Sindikat se ne „prima“ u Vojsci

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Sindikat se ne „prima“ u Vojsci

Izvor: Beta

Beograd -- Iako je Zakon o Vojsci Srbije omogućio sindikalno organizovanje u oružanim snagama, to u praksi još nije zaživelo, kaže zaštitnik građana Saša Janković.



801331844da44796b685e762945213_orig.jpg


Janković je dodao da "nije mali" broj pritužbi pripadnika vojske instituciji na čijem je čelu.
Zaštitnik građana je pohvalio Ministarstvo odbrane da dobro sarađuje sa ombudsmanom u rešavanju tih pritužbi, ali je ocenio da postoje i neki problemi za čije rešavanje je potrebna mnogo veća ekonomska snaga države, poput rešavanja prava na stanovanje ili odgovarajuću platu.



On je ocenio da je dobra vest to što iz sektora odbrane pristužu žalbe na kršenje prava ljudi u uniformi jer to govori da su oni svesni da imaju prava kao i ostali građani, ali i da imaju poverenje u državne institucije kojima se obraćaju.

Janković je rekao da se pripadnici oružanih snaga ombudsmanu uglavnom žale na iste stvari na koje se žale i ostali građani, odnosno na kršenje prava iz radnih odnosa, na nedobijanje odluka u zakonskom roku ili na nedovoljnu efikasnost sudova u sprovođenju odluka.


Prema njegovoj oceni, to svedoči da vojska više nije, kao u neka ranija vremena, izolovani i zatvoreni sistem van društvenih tokova, već deo demokratskog društva koji ima iste probleme kao i ostali građani.

Govoreći o žalbama koje građani upućuju zaštitniku protiv vojske, Janković je rekao da tih pritužbi u poslednje vreme gotovo i nema.


Dodao je da ih je bilo ranije kada su se neki građani žalili da im je neka vojna jedinica nanela štetu na imovini, nakon čega su morali dugo da čekaju na nadoknadu ili ona nije, po njihovom mišljenju, bila pravična.

Janković je izrazio nadu da će uskoro i u praksi početi da se sprovodi odluka o formiranju sindikata u vojsci, jer će tako pripadnici oružanih snaga dobiti mesto gde će njihovi interesi biti adekvatno formulisani dok će država dobiti "adresu" sa kojom bi mogla da pregovora.


On je rekao da u ostvarivanju tog prava ne bi trebalo da bude problem činjenica da pripadnici vojske nemaju pravo na štrajk, jer nije normalno da su interesi države i zaposlenih toliko suprotstavljeni da mora da postoji neki "skriveni adut" kojom bi se vlast ucenjivala.

"Ne mislim da je štrajk jedini način sindikalne borbe. Upravo suprotno. Štrajk je najekstremniji način te borbe", rekao je Janković i dodao da bi bilo idealno da dogovoranje i dijalog urode plodom, bez potrebe da se obustavi rad.

Janković je rekao da Srbija u poslednje vreme užurbano nadoknađuje zaostatak za razvijenim evropskim zemljama kada je u pitanju angažovanje žena u vojsci i uspostavljanje rodne ravnopravnosti i u tom delu društva. On je dodao da do sada nije bilo formalnih pritužbi žena na eventualnu diskriminaciju u vojsci ali da je bilo uočeno da su neki konkursi formulisani tako da se očekivalo da se na njih jave muškarci. "Iskustva su pokazala da učešće žena u oružanim snagama izuzetno pozitivno utiče na sastav i borbene sposobnosti i da predrasude nemaju opravdanje", rekao je on.
 
Natrag
Top