Slabiji sluh - simptomi i tipovi nagluvosti

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Slabiji sluh - simptomi i tipovi nagluvosti

Blic 10.05.2010 11:06



Organ čula sluha počinje da stari onog trenutka kad se čovek rodi, čim iz spoljne sredine krene 'bombardovanje' zvucima od kojih uvo nije moguće zaštititi.

Teoretski, uvo čuje na frekvenciji od 125 do 20.000 herca, a svaka frekvencija ima svoj dinamički opseg, odnosno jačinu od nula do 120 decibela. Primera radi, običan govor se odvija na frekvenciji između 500 i 8.000 Herca, pri jačini od 50 do 60 decibela, a nesposobnost da se čuje zvuk jačine ispod 20 decibela smatra se oštećenjem sluha.
Iako, prema nekim podacima, trećina populacije starije od 65 godina pati od ovog problema, često se dešava da ljudi, zbog stida ili samoobmane, žive s njim godinama ne obraćajući se otorinolaringologu.
Ipak, najčešći pacijenti primarijusa dr Nenada Stojanovića, otorinolaringologa u beogradskom Domu zdravlja “Stari grad”, pre svega su deca zbog zapaljenja srednjeg uva, a potom ljudi sa poremećenom percepcijom zvuka, koji su prevalili pola veka.


Tipovi nagluvosti
Privremena i trajna nagluvost može, saznajemo od ovog stručnjaka, da bude uzrokovana oštećenjem bilo kog dela anatomski i funkcionalno složenog mehanizma kao što je ljudsko uvo – spoljašnjeg, srednjeg ili unutrašnjeg, zatim slušnog nerva, slušnih puteva i centara, može da obuhvati više delova, kao i okolne organe. Oštećenja sluha mogu da budu nasledna ili stečena, jednostrana ili obostrana, a gubitak iznenadan ili postepen, a u kliničkom smislu se javljaju se tri tipa: konduktivni, senzoneuralni i mešoviti.
Prosto rečeno, konduktivni gubitak sluha nastaje usled bilo kakvog problema u spoljašnjem ili srednjem uvu koji ometa pravilan prijem zvuka.
– Kao uzrok konduktivne nagluvosti najčešće se sreće masni ceruminozni čep u spoljašnjem slušnom kanalu, koji nastaje lučenjem određenih žlezda – objašnjava dr Stojanović.

Blokada ovog kanala može da nastane i usled zapaljenja, stranog tela, ili ređe tumora. Patološki procesi na bubnoj opni, kao i u srednjem uvu, takođe ometaju sprovođenje zvučne energije. Najčešći razlozi su akutna i hronična zapaljenja srednjeg uva, opstrukcija tube, poremećaji u pokretljivosti slušnih koščica kao posledica povrede ili otoskleroze.
Senzoneuralni gubitak sluha je znatno teži problem jer se odnosi na unutrašnje uvo – kohleu, gde se nalazi i vestibularni sistem koji kontroliše naše čulo ravnoteže. Tu, u rasponu od blagog do potpunog, mogu da budu oštećene trepljaste senzorne ćelije, zatim slušni nerv, slušna jedra, slušni putevi, kao i slušni centri u mozgu. Staračka nagluvost spada u ovu vrstu gubitka sluha koja je po pravilu trajna i obostrana.


Prvi znaci nagluvosti

– Smatra se da staračka nagluvost nije izazvana samo starenjem, već uticajem spoljne sredine, genetskim faktorima, kumulacijom buke. Ne mora to da bude jaka buka, dovoljna je ona uobičajena do 80 decibela, dok industrijska ide i do 120. Dokazano je da je buka s prekidima opasnija od kontinuirane – objašnjava naš sagovornik.
Prvi znaci staračke nagluvosti počinju već oko 45-50. godine i ona se u početku primeti ne po tome što slabije čujemo, nego što slabije razumemo govor, pošto uvo ne može iz zvučnog okruženja da izdvoji i pojača glas sagovornika. Ako opšta buka pokriva taj signal, on neće biti razumljiv. Čovek oštećenog sluha može odlično da čuje pojedinačne zvuke, čiste tonove, ali mi moramo da komuniciramo u složenom zvučnom sistemu.
Od ostalih uzroka koji mogu da izazovu slabljenje sluha usled oštećenja unutrašnjeg uva, dr Stojanović je odmah odbacio uticaj promaje ili klima-uređaja, a onda je počeo da ređa: pad imuniteta, razne virusne infekcije (naročito grip, mumps i herpes zoster), duže uzimanje nekih lekova poput antibiotika, citostatika, pa čak i salicilata, povrede baze lobanje, oštećenje centralnog nervnog sistema, tumori statoakustičkog nerva…
Pored oslabljenog sluha različitog stepena, u kliničkoj slici ovih oštećenja mogu se javiti i izražena preosetljivost na zvuke, zujanje, kao i drugi auditivni poremećaji.





 
Natrag
Top