"Sin Moj Ti Si, Ja Te DANAS Rodih!"

Član
Učlanjen(a)
07.09.2012
Poruka
226
“Sin Moj Ti si Ja Te DANAS Rodih”

Kontekst 1. poglavlja Poslanice Jevrejima, koji je u vezi sa tim citatom iz Psalma, počinje 3. stihom, gde vidimo da je reč o vremenu
nakon Hristovog vaskrsenja, kada “…Sede s desne strane prestola Veličine na visini, i toliko bolji POSTA od anđela koliko preslavnije Ime od njihova DOBI. Jer kome od anđela reče kad: ***SIN MOJ*** Ti Si, Ja Te DANAS Rodih…” (Jevrejima 1,3-5)

Potvrdu daje sam Pavle u 2. poglavlju Poslanice Filibljanima, gde, u 8. stihu, piše da je Gospod Isus
PONIZIO SAM Sebe POSTAVŠI Poslušan do same smrti, a smrti krstove”, da bi, zatim, zaključio da: ZATO Bog NJega Povisi, i DAROVA MU ***IME*** koje je veće od svakog imena.”

Istu činjenicu, izneo je i u Poslanici Efescima, kojima govori o “izobilnoj veličini sile” Božje “koju Učini u Hristu, kad' Ga Podiže iz mrtvih i Posadi Sebi s desne strane na Nebesima, nad svim poglavarstvima, i vlastima, i silama, i gospodstvima, i nad svakim imenom što se može nazvati…” (Efescima 1,19-23)

U svetlu ovih saznanja, jasnije je zašto citat iz 2. Psalma primenjuje na Hristovo Vaskrsenje: “A Bog Vaskrse Ga iz mrtvih… i mi vam javljamo obećanje koje bi očevima našim da je OVO Bog Ispunio nama, deci njihovoj, PODIGNUVŠI Isusa; kao što je napisano i u Drugom Psalmu: Ti si Moj Sin, Ja Te danas Rodih. A da Ga iz mrtvih Vaskrse…” (Dela 13,30.32-34)

Značajno pitanje, koje se neizbežno nameće, jeste zašto Otac upravo tada Izjavljuje: “Sin Moj Ti Si, Ja Te danas Rodih”, kada je Hristos Postojao ne samo pre Vaskrsenja, već i pre Utelovljenja? Odgovorio je, davno, Sam Otac, Rekavši: “Izrailj je sin Moj, prvenac Moj…” (2. Mojsijeva 4,22) Naime, značenje imena Izrailj jeste pobednik, koje ukazuje na Onoga Čijoj pobedi nad grehom i smrću čovečanstvo duguje zahvalnost za svoje postojanje i pored pada u greh, Koji je i Rekao: “Koji pobedi Daću mu da sedne sa Mnom na Prestolu Mojemu, kao i Ja što Pobedih i Sedoh s Ocem Svojim na Prestolu NJegovu.” (Otkrivenje 3,21) Pismo, dakle, govori da su svi koji ispunjavaju Božju volju NJegovi sinovi i kćeri, dok je padom u greh čovek izgubio položaj sina i postao rob, jer “je svaki koji čini greh rob grehu, a rob ne ostaje u kući vavek, sin ostaje vavek” (Jovan 8,34.35), tako da - iako smo zahvaljujući Otkupitelju u mogućnosti da nas Otac primi kao sinove i kćeri - taj položaj imamo samo uslovno, zahvaljujući Hristovoj pobedi, koja Ga čini Prvencem među svima kojima Sam Otac poručuje: “Koji pobedi, dobiće sve, i BIĆU mu Bog, i on će biti Moj sin” (Otkrivenje 21,7). Naime, Gospod Isus Je, budući da Je Morao da Bude Veran do samog kraja, tek Vaskrsenjem Stekao puno pravo da Se, kao Sin čovečiji, Nazove i Sinom Božjim u smislu u kojem ćemo se i mi sinovima i kćerima Božjim nazvati, ali i u onom uzvišenijem - kao Onaj Koji Je u večnom jedinstvu sa Nebeskim Ocem, jer “kao što je priznato, velika je tajna pobožnosti: Bog Se Javi u telu.” (1. Timotiju 3,16)

