kada je prestao zbog nedostatka kakaovca i drugih uvoznih sirovina. Međutim, devedesetih godina prošlog veka njegovi potomci su nastavili da se bave ručnom proizvodnjom čokolade po istim receptima i na način kako je to radio osnivač čokoladare. Danas u ovoj čokoladari možete probati na stotine vrsta pralina i drugih proizvoda od čokolade, a sam miris koji dočekuje goste dovoljan je za potpuni užitak!


Kantri klub i golferi

Ukoliko vam sve ovo nije dovoljno, u selu postoji i kantri klub koji više dođe kao mesto za odmor velikom broju golf igrača, koji se u šetnji kroz ogromni golf teren umore s vremena na vreme. I golf klub je u većinskom vlasništvu jednog od meštana, koji je umesto da obrađuje svoje imanje odlučio da od njega napravi golf teren i tako zaradi novac.
Ovo selo ima još mnogo znamenitosti koje treba obići, a kada se turisti umore, onda je najbolje da odu do četiri kilometra udaljenih termi Olimija, koje imaju najveći vodeni park u Sloveniji. Sam podatak da je samo za spoljno uređivanje tog parka uloženo oko 15 miliona evra govori dovoljno o kvalitetu!
U okviru celog kompleksa ima nekoliko hotela za plići i dublji džep. Kako su nam rekli, cilj im je da privuku što više gostiju iz Srbije, pa su zbog toga za leto spremili ponudu od četiri polupansiona (pet dana) u hotelu „Breza" sa četiri zvezdice i to za 178,50 evra. Za one sa dubljim džepom, tu je luksuzni velnes hotel „Sotelija", gde će vas tri dana za dve osobe koštati oko 330 evra. Inače, gosti ovih hotela osim nekoliko spoljnih i unutrašnjih bazena mogu da uživaju u desetak vrsta masaže, od masaže čokoladom do tajlandske ili masaže toplim kamenjem. Olimija nudi i nekoliko vrsta različitih sauna, teretana, sportskih terena, aerobik, kao i veliki broj termalnih bazena gde možete uživati u desetinama masaža pod mlazevima vode, koji se stalno smenjuju.


R. Ž. MARKOVIĆ
Izvor: Press





 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Град који живи ноћу

Белешке с пута: Нова Горица

Град који живи ноћу


Већина житеља је запослена у ланцу казина, хотела, кафића, ресторана, па тако у препуном пијано бару и професорка математике Мојца страсно пева евергрин мелодије уз бенд колега математичара и физичара

NG_Grad%20Kromberk.jpg


Природа спојена са добро смишљеним развојем допринели су да Нова Горица у светским оквирима постане огледни пример новог, модерног града, јединственог по туристичким, атрактивним садржајима. Уосталом није случајно што се већ годинама ту одржава ЕРЕФ – Европски локални регионални форум, јер град Нова Горица и његова околина у тој прилици омогућавају да се Словенија у малом представи на највишем нивоу. Специфична средоземна клима и природне предиспозиције условиле су да ова регија буде препознатљива по чистом ваздуху, врхунским винима, специфичним ружама бурбонкама, здравој традиционалној храни.
Ипак, чини се да су људи оно што је свакако њен највећи капитал, гостољубиви, космополитског духа, чувари националног поноса уз велико поштовање за друге. „Мора се инсистирати на свом идентитету јер је то модус дугог опстанка нас Словенаца и наших сународника овог новогоричког поднебља”, често понавља градоначелник Мирко Булц у јавности. Нова Горица, иначе, има 32.000 становника и у њој живе Словенци заједно са Србима, „Босанцима”, Македонцима и другим народима.
Сви они насмејани, радни, креативни створили су апсолутно нови град. Нов у правом смислу те речи јер је Нова Горица најмлађи словеначки град. Почело је мењањем државних граница политичким одлукама, конкретно закључењем Париског мировног уговора 1948. године између Италије и Југославије. Горица је по том споразуму припала Италији, тако да је део око реке Соче, доњег дела долине Випаве остао без свог административног центра. Тада се указала потреба за оснивањем новог града, који ће постати главни град западне Словеније и туристичко место.
Изградња је почела 13. јула 1948, главни архитекта Едо Равникар дизајнирао је „град парк”. Тада је засађено око 200 врста веома квалитетних садница. Међутим, широки булевари и грандиозни стамбени блокови налагали су одустајање од те идеје. Овде не постоји проблем паркирања јер се приликом градње станова истовремено водило рачуна о гаражном простору, како отвореном тако и затвореном, за све станаре.

