Slovenija i Hrvatska: Ugroženi mediji

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Slovenija i Hrvatska: Ugroženi mediji




Iz meseca u mesec u Hrvatskoj izlazi sve manje novina i časopisa, a medijska kriza sve više trese i Sloveniju. Preko noći, bez pravog objašnjenja, smenjen je direktor "Dela" Jurij Đakomeli, koji je za svoju smenu saznao nekoliko sati pre nego što je maknut. I Đakomeli je konsolidovao poslovanje "Dela" i zadržao uređivačku koncepciju koja je, pre svega u prodoru na elektronska izdanja, dala rezultate. Istovremeno, nove vlasti u dve bivše jugoslovenske republike, u Hrvatskoj leva, a u Sloveniji desna, grčevito se trude da u medije postave svoje ljude.

reg-stampa_310x186.jpg


U Hrvatskoj su u toku promene u nacionalnoj agenciji Hina i na Hrvatskoj televiziji, koja je u potpunosti očišćena od starih kadrova. Seča kadrova na HRT-u gotovo da je nezabeležena u novijoj istoriji, što dugoročno može snažno ugroziti funkcionisanje javnog servisa. Ozbiljni kandidat za novog direktora HRT-a je Goran Radman, bivši visoko pozicionirani političar iz vremena komunizma, u međuvremenu uspešni direktor “Majkrosofta” za Hrvatsku i privatnog univerziteta Vern.

I dok preostali državni mediji još nekako preživljavaju, privatni izdavači su u krizi i najčešće se gase. Sa kioska su već nestali državni "Vjesnik" i privatni "Nacional", a loše se piše i "Aktualu". Navodno je pred zatvaranjem i "Privredni vjesnik", koji ima dugogodišnju tradiciju.

U Sloveniji se pod lupom gleda na privatizaciju mariborske "Večeri", a ljubljansko "Delo", vodeći dnevni list, uprkos relativno dobrim poslovnim rezultatima, sve je češće pritisnut aktuelnom politikom.

Ugledni slovenački intelektualci tvrde da bi država morala da pomogne medijima, jer u protivnom može da se dogodi da na tržištu ostanu samo tabloidi.
Na Hrvatskoj televiziji uprkos krizi počinju dva nova programa, HTV 3, namenjen kulturi i nauci, dok bi do kraja godine trebalo da počne i HTV 4, sa non-stop informativnim programom. HTV 3 neće biti, kako najavljuju u Zagrebu, elitistički program, ali ni gledanost neće biti prioritetna.


JANŠA I TV-PRETPLATA


NAJAVA slovenačkog premijera Janeza Janše da će da smanji televizijsku pretplatu izazvala je lavinu reagovanja. Reagovala je i Evropska unija javnih radio-difuznih servisa stavom da je reč o pogrešnoj odluci i izrazila veliku zabrinutost.

Predlog je da od januara Slovenci plaćaju televizijsku pretplatu 11,48 evra, dok sada pretplata iznosi 12,68 evra. Odmah nakon najave Radio-televizija Slovenije je objavila dugi popis emisija koje će biti ukinute. Pre svega se to odnosi na ozbiljni program, emisije o kulturi i spoljnoj politici.

Izvor:
Novosti.rs


 
Natrag
Top