Skup prevoz - veća prodaja bicikala

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Skup prevoz - veća prodaja bicikala










Izvor:
B92.net








Zagreb -- Otkako je gradski prevoz u Zagrebu poskupeo, a cene goriva se menja gotovo svake nedelje, na ulicama ima sve više biciklista, piše Lider.


518407796503a3173d0606396564785_orig.jpg



U prilog tomu ide i podatak da je promet prodavnica s biciklima i biciklističkom opremom porastao između 30 i 40 posto.

Iako se kriza oseti u kupovnoj moći, potražnja za biciklima sve je veća, ali i konkurencija. Ipak prodavci bicikala i opreme nemaju privilegiju podizanj cene usluga i proizvoda. Kako bismo dobili uvid u stanje u toj branši, konkretne informacije potražili smo u četiri specijalizirane prodavcine i servisa za bicikle.

Vlasniku kompanije DSG Draženu Gustoviću trenutno kriza ne ometa posao, već mu pogoduje.
"Poslednje dve godine veliki je porast potražnje za biciklima, ponajviše zbog cena goriva", rekao je Gustović, u čijim se prodavnicama najviše prodaju bicikli cenovnog ranga između 2.500 i 3.500 kuna (od 350 do 450 evra). S obzirom na to da potražnja i prodaja za tim proizvodima uglavnom zavise od vremenskih uslova, ne začuđuje podatak da je zimi promet manji i do 80 posto nego leti. Da bi privukli kupce, prodavnice u zimskim mesecima imaju sniženja za bicikle od 30-ak posto, čime se rešavaju starih modela sa zaliha. Iako se konkurencija u toj branši povećava iz godine u godinu, a samim tim i izbor modela i proizvođača bicikala, Gustović smatra da nije kriza donela povećanje konkurencije, već je ono kontinuirano.

"Na cene i prodaju bicikala ne utiče toliko konkurencija koliko sami proizvođači", kaže Gustović. Naime, većina bicikala namenjenih američkom tržištu proizvodi se u Kini, a bicikli namenjeni evropskom tržištu u Tajvanu. Zbog razlike u valuti i kursu između tih zemalja proizvođači povećavaju cene. Već se sada vidi da cene bicikala rastu, no Gustović upozorava kako pravo povećanje tek sledi.

"S ulaskom u Evropsku uniju uvest će se carina na bicikle iz azijskih zemalja, koje do sada nije bilo, pa će bicikli biti skuplji od 20 do 60 posto", naglašava Gustović.

Sasvim suprotno stajalište o toj temi ima Mislav Streicher, vlasnik kompanije Mondo bicikli, koji je za uvođenje carine i dampinških zakona u toj branši.

"Uvođenje carine omogući će lokalnu proizvodnju koje danas gotovo da nema, a dampinški zakon omogući će bolju filtraciju robe na tržište", smatra Streicher.




 
Natrag
Top