„Sitroen“, drugo ime za originalnost

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Francuski proizvođač se uvek razlikovao

„Sitroen“, drugo ime za originalnost

Aleksandar Pijevac | 26. 01. 2010. - 10:35h / Blic Online
Retki su brendovi poput „Sitroena“ koji mogu da se pohvale velikim brojem revolucionarnih i originalnih automobila. „Sitroen“ je takođe prvi izvan SAD pokrenuo serijsku proizvodnju još davne 1919. godine kada je sa traka svakodnevno silazilo više od 100 primeraka modela „tip A“.

7796_6_f.jpg



Vozači su u startu prihvatili „Sitroenove“ automobile, koji su se razlikovali od svega do tada viđenog. „Sitroen“ je čak od 1925. do 1934. godine koristio Ajfelov toranja kao svoj bilbord, što se isplatilo jer je u tom periodu svaki četvrti automobil na francuskim ulicama na sebi nosio znak ševrona. Simbol Pariza se gotovo nije video od sedam velikih slova koja su svetlela uz pomoć 250.000 sijalica i 600 kilometara kabla.
„Crni utorak“, odnosno krah Njujorške berze 1929. pogodio je i „Sitroen“ koji je izlazak iz problema video u modelu 11CV poznatijeg kao „traction avant“. Kao što ime govori, „sitroen 11CV“ je krasio pogono na prednje točkove, što je bilo nezamislivo rešenje za 1934. godinu kada je proizvodnja i počela. Legendarni „avant“, kojeg su za vreme Drugog svetskog rata zbog dokazane izdržljivosti koristili i saveznici i nacisti, nastao je u saradnji sa proizvođačem guma „Mišlenom“, koji je preuzeo do guše zaduženi „Sitroen“. „Avant“ je zahvaljujući pogonu na prednje točkove i spuštenoj karoseriji vozačima garantovao izuzetnu upravljivost. Nudio je i dosta prostora u kabini, kao i snažene motore, zbog čega je bio popularan i među gangsterima.
„Sitroen“ je kao i „Folksvagen“ (model „buba“) počeo da razmišlja o narodnom automobilu, ali je rat prekinuo dalji razvoj. Nepunih 1
32 godina od začetka ideje, na Salonu u Parizu 1948. predstavljen je najpopularniji i najprodavaniji „Sitroen“ u istoriji, model 2CV. Iza skraćenica sa brojem i dva slova krije se popularni „spaček“, koji se proizvodio sve do 1990. godine. „Spaček“ je i pored svog neatraktivnog izgleda ružnog pačeta pružio sve što je vozačima posle jezivog rata bilo potrebno. Bio je jeftin, lagan za održavanje, ekonomičan i pružao je dovoljno prostora za četiri osobe. Do kraja radnog veka ostao je upamćen po „mekanom“ vešanju zbog čega se zanosio i ljuljao u krivinama. Prvi 2CV pokretao je dvocilindrični bokser motor sa devet konja, a maksimalna brzina je bila 65 km/h.
Sedam godina kasnije „Sitroen“ je ponovo uzdrmao svet modelom DS, odnosno „ajkulom“. „Sitroen DS“ je bio decenijama ispred svog vremena sa hidropneumatskim vešanjem, koje je garantovalo najudobniju vožnju ikada, serijskim disk kočnicama, svetlima koje prate okretanje volana, neverovatnom aerodinamikom, „zaraznim“ izgledom (dizajner je bio Italijan Flaminio Bertoni), svemirskim instrumentima... „Ajkula“ je u izboru za „Automobil vek“ zauzela treće mesto, iza „Forda model T“ i „minija“. „Sitroen“ je prvog dana premijere na Salonu u Parizu primio 12.000 narudžbi za DS, koji je do 1975. prodat u više od 1,5 miliona primeraka.
Jedan od prvih promašaja je bio model „dijana“ koji se 1967. godine pojavio kao zamena za „spaček“ i odgovor na sve popularniji „reno 4“. „Sitroenu“ je prebačeno da je „odustao od originalnih ideja i da je dijana bleda kopija spačeka“ tako da ne čudi da je penzionisana 1983, sedam godina pre modela koji je nasledila.
Renome je vraćen modelom GS, proglašenim „Evropskim automobilom 1971. godine“, a istu titulu, samo 1975, poneo je i „sitroen CX“. „Sitroen“ je 1974. godine u strahu francuske vlade da će kriza uticati na velika otpuštanja i nemire u zemlji, uvučen u „PSA grupaciju“ zajedno sa „Mišlenom“ i „Pežoom“.
Mnogi smatraju da je PSA „ubio“ kreativnost „Sitroena“, koji je nastavio da proizvodi popularne i dobro prodavane modele kao što su AX, BX, ZX i „ksantnija“, a u novijoj eri C3 i C4.
Ipak, na proslavi 90 godina postojanja, potvrđeno je da će „Sitroen“ vratiti slavno ime DS, koje će prvo poneti model DS 3, nastao na bazi novog „sitroena C3“. DS će se od takozvanih „klasičnih Sitroena“ razlikovati po inovativnom dizajnu koji bi trebalo da se svidi pravim ljubiteljima automobila. „Sitroen DS 3“ će se pojaviti u toku 2010, a slediće ga modlei DS 4 i DS 5.
Andre Gistav Sitroen, sin jevrejskog trgovca dijamantima Levija i Poljakinje Mazre Klajman, je za vreme Prvog svetskog rata u svojoj fabrici pravio municiju kojom je snabdevao francusku vojsku. Pred kraj rata, kada je shvatio da će ostati bez posla, Andre je počeo s testiranjem i sklapanjem jednostavnih modela iz kojih se „rodio“ nezgrapni, ali jeftini „tip A“. Ambiciozni Andre je početkom 30-tih godina „Sitroen“ podigao do četvrtog mesta među svetskim proizvođačima, a preminuo je 1935. od raka stomaka.
 
Natrag
Top