Kao konačan zaključak, stoji još jedno Svedočanstvo apostola Pavla - “pozvanog apostola izabranog za Evanđelje Božje, koje Bog unapred Obeća preko proroka Svojih u Svetim pismima, o Sinu Svom, Koji Je po telu Rođen od semena Davidovog, a Posvedočen silno za Sina Božjeg Duhom svetinje po Vaskrsenju iz mrtvih, Isusu Hristu, Gospodu našem…” (Rimljanima 1,1-4)
 
Učlanjen(a)
18.02.2014
Poruka
1.805
Lijepo napisano - DVOJICA SU.

Jedan je Bog Otac Jahve,
a Drugi je Božji Sin Isus - NEbog.

Isus prvog dana stvaranja - stvoren -
a stvorenje nije Stvoritelj.

Isusu Bog Jahve stvorio Tijelo,
a Bog je DUH.

Isus se rodio,
a Bog se ne rađa.

Isus umro,
a Bog ne umire.
----------------------------

ŠTO - ili - TKO
bi bila djeca Isusova na Zemlji?
Da se je Isus oženio,
i žena mu rodila dječaka i curicu,
ŠTO ili TKO bi ta djeca bila?
ŠTO ili TKO bi bio dječak,
a ŠTO ili TKO bi bila curica?
 
Član
Učlanjen(a)
07.09.2012
Poruka
226
Sam odgovori te se sam obori (jer ako je sin ljudskog bića - PO ZAKONU NASLEĐA, TE I PO SVEOPŠTEM PRIZNANJU SVIH RAZUMNIH I PRITOM IOLE POŠTENIH DUŠA - uvek samo čovek, šta bi, analogno tome - po mišljenju verski neukih ljudi, koji smatraju da Se Bogu mogu pripisati svojstva stvorenja, iako se STVORITELJ, Kao Apsolut, nikada ne Menja - MORAO Da Bude "SIN" Samoga Boga!?

Hvala (nije mala jer kada bi i sama Ala to priznala - eto revolucije s' najbolje solucije!) na eventualno POŠTENOM (za RAZLIKU da imaš i diku) odgovoru (da konačno naudiš Zlotvoru)!
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Isus nije stvoren, vec je on "ARCHE" prauzrok svega, od koga je sve postalo.

Hajde da vidimo o cemu se govori u Jevrejima poslanici prvom poglavlju, citiranjem svakog pojedinacnog stiha.

"Bog koji je nekada mnogo puta i različitim načinom govorio očevima preko proroka, govori i nama u posledak dana ovih preko sina, Kog postavi naslednika svemu,
kroz kog i svet stvori"

Ovaj prvi tekst govori da je Bog stvorio svet kroz Isusa i njega postavio naslednikom, ili kako drugi prevodi kazu bastinikom, onaj kome je sve predano da njime upravlja.
Ovo nasledstvo ili upravljanje se iskljucivo odnosi na ulogu Gospoda Isusa Hrista u planu spasenja kao naseg spasitelja, gde je njemu predano upravljanje i sprovodjenje ovog plana u delo i vlast da spasava one koji prihvate njegovu zrtvu kao otkup za licne grehe.

To govore upravo sledeci biblijski navodi:

ISUSU PREDANA VLAST KAO SPASITELJU U RUKOVODJENJU DELOM SPASENJA COVEKA:

"Све је мени предао Отац мој, и нико не зна Сина до Отац; нити Оца ко зна до Син и ако коме Син хоће казати" ( Matej 11. 27 )

"Јер Отац љуби Сина, и све даде у руке Његове.
Ко верује Сина, има живот вечни; а ко не верује Сина, неће видети живот, него гнев Божји остаје на њему"
( Jovan 3. 35 - 36 )

"И приступивши Исус рече им говорећи: Даде ми се свака власт на небу и на земљи"
( Matej 28. 18 )

"Видех у утварама ноћним, и гле, као Син човечији иђаше са облацима небеским, и дође до старца и стаде пред Њим.
И даде Му се власт и слава и царство да Му служе сви народи и племена и језици; власт је Његова власт вечна, која неће проћи, и царство се Његово неће расути"
( Danilo 7. 13 - 14 )