Град ружа

Нова Горица смештена је у долини смарагднозелене реке Соче на крајњем западу Словеније. Одличан географски положај, само 45 километара удаљености од мора (Трст), или 80 до скијашког центра Бовец, само 110 од Љубљане, као и близине италијанске Горице, условили су да Нова Горица и њено подручје постану оаза одмора, забаве, спортских и конгресних активности.
Окружена је планином Трновски грозд и најближим брдима, са једне стране Светом гором а са друге Костањевицом. Поглед са Свете горе оставља без даха, јер се по ведром дану истовремено могу се видети Венеција, Доломити, Камничке и Јулијске Алпе. На Светој гори налази се базилика са пратећим објектима и музеј. Икона Светогорска краљица на којој су насликане Мајка божија и мали Христ са златним крунама од правог злата налазе су у базилици и представљају праву реликвију коју су верници успели да сачувају кроз векове.
Пут до Свете горе поред реке Соче, својеврстан је доживљај како због њене лепоте тако и Солканског моста. Иако саграђен 1906. године и данас држи светски рекорд: највећи је мост са каменим луком, распона 85 метара на железничким пругама. Бурни историјски догађаји прате судбину моста који Бохињском пругом повезује Дунав, Средњу Европу и Трст. Престолонаследник Франц Фердинанд је 19. јула 1906. године отворио бохињску пругу. Мост је више пута рушен под налетом ратних сукоба и обнављан да би 1985. године био проглашен за технички мост.
Друго брдо, Костањевица, у близини словеначке и италијанске границе, незаобилазно је у туристичком разгледању града Нове Горице. Самостан са библиотеком, величанствена црква посвећена светој Марији, стара 200 година, и гробница француске краљевске породице Бурбон које се налазе на Костањевици 1985 године проглашени су заједно културним добром. Чланови краљевске породице Бурбон, прогнани због јулске револуције 1830. нашли су ту на Костањевици своје последње уточиште. Такође, последњи краљ династије Бурбон Карл Десети, сахрањен је у крипти испод цркве и по њему су руже бурбонке са Костањевице добиле име. Данас, руже бурбонке пронашле су свој други дом на јужној страни Костањевице. Збирка ружа бурбонки, отворена за јавност 2004. године, једна је од највећих и најкомплетнијих те уникатне сорте у свету. Није случајно што је за симбол града Нове Горице изабрана ружа. Идентитет града преко креативног заштитног знака у графизму руже упућује на спој модерног и богатог културног и историјског наслеђа.
Музеји Нове Горице имају несумњиво чиме да се похвале. Љубитељи двораца са одушевљењем откривају њихову лепоту. Кромберг, у коме се налази и регионални горишки музеј, Озељан дворац, Рихемберг дворац и други.

Луксузни брод на копну

Хотел „Перла”, оригинално архитектонско здање, подсећа на луксузни брод који глатко клизи морем, водећи своје госте у луку одмора, забаве и здравља. Има дискотеку и много шта још, али ту је и највећи европски казино у коме је могуће срести страсне коцкаре, а и обичне људе који воле да осете ту атмосферу само ради радозналости и забаве.
Ипак, вратимо се природи. Вредни становници Горишке регије нису дозволили да њихов еколошки драгуљ остане неискоришћен, већ су га ставили у функцију развоја туризма. Сви аспекти туризма у Новој Горици су динамични, проактивни. Кајакашка светска такмичења на неукротивој реци Сочи увек су атракција и окупљају велики број посетилаца. Бициклизам и планинарење имају овде нову димензију, одличне стазе и прегледни путокази инспирација су рекреативаца.
Туристима који први пут дођу у Нову Горицу биће чудан ритам живота њених становника. У раним јутарњим сатима изузетно је много возила, а такси почиње да ради тек у 23 часа. Објашњење је једноставно, Нова Горица живи ноћним животом. Ноћ је овде дан. Већина становника запослена је у ланцу казина, хотела, кафића, ресторана. Довољно је отићи у препуни пијано бар где професорка математике Мојца страсно пева евергрин мелодије уз бенд колега математичара и физичара и схватити менталитет овог народа и филозофију живљења. Због уласка Словеније 2004. године у Европску унију граница између Италије и Словеније више не постоји. Видети два предивна града Нову Горицу и италијанску Горицу, у таквој близини својеврстан је туристички доживљај. Становници оба града са одушевљењем су прихватили ову радикалну промену јер им олакшава свакодневни живот и ствара боље услове у средини која не признаје контрасте, а уједињујући два града фактички уједињује Европу. Европски сквер, испред железничке станице у Новој Горици сведочиће будућим поколењима о важној историјској промени. Овај сквер је место окупљања, радости и вере да се граница на то подручје никад више неће вратити.

