Sloboda medija važna za demokratiju i napredak
Izvor: Glas Srpske 02.05.2011 22:00
Autor: Marijana Miljić
BANjALUKA - Sve institucije vlasti u RS i BiH, kao i predstavnici međunarodnih organizacija, treba da rade na garantovanju i unapređenju slobode medija u skladu sa usvojenim međunarodnim konvencijama i standardima.
Saopšteno je ovo juče iz Udruženja novinara Republike Srpske povodom 3. maja - Međunarodnog dana slobode medija.
U saopštenju se dodaje da Udruženje podržava potpunu slobodu koju mediji imaju u RS te ih podstiču na unapređenje istraživačkog novinarstva i kritičkih sadržaja u medijima jer tako utiču na stvaranje jačeg demokratskog ambijenta u društvu.
- Svjesni smo teškog ekonomskog položaja u kojem se nalaze mediji i novinari, pogotovo lokalni mediji, koji su ostali bez stalnih izvora prihoda i smatramo da to predstavlja poseban izazov za medije i novinare da se odupru uticaju raznih ekonomskih ili političkih lobija - navedeno je u saopštenju Udruženja novinara RS.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik uputio je čestitku povodom Međunarodnog dana slobode medija svim novinarima i medijskim kućama u Srpskoj.
- Djelovanje nezavisnih medija i sloboda izražavanja su izuzetno važne za ukupnu demokratizaciju i prosperitet svakog savremenog društva. Zbog toga želimo da mediji nastave sa nesmetanim obavljanjem svoga posla, u skladu sa etičkim i profesionalnim standardima i u adekvatnim uslovima za rad, što će omogućiti kvalitetno i objektivno informisanje javnosti - navedeno je u Dodikovoj čestitki.
Predsjednik Vlade RS Aleksandar Džombić takođe je uputio čestitku sa željom da medijske kuće i novinari u Srpskoj i dalje ravnopravno učestvuju u razvoju demokratskog i naprednijeg društva i budu u funkciji zaštite ljudskih prava i sloboda.
Svim novinarima, medijskim kućama i udruženjima novinara u RS i BiH čestitke su uputili i ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Safet Halilović, Studentska organizacija Univerziteta u Banjaluci i mnogi drugi zvaničnici i institucije.
Svjetski dan medija obilježava se svake godine 3. maja, a odluku o njegovom obilježavanju donijela je Generalna skupština UN-a radi podizanja svijesti o značaju slobode štampe te podsjećanja država da je njihova dužnost poštivati i podržavati pravo na slobodu izražavanja.
Fridomhaus
Svega 15 odsto čovječanstva živi u okruženju slobodne štampe, ističe se u najnovijem izvještaju Fridom hausa o slobodi štampe u svijetu, koji je BiH postavio na 96. mjesto, zajedno sa Makedonijom.
U izvještaju koji se odnosi na 2010. godinu Srbija se našla na 72. mjestu, a ocijenjena je kao zemlja u kojoj je štampa djelimično slobodna i ponovo se našla ispred svih zemalja bivše Jugoslavije, osim Slovenije.
Među zemljama u regionu najbolje je pozicionirana Slovenija (48. mjesto), dok se Crna Gora našla na 80, a Hrvatska na 85. mjestu.