"Ово говори Исус, па подиже очи своје на небо и рече: Оче! Дође час, прослави Сина свог, да и Син Твој прослави Тебе; Као што си Му дао власт над сваким телом да свему што си Му дао да живот вечни" ( Jovan 17. 1 - 2 )

"И каква је изобилна величина силе Његове на нама који верујемо по чињењу превелике силе Његове,
Коју учини у Христу, кад Га подиже из мртвих и посади себи с десне стране на небесима,
Над свим поглаварствима, и властима, и силама, и господствима, и над сваким именом што се може назвати, не само на овом свету него и на оном који иде. И све покори под ноге Његове, и Њега даде за главу цркви, над свима, Која је тело Његово, пунина Оног који све испуњава у свему"
( Efescima 1. 19. 23 )

Sledece.

"Koji budući sjajnost slave i obličje bića Njegovog, i noseći sve u reči sile svoje, učinivši očišćenje greha naših, sede s desne strane prestola veličine na visini"

Ovaj tekst govori o da je Isus u svom zemaljskom telu bio oblicje Boga i njegove slave, i da je u sili reci dosao da izbavi ljude od greha smrcu na krstu, i nakon vaskrsenja i vaznesenja seo sa desne strane Bogu Ocu.
Isus je na vise mesta davao izjave kao sto su "JA I OTAC JEDNO SMO" i "KOJI VIDE MENE VIDE OCA" "JA SAM U OCU SVOJEMU I ON U MENI" itd..
Prema tome, on je bio vidljiva pretstava Boga u telu, jer je sam bio Bog.

Sledece

"I toliko bolji posta od anđela koliko preslavnije ime od njihova dobi.
Jer kome od anđela reče kad: Sin moj ti si, ja te danas rodih? I opet: Ja ću Mu biti Otac, i On će mi biti Sin.
I opet uvodeći Prvorodnoga u svet govori: i da Mu se poklone svi anđeli Božiji.
Tako i anđelima govori: Koji čini anđele svoje duhove, i sluge svoje plamen ognjeni"


pomenuti tekst govori o proslavljanju Isusa od andjela zbog onoga sto je ucinio, a to je odluka da se odrekne svog Bozanskog oblicja i rodi na zemlji u ponizenom telu i umre mucenickom smrcu da bi izbavio coveka od greha.
Kada Bog Otac kaze Isusu "Sin moj ti si, ja te danas rodih" to se nikako ne odnosi na navodno stvaranju Isusa na nebu, vec o dva aspekta Isusovog rodjenja pomenutih u bibliji, a to su: RODJENJE U ZEMALJSKOM TELU, i RODJENJE IZ MRTVIH.
Da se ovde ne radi o stvaranju Isusa na nebu, potvrdjuje i cinjenica da Bog nije nikome od andjela rekao "SIN MOJ TI SI JA TE DANAS RODIH"

"Jer kome od anđela reče kad: Sin moj ti si, ja te danas rodih?

Ovo bi moglo da izgleda kao da andjeli nisu stvoreni vec vecni, a jedino Isus svoren.

Ipak, tekst u klontekstu govori o ova dva pomenuta rodjenja - rodjenje u telu i rodjenje iz mrtvih, iskustvo koje andjeli nisu mogli doziveti pa Bog ni jednome od njih i nije mogao reci "sin moj ti si ja te danas rodih"

Sledeci biblijski navodi potvrdjuju da se ovde radi o proslavljanju Isusa zbog smrti na krstu, i da se izraz "RODITI" odnosi na Isusovo vaskrsenje iz mrtvih.

ISUS PROSLAVLJEN OD ANDJELA I LJUDI ZBOG SMRTI NA KRSTU:

"Jer ovo da se misli među vama šta je i u Hristu Isusu, Koji, ako je i bio u obličju Božijem, nije se otimao da se uporedi s Bogom; Nego je ponizio sam sebe uzevši obličje sluge, postavši kao i drugi ljudi i na oči nađe se kao čovek.
Ponizio sam sebe postavši poslušan do same smrti, a smrti krstove.

