Sindikati RTS-a traže budžetsku nadoknadu izgubljene pretplate

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Sindikati RTS-a traže budžetsku nadoknadu izgubljene pretplate




Četiri sindikata Radio televizije Srbije danas su u pismu vladi, upravnom odboru i generalnom direktoru javnog servisa zatražili "budžetsku nadoknadu izgubljene pretplate" koju, kako je navedeno, zbog krize plaća samo 30 odsto domaćinstava.


269433_rts-pretplata-03rasfoto-nebojsa-markovic_f.jpg



Sindikati su zatražili i "zakonom uređeno, dovoljno i stabilno finansiranje Javnog servisa u skladu sa evropskom praksom i propisima", kao i da se odloži plaćanje poreza državi dok ona ne ispuni svoje obaveze prema RTS-u.

"Zaposleni su svesni da se već mesecima sa krajnjim naporom obezbeđuju sredstva za plate i zato tražimo odlaganje plaćanja svih poreza državi dok država ne ispuni svoj deo obaveza i obezbedi dovoljno i stabilno finansiranje javnog servisa", piše u pismu sindikata.

Sindikati ukazuju i da država na ime poreza uzima trećinu ukupnog budžeta RTS-a, to jest 23 miliona evra godišnje.

Pismo upozorenja su potpisali Dragan Milanović iz sindikata RTS-a Nezavisnost, Milunka Zorić iz Samostalne sindikalne organizacije RTS-a, Dragomir Milošević iz Nezavisnog strukovnog sindikata RTS-a i Branka Dikanović iz Sindikata novinara Srbije.

U pismu, kako je navedeno, u ime 3.300 stalno zaposlenih u javnom servisu Srbije sindikati poručuju da neće dozvoliti masovno otpuštanje i finansijsku blokadu kuće.

Od nadležnih i Upravnog odbora RTS-a zahteva se i hitna promena "nesprovodivih i neefikasnih zakona koji se tiču organizacije, funkcije, čuvanja nezavisnog položaja i poštovanja izabranih organa javnog servisa".

Sindikati se, kako je navedeno, protive planovima da se RTS-u ukine pravo na marketing usred najveće ekonomske krize. Sindikati su upozorili i da će u slučaju da izostane reakcija države i organa RTS-a najaviti dalje oblike protesta i akcija.

Izvor:
Blic.rs
 
Član
Učlanjen(a)
20.03.2012
Poruka
14
Hvala bogu,štrajkujte slobodno,prekinite emitovanje programa,i zatvorite se...
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Taksa umesto pretplate za RTS?



Pošto pretplatu za RTS plaća samo 30 odsto građana predviđa se promena načina finasiranja. Umesto pretplate predlaže se plaćanje takse.Direktor RTS Aleksandar Tijanić i sindikati javnog servisa upozoravaju da je finansiranje nedovoljno da bi sistem javnog servisa normalno funkcionisao.


950423638503c77f544a5f816733184_368x268.png


Najviši procenat naplate pretplate bio je između 62 i 64 odsto, pa je RTS, na primer, 2008. godine imao budžet od 100 miliona evra. Sa početkom ekonomske krize počela je da opada i pretplata.
Prošlog meseca Beograd je platio 67 odsto, što je izuzetan uspeh, piše list. Daleko iznad proseka je i Novi Sad, koji je sa nekadašnjih 66, sada spao na 52 odsto neplaćene pretplate.

U ekonomski nerazvijenim regionima, poput Bujanovca, Novog pazara, Preševa, Lebana, Vranja, Niša i Leskovca, situacija je prilično poražavajuća. U Preševi je, na primer, naplata opala gotovo do nule. U Kragujevcu iznosi 30 posto, koliko je i ukupan srpski prosek.

Tijanić za "Politiku" kaže da su za sadašnju situaciju krivi oni koji su 2002. napisali i izglasali zakon koji se u praksi pokazao kao nespovodljiv.

"Nije normalno da u Hrvatskoj procenat naplate ide preko 90 odsto i da njihov javni servis ima ove godine budžet od 200 miliona evra, a mi imamo 70 miliona evra. Na to dolazi kriza i propaganda da se zakon ne poštuje. Na to dolaze i ogromni dugovi za struju i princip podele prihoda EPS-a i RTS-a, koji ide na štetu RTS-a. Pretplata je gotovo simbolički dobrovoljna, jer zakon neefikasno kažnjava neplatuše i mora da se pretvori u vrstu poreza, takse, sa sankcijama, da bi bila efikasna. Ali to nije posao RTS-a, već države i zakonodavca. Normalna država mora da ima i moćan i gledan javni servis. Država mora da obezbedi dovoljan i stabilan izvor finansiranja i da ostavi javni servis na miru sa kadrovskim i drugim zahtevima. To je evropski standard", kaže on.

Potpredsednik Saveta RRA Goran Karadžić upozorava da nikakve promene u ovoj oblasti nisu moguće bez usvajanja novog zakona.

"U prednacrtu zakona koji je napravila radna grupa pri OEBS-u, a koji je upućen prethodnoj vladi, umesto pretplate predviđena je taksa. Rešenja u drugim zemljama su različita, a oni koji su imali ovako nizak procenat naplate uglavnom su ukidali pretplatu i prelazili na finansiranje iz budžeta. Po meni, to je najgora opcija, jer država onda može da vrši veći pritisak na javni servis", smatra on.

Predsednik Izvršnog odbora Udruženja novinara Srbije Petar Jeremić ističe da je plaćanje pretplate zakonska obaveza i dobar način da se obezbedi nezavisnost javnog servisa.

"Imamo primer Turske, gde je propisano da se plaća jedan procenat od iznosa računa za struju, pa ne postoji problem kao kod nas, jer elektrodistribucija atomatski prebacuje sredstva njihovom javnom servisu. Ili drugi model, kao taksa, odnosno porez gde, ako se ne naplati, vi automatski činite prekršaj", objašnjava on.

Potpredsednica NUNS-a Jelka Jovanović kaže da zahtev sindikata javnog servisa da se finansiranje prebaci na budžet, preti da RTS pretvori u javno preduzeće.

"Tačno je da finansiranje treba urediti. Da li će pretplata postati obavezujuća, to je drugo pitanje. Ali, ne sme da se desi da se finansiranje prebaci na budžet", naglašava ona.


Izvor:
B92.net
 
Natrag
Top