Јасна Николић


објављено: 17/10/2010
Извор: Политика магазин



 
Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
Čarolija Bledskog zamka

Čarolija Bledskog zamka

thumbnail.php

Jedno od najprepoznatljivijih turističkih mesta u Sloveniji, razvijeno na umeću iskorišćavanja izvora termalne vode, jezera i blizine Triglava, idealan je izbor za miran porodični odmor

Ako upitate mališane: „Da li znate gde žive prinčevi i princeze?” nemojte se iznenaditi ako odgovor na to pitanje bude: „Na Bledu!” Nije ni čudo što je tako jer čaroliju prave bajke daje impozantni Blejski grad, kako ga zovu u Sloveniji, ili Bledski zamak, najstariji u zemlji, koji uzdignut na strmoj litici 130 m iznad jezera „stražari” nad pravim biserom alpske Slovenije. Zato i nosi titulu simbola Bleda. Ove godine Bled obeležava važan jubilej: hiljadu godina otkako je zamak prvi put spomenut u istorijskim spisima kad je nemački car Henri II darovao posed i tvrđavu na steni briksenskom biskupu Albuinu. Zamak je danas poznat kao muzej koji će vas odvesti na putovanje kroz živopisnu istoriju ovog grada, a u štampariji, na rekonstruisanoj Gutenbergovoj mašini, možete sami da iskreirate svoj suvenir.

Jedini „vladar” alpskog jezera
Bajkovito izgleda i kristalno Bledsko jezero (dugačko 2.120 m, široko 1.380 m, najveća dubina 30,6 m, a najviša letnja temperatura vode 26° C ), okruženo prelepim crkvenim zdanjima, u kome prvo primetite jedino slovenačko ostrvo - Bledsko ostrvo. Obraslo zimzelenim i drugim rastinjem ostrvo u sebi skriva crkvu, zvonik i kapele. O njemu postoji mnogo legendi, a po jednoj je bilo svetilište staroslovenske boginje plodnosti i života Žive. Ostrvo je idealna destinacija za hodočasnike novog doba i sve istraživače nečeg drugačijeg, mirnog, opuštajućeg... Možete mu prići samo čamcem, jer, podsećamo, Slovenci odavno poseduju ekološku svest i čuvaju jezersku vodu od zagađenja pa je vožnja motornim čamcima zabranjena! Bled ima blagu, zdravu, subalpsku klimu s najdužom sezonom kupanja od svih alpskih letovališta. Zimi je Bled, zahvaljujući planinskom vencu Karavanke, zaštićen od hladnih severnih vetrova. Srednja mesečna temperatura u julu je +17,9° C, a u januaru -1,8° C. To su idealne vremenske prilike da na Bledu uživate u šetnji oko jezera ili na planinskim stazama, skijanju, vožnji kočijom ili čamcem, igranju golfa, lovu, ribolovu, kazinu i nekom wellnessu...

thumbnail.php

Dok vi uživate Zaki brine o deci
Ako vam je potreban pravi porodični odmor, odmor tokom kojeg ćete vi uživati u wellness centru dok o vašoj deci brinu animatori u igraonici ili prirodi - preporučujemo hotel „Savica”, iz lanca Sava Hotel & Resort. „Savica” je nešto novo u slovenačkoj ponudi. To je prvi hotel čija je ponuda prilagođena porodicama. Sobe su opremljene za potrebe dece, a osim veselo opremljene igraonice u kojoj klinci kreativno provode vreme sa animatorima, od kojih je labud Zaki najveća atrakcija, i zajednički hodnik između soba na spratu pretvoren je u prostor za igru mališana. Klinci sa Zakijem obično peku kolače, prave kreativne predmete ili se igraju društvenih igara, sami, a u društvo mogu da se uključe i roditelji.


lisa.rs
 
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Krvavec - u slovenačkom iglou

[h=1]Krvavec - u slovenačkom iglou[/h]Na Kamniško-Savinjskim Alpima, severno od Ljubljane, nalazi se Krvavec, jedan od najboljih ski centara u Sloveniji.

10244304114ee8defe55664571592237_orig.JPG


Leži u Logarskoj dolini, na glečerskoj padini na 1.971m nadmorske visine. Svojim skijašima nudi 25km fantastičnih staza i brojne smeštajne kapacitete u hotelima, kao i skijaško obdanište za decu.

Za početnike je rezervisano 20 odsto staza, 60 odsto za rekreativce i 20 odsto za profesionalce i snoubordere. Do vrha vodi 13 ski liftova ukupnog kapaciteta 13.500 osoba. Za snoubordere postoje i posebne staze sa skakaonicama, a od ostalih aktivnosti zanimljiva je i padina za sankanje, fitnes program i solarijum. Za noćnu zabavu i izlaske pobrinuli su se restorani, barovi i diskoteke.