Zato i Bog Njega povisi, i darova Mu ime koje je veće od svakog imena.Da se u ime Isusovo pokloni svako koleno onih koji su na nebu i na zemlji i pod zemljom; I svaki jezik da prizna da je Gospod Isus Hristos na slavu Boga Oca" ( Filibljanima 2. 5 - 11 )

"A umanjenog malim čim od anđela vidimo Isusa, koji je za smrt što podnese bi venčan slavom i časti, da bi po blagodati Božijoj za sve okusio smrt.
Jer prilikovaše Njemu za kog je sve i kroz kog je sve, koji dovede mnoge sinove u slavu, da dovrši Poglavara spasenja njihovog stradanjem.
Jer i Onaj koji osvećuje, i oni koji se osvećuju, svi su od Jednog; zaradi tog uzroka ne stidi se nazvati ih braćom
Govoreći: Objaviću ime Tvoje braći svojoj, i posred crkve zapevaću Te.
I opet: Ja ću se u Njega uzdati. I opet: Evo ja i deca moja koju mi je dao Bog.
Budući, pak, da deca imaju telo i krv, tako i On uze deo u tome, da smrću satre onog koji ima državu smrti, to jest đavola;
I da izbavi one koji god od straha smrti u svemu životu biše robovi"
( Jevrejima 2. 9 - 15 )

ISUSOVO RODJENJE IZ MRTVIH:

"I kad svršiše sve što je pisano za Njega, skinuše Ga s drveta i metnuše u grob.
A Bog vaskrse Ga iz mrtvih.
I pokaziva se mnogo dana onima što izlaziše s Njim iz Galileje u Jerusalim, koji su sad svedoci Njegovi pred narodom.
I mi vam javljamo obećanje koje bi očevima našim da je ovo Bog ispunio nama, deci njihovoj, podignuvši Isusa; Kao što je napisano i u drugom
psalmu: Ti si moj Sin,
ja Te danas rodih.
A da Ga iz mrtvih vaskrse da se više ne vrati u truljenje ovako kaže: Daću vam svetinju Davidovu vernu.
Zato i na drugom mestu govori: Nećeš dati da Tvoj Svetac vidi truljenje.Jer David posluživši rodu svom po volji Božjoj umre, i metnuše ga kod otaca njegovih, i vide truljenje.
A kog Bog podiže ne vide truljenje"
( dela 13. 29 - 37 )
 
Učlanjen(a)
18.02.2014
Poruka
1.805
Sam odgovori te se sam obori (jer ako je sin ljudskog bića - PO ZAKONU NASLEĐA, TE I PO SVEOPŠTEM PRIZNANJU SVIH RAZUMNIH I PRITOM IOLE POŠTENIH DUŠA - uvek samo čovek, šta bi, analogno tome - po mišljenju verski neukih ljudi, koji smatraju da Se Bogu mogu pripisati svojstva stvorenja, iako se STVORITELJ, Kao Apsolut, nikada ne Menja - MORAO Da Bude "SIN" Samoga Boga!?

Hvala (nije mala jer kada bi i sama Ala to priznala - eto revolucije s' najbolje solucije!) na eventualno POŠTENOM (za RAZLIKU da imaš i diku) odgovoru (da konačno naudiš Zlotvoru)!

Bog Otac Jahve je Stvoritelj SVEGA - i Isusa.
Bog Jahve ne rađa.
Bog Jahve - STVARA.
Bog Jahve - nema ženu Božicu koja rađa sinove.
Bog Jahve - Stvara.

Bog Jahve je stvorio svu svoju djecu - i - Sina Isusa.

Božji Sin - ne znači da je TAJ ujedno i BOG.
I Lucifer je bio Božji Sin!
I ljudi su Božji Sinovi PO vjeri I U Isusa.

ALI -- ti priznaješ da je Isus = Božji Sin!
A Božja riječ kaže jasno da Božji Sin - NIJE = Bog!

PSALAM 89,7

Ta tko je u oblacima ravan Jahvi,
tko li je Jahvi sličan među sinovima Božjim?

Bogu Ocu Jahvi ISUS nije RAVAN!
Jel TO jasno?
Ili - ovaj stih je nadodan Bibliji?
 
Natrag
Top