Sindikalci štrajkuju i zbog svog reizbora

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Vlada tvrdi da nema para, a sindikati pritiskaju


Sindikalci štrajkuju i zbog svog reizbora

BEOGRAD - Pojedinim vođama sindikata mandati ističu već u maju, a nekima nekoliko meseci kasnije. Sindikati su takođe svesni da se približavamo EU i da vlasti zbog toga moraju da vode socijalni dijalog. Ovako izvor „Blica” iz Ministarstva finansija tumači to što prosvetari štrajkuju već četvrtu nedelju i što obustavu rada najavljuju i zdravstveni radnici, a sve to ne obazirući se na stav Vlade i MMF-a da u budžetu nema novca za veće zarade.

118672_0801-mrkic-foto-beta_f.jpg

Živorad Mrkić, Novi sindikat zdravstva



U poslednjih mesec dana sindikati su sa Ministarstvom finansija u proseku pregovarali bar dva puta nedeljno. Povećanje zarada i do 40 odsto su tražili prosvetari, policija i zdravstvo, u pojedinim školama đaci i danas imaju skraćene časove, a sindikati najavljuju i da će svaki peti zdravstveni radnik štrajkovati ako im se plate ne povećaju. Ekonomisti tvrde da su plate niske, da je slabljenje dinara od početka krize pojelo trećinu zarade i da je narod nezadovoljan, ali s druge strane stoji i da u budžetu nema para za veću potrošnju. Izdaci za plate u javnom sektoru već su probili granicu za 50 do 60 miliona evra i po tom osnovu Vlada Srbije je prekršila Zakon o budžetskom sistemu i fiskalna pravila.



118673_0802-barbulov-foto-fonet_hs.jpg


Sindikalci, ipak, upozoravaju da će štrajkovati sve do ispunjenja zahteva. Svoju upornost pre neki dan su pokazali i odlaskom na razgovore sa MMF-om. Tvrde da su znali da MMF neće popustiti, ali su ovim potezom, kako ocenjuju njihove pojedine kolege, članstvu dali do znanja da se bore za njihove interese i da se ponašaju kao prave vođe.

Naše kolege nisu bez problema. Plate su niske, dogovoreni rast u 2011. neće mnogo pomoći, posao je odgovoran, ali treba biti iskren i reći da štrajkovi više nemaju samo osnovni cilj. Sada ovo sve više liči na borbu za članstvo i interese, pre nego za procenat povećanja zarada. Pojedini članovi već razmišljaju o promeni sindikata – kažu u jednom sindikatu ne želeći da im otkrivamo identitet.

Sumnju u namere sindikata više ne krije ni ministar prosvete Žarko Obradović.

Vlada je sa Sindikatom obrazovanja Srbije potpisala protokol, koji se pokazao kao dobar. Postavlja se pitanje šta je motiv sindikata koji su nastavili štrajk i ne prihvataju taj protokol i da li je to vršenje permanentnog pritiska pita se Obradović.

Hadži Zdravko Kovač iz Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Vojvodine objašnjava da je članstvo veoma značajno za snagu sindikata.


Broj članova govori o snazi sindikata. Takođe i o njegovoj reprezentativnosti koja se postiže sa deset odsto članova iz delatnosti – kaže Kovač, koji je tek na polovini mandata.

Branislavi Plančak, predsednici Sindikata zaposlenih u zdravstvu, mandat ističe za oko tri meseca. Na optužbe iz Vlade Srbije odgovara tvrdnjom da je na čelu Sindikata već dva mandata, ali da to neće biti i dalje.

U maju se neću kandidovati, baviću se drugim poslom. A ne znam kome ističe mandat, nama sindikatima ili Vladi, s obzirom na to da im je ovo predizborna godina. Kada govorimo o socijalnoj odgovornosti, Vlada vodi monolog, nikakvog tu socijalnog dijaloga nema. Tri meseca samo slali zahteve za povećanje zarada. Odgovora nje bilo, pa smo morali na ulicu – kaže Plančakova za „Blic“.

U Nezavisnom sindikatu policije kažu da im mandati nisu u krizi. Izabrani su prošle godine, pa se dokazivati mogu još tri godine. To, međutim, nije slučaj i sa njihovim predsednikom Velimirom Barbulovim, kome je ovo drugi mandat. „Predsednika biraju na šest meseci i meni mandat ističe u julu“, kaže Barbulov.

Đacima će smanjiti gradivo

Nastava u školama koje su na početku štrajka potpuno obustavile nastavu najverovatnije će biti nadoknađena kroz sažimanje, to jest, smanjenje gradiva. Predavaće se samo najvažnije, one manje bitne lekcije neće, a biće i manje časova na kojima će se vežbati i utvrđivati gradivo.

Kako su štrajkom prosvetara đaci izgubili od jednog do jedanaest radnih dana, od Ministarstva prosvete čeka se povratna informacija o nadoknađivanju propuštenih časova. Naime, direktori škola preko načelnika školskih uprava dostavili su Ministarstvu predloge za nadoknadu propuštenih dana.

- Neke škole su predložile nastavne subote, druge produžetak školske godine, treće povećanje broja časova u toku dana ili nedelje. Bilo je i predloga da se radi tokom prolećnog raspusta ili je predložena neka kombinacija. Od nekih škola će se zatražiti korekcija predloga i do kraja nedelje će se predložiti ministru da usvoji koji je način najprimereniji - kaže za „Blic” mr Zoran Kostić, pomoćnik ministra prosvete.

Prema podacima Ministarstva, skraćene časove na 30 minuta juče je imalo 42 odsto, odnosno 753 škole, dok se nastava sa punim trajanjem časova od 45 minuta odvijala u 1.041 školi. Predlozi o nadoknadi časova razlikuju se od jedne do druge škole, ali i po većim gradovima u Srbiji. U Beogradu su profesori podeljeni, pa dok su jedni za nadoknadu kroz radne subote, drugi smatraju da će to biti teško ostvarivo. I u većini novosadskih škola prosvetari su za sažimanje gradiva.


Kad ističu mandati

  • Nezavisni sindikat policije mandat predsedniku ističe u julu ove godine
  • Sindikat zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti mandat predsedniku ističe u maju ove godine
  • Unija sindikata prosvetnih radnika mandat ističe u novembru 2011.
  • Nezavisni sindikat prosvetnih radnika na polovini mandata
  • Novi sindikat zdravstva mandat traje još 2,5 godina
Članarina

Sindikati se najviše finansiraju pomoću članarina koje godišnju zaradu članova umanje i do jedan odsto. Pojedine aktivnosti se finansiraju uz podršku sindikata drugih zemalja, međunarodnih organizacija i prihoda od komercijalne delatnosti. Sredstva, između ostalog, sindikati koriste za finansiranje širenja mreže i privlačenje novih članova.

Blic
 
Natrag
Top