Sladoled ne zna za fiskalni račun

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Sladoled ne zna za fiskalni račun











Izvor:
B92.net







Ulični prodavci sladoleda, njih oko 1.800, ni ove godine ne moraju da imaju fiskalne kase. Poreznici uveravaju da u državnu kasu ipak stiže porez od sladoleda.


20187538964fe3b52b19074945225706_640x360.jpg



Ulični prodavci sladoleda nemaju obavezu da promet evidentiraju preko fiskalne kase. Baš kao ni njihovi susedi "kokičari", kolporteri i ulični prodavci lozova.Ukoliko bi proizvođači letnje poslastice rešili da zloupotrebe tu prednost, gruba računica kaže, da bi budžet mogao da ostane bez oko dve milijarde dinara godišnje.Sladoled se prodaje na oko 1.800 uličnih frižidera. Pod pretpostavkom da svaki uspe da opsluži oko 400 mušterija i napravi promet od oko 40.000 dinara, svakog dana ulična prodaja napravi pazar od oko 72 miliona dinara.

A punim kapacitetom rade najmanje pet meseci godišnje. Znači da za sezonu šetači na ulici za ovu poslasticu ostave i više od deset milijardi dinara. Državi bi od te sume trebalo da pripadne 18 odsto.

Poreznici uveravaju da to što ulični prodavci ne izdaju fisklane račune ne znači da u kasu ne stiže porez od sladoleda.

"Obveznik poreza na dodatu vrednost je proizvođač, odnosno trgovac. Oni su u obavezi da vode evidenciju o prometu sladoleda i da plaćaju porez na njega. Inspektori Poreske uprave kontrolišu redovno sve proizvođače i trgovce sladoleda", objašnjavaju u Poreskoj upravi.

Poreski stručnjaci veruju da bi fiskalizacija ulične prodajne mreže sladoleda bila skuplja od eventualne koristi koju bi donela.

"Kontrolišu se proizvođači i ako oni knjige vode korektno, šansa za manipulaciju je mala. Ali ni očekivani poreski prihodi od te prodaje nisu značajni, pa bi čitavo administriranje njihove fiskalizacije bilo skuplje. Administrira se tamo gde očekujete značajnije prihode", smatra Saša Radulović, poreski konsultant.
 
Natrag
Top