Slovenija na ivici recesije pred izbore

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Slovenija na ivici recesije pred izbore


Tanjug |


Slovenija se opasno približava novoj recesiji, pokazali su danas novi zvanični podaci o privrednom rastu, samo četiri dana dana pre opštih izbora za koje se očekuje da će dovesti do još jedne promene vlasti u evrozoni.

7438_ljubljana1-alo_f.jpg


Proizvodnja je u trećem kvartalu pala za 0,2 odsto manja nego u prethodnom tromesečju, nakon što je u drugom kvartalu stagnirala, a u prvom bila smanjena za 0,1 odsto, saopštio je Zavod za statistiku u Ljubljani.


Recesija se uglavnom definiše kao period od dva ili više kvartala sa negativnim privrednim rastom na tromesečnom nivou.

Na godišnjem nivou, slovenački bruto domaći proizvod (BDP) u trećem kvartalu takođe je manji za 0,1 odsto nego u istom periodu lane, dok je u drugom kvartalu uvećan za 0,7 odsto, a u prvom za 1,9 odsto.

U prvih devet meseci 2011, BDP je porastao za 0,8 odsto u odnosu na isti period prošle godine.


Izvoz je u trećem kvartalu povećan, ali znatno sporijim tempom nego u prvoj polovini godine, a isto je i sa uvozom, navodi se u saopštenju Zavoda.


- Takvo kretanje izvoza ne može u potpunosti da nadoknadi sve veće smanjenje domaće potrošnje - dodao je Zavod.


Očekuje se da će izbori u nedelju rezultirati smenom premijera Boruta Pahora i dolaskom na vlast bivšeg premijera Janeza Janše, koji je obećao strukturne reforme i smanjenje državne potrošnje.


Dužnička kriza u evrozoni već je dovela do promene vlasti u nizu zemalja kao što su Grčka, Italija i Španija.


Janša bi došao na vlast u mnogo gorim uslovima, nego u prvom mandatu od 2004. do 2008, kada je Slovenija beležila veliki privredni rast, imala nezaposlenost ispod sedam odsto, a javne finansije su bile u solidnom stanju.


Globalna finansijska kriza teško je pogodila slovenačku izvozno orijentisanu ekonomiju, proizvodnja je 2009. smanjena za 8,1 odsto, a vlada u Ljubljani od tada plaća ceh.


Kada je Slovenija postala članica zone evra 2007, javni dug je iznosio 23,4 odsto BDP-a, dok Evropska komisija za ovu i sledeću godinu prognozira nivo od 45,5 odnosno 50,1 odsto.


Nezaposlenost je u septembru dostigla 11,5 odsto, a slovenačka centralna banka je upozorila da je moguće da će ponovo morati da revidira naniže prognozu privrednog rasta za 2012. sa trenutnih 1,3 odsto.


Agencija za ocenu kreditnog rejtinga snizila je u oktobru rejting Slovenije, navodeći kao razlog pogoršanje fiskalne pozicije te zemlje, kao i neuspeh zakonodavaca da iznesu "uverljivu" strategiju.


Kamatne stope na obveznice su ovog meseca dostigle opasni nivo od sedam odsto. Danas su prinosi na desetogodišnje dužničke hartije pali na 6,90 odsto sa jučerašnjih 7,06 odsto, prenela je slovenačka agencija STA.


Profesor ekonomije sa Ljubljanskog univerziteta Maks Tajnikar izjavio je da je glavni problem slovenačke ekonomije nizak nivo investicija, kome ne pomaže kriza u evrozoni, zbog koje banke nerado pozajmljuju novac preduzećima.

Zavod za statistiku takođe je saopštio da je u novembru inflacija porasla za 2,7 odsto na godišnjem nivou, dok je na mesečnom nivou uvećana za 0,3 odsto, u odnosu na rast od 0,7 odsto iz oktobra.
 
Natrag
Top