Sezona traje od kraja novembra do početka maja, dok je sneg najbolji u februaru i martu.

Krvavec je na samo 10 km od međunarodnog aerodroma u Ljubljani, odakle možete uzeti taksi ili autobus koji vozi direktno do skijališta. Najbliža železnička stanica je u Kranju, udaljena 17 km.

Mnogi turisti vole prvo da odsednu u prestonici koja se nalazi na svega 32 km od planine.

Za alternativne skijaše pravi izbor su Julijski Alpi i Bohinj ski kompleks. Odavde se može otići i na jednodnevni izlet do 700 godina starog Kranja.

Spolja Iglo selo Krvavec izgleda kao snežni nasip, ali ako zavirite unutra, otkrićete lavirint tunela koji povezuju prostrane igloe. On se svake godine gradi iznova.

Za posetioce je dostupno nekoliko vrsta smeštaja, od standardnih soba do romantičnih paketa. Kako je sneg odličan izolator, temperatura u selu je između 0 i 5 stepeni. Zagrejte se uz piće ili u krznenoj vreći za spavanje.

B92
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Postojnska jama i Predjamski grad

Postojnska jama i Predjamski grad


Blic

Postojnska jama i Predjamski grad su popularne i jako posećene slovenačke atrakcije. Nalaze se u blizini grada Postojna, jednog od najvećih gradova Slovenije. Preko 30 miliona posetilaca obišlo je Postojnsku jamu, pećinu koja je bila poznata još u srednjem veku, a veliku pažnju turista izaziva i Predjamski grad, utvrđenje podignuto u 12. veku na litici ispred pećine.

91808_jama----dokiai_af.jpg

U Postojnskoj jami nalazi se pravo bogatstvo pećinskog nakita foto: dokiai/flickr.com


Postojnska jama je: najveća pećina Slovenije, najveća i najlepša pećina Evrope, jedina pećina na svetu kroz čije se hodnike krećete vozom. Duga je 20.570 m, dok je za turiste otvoren deo od oko 5.300 m, najveća dubina pećine iznosi 115 m, a temperatura se kreće od 8 do 10 C. Postojnska jama otkrivena je 1818. godine, a natpisi koji se nalaze u pećini, svedoče o tome da je bila posećivana i u 13. veku.

91809_jama1---bruno-girin_af.jpg

Uživajte u pogledu na stalaktite, stalagmite i brojne izvajane figure foto: Bruno Girin/flickr.com


Kroz podzemne hodnike, dvorane, galerije, nalazi se pravo bogatstvo najraznovrsnijeg pećinskog nakita: stalaktiti, stalagmiti, draperije, stubovi... Najpoznatiji nakit je stalagmit „Dijamant“, kojeg odlikuje neverovatna veličina i belina koja obasjava čitavu dvoranu. Turisti se rado zadrže i ispred tzv. izvajanih figura: krivi toranj, kokoška sa pilićima... U pećini nalazi se preko 130 različitih vrsta životinja, a najpoznatija je "čovečja ribica". Vrhunac razgledanja ove neverovatne pećine je poseta Koncertnoj dvorani, u koju može stati oko 10.000 posetilaca. Dvorana u potupunosti opravdava svoje ime, jer je odlikuje neverovatna akustika.

91810_zamak----discosour_af.jpg

Predjamski grad sagrađen je u 12. veku foto: discosour/flickr.com


Ispred ulaza pećine nalazi se Predjamski grad, utvrđenje sagrađeno u 12. veku, čiji je najpoznatiji vladar bio Erazmo Jamski. Ovaj zamak danas radi kao muzej, a mogu se videti figure koje dočaravaju srednjovekovni život koji se odvijao u njegovim odajama: u prirodnoj veličini prikazani su ljudi kako obavljaju poslove, a u sobama se nalazi autentični nameštaj; izloženo je su i staro oružje, slike, kipovi.

91811_zamak1----shadowgate_af.jpg

U sobama zamka postavljen je autentični nameštaj foto: Shadowgate/flickr.com


Arhitektura zamka je jako interesantna, jer je on sastavljen od nekoliko građevina koje odlikuju različiti arhitektonski stilovi i epohe; međutim, najveći deo pripada periodu renesanse. Najinteresantniji delovi zamka su tamnica, kapela i odaje za spavanje, a njegovi najstariji delovi nalaze se u pećini. Svake godine u avgustu ispred zamka se održava Erazmov viteški turnir (prvi put je održan 1996. godine).

Pogledajte video za Postojnsku jamu:



i Predjamski grad:




 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top