Simeon Roksandić

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Simeon Roksandić


Simeon Roksandić vajar, (Majske Poljane, 14. maj 1874 - Beograd, 12. januar 1943), pripada najstarijoj generaciji srpskih vajara. On je predstavnik srpskog akademizma, vezanim za prve početke razvoja srpske skulpture.
Među najznacajnija dela spadaju ženske figure na grobu Sime Matavulja iz 1910. godine, a od kasnijih radova spomenici dr Lazi Paču i Živojinu Mišiću. Simeon Roksandić je autor cuvene skulpture "Dečak sa razbijenim krčagom" na Čukur ćesmi i vodoskoka "Zlosrećni ribar" na Kalemegdanu)
Bio je predavač u Užičkoj gimnaziji.
Nastupao je 8. maja 1910. u Somboru na prvoj srpskoj umetničkoj slikarsko i varaskoj izložbi u Vojvodini, pod pokroviteljstvom patrijarha srpskog g.g. Lukijana, a otvorio ju je u županijskom zdanju g.g. Mitrofan Šević. Tri vajara, Đorđe Jovanović, Jovan Konjarek i Simeon Roksandić su izložili 23 skulpture, a 90 radova je predstavilo 18 slikara: Beta i Rista Vukanović, Borivoje Stevanović, Ljubomir Ivanović, Marko Murat, Petar Ubavkić, Natalija Cvetković, Vasa Eškićević, Paja Jovanović, Josif Lalić, Petar Poček, jeromonah Rafailo Momčilović, Uroš Predić, Jovan Kamenski, Stevan Aleksić, Moša Šoamović, Bora Radenković i Ljubica Filipović.



Radovi


Zlosrećni ribar


Tu skulpturu je u svom ateljeu u Rimu radio srpski vajar Simeon Roksandić za Balkansku izložbu u Londonu 1907. Postoji zanimljivost vezana za ovu skulpturu. Greškom je obavešten da je brod koji je prevozio skulpturu potonuo pa je od gipsane makete uradio novi odlivak, tako da je na kraju završio sa 2 istovetna rada. Jedan je otkupio grad Beograd 1912. godine, a drugi opština Zagreb i fontanu postavila na Griču.


"Decak koji vadi trn" (Simeon Roksandić, 1922).


“Boy Who Walked His Feet Off” 1911, bronze, National Museum, Belgrade



ČUKUR ČESMA , 1931.


U Dobračinoj ulici, bronza 30 cm, ukupna visina 149 cm. Podignuta 1931. Na toj nekadašnjoj česmi, 3. juna 1862. godine, jedan turski vojnik (nizam) udario je srpskog dečaka, šegrta Savu, jer je ovaj protestvovao što mu je Turčin sklonio krčag sa česme. Grupa Srba je preteći opkolila turske vojnike koji su se tu zatekli, ali su dragoman (tumač) srpske policije i terdžuman (posrednik kod turskih vlasti) odveli Turke s tog mesta. Međutim, pred zgradom policije Turci su ubili srpskog terdžumana Simu Nešića i smrtno ranili žandara Đorđa Nišliju. Ovi događaji bili su uvod u krvave sukobe između beogradskih Srba i Turaka, i povod za bombardovanje Beograda od strane Turaka 5. juna 1862. U spomen na te događaje, podignut je na tom mestu, iz sredstava Zadužbine trgovca Tome Vanđela, spomenik sa statuom dečaka.




300px-Cukur_cesma.jpg


Cukur cesma


( Vikipedija )
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Dečak sa krčagom od ponedeljka ponovo na Čukur česmi

Dečak sa krčagom od ponedeljka ponovo na Čukur česmi


cukur%20cesma.jpg


Skulptura "Dečak sa krčagom" sa Čukur česme, koja je ukradena i demolirana prošle godine, obnovljena je i biće vraćena iduće nedelje na svoje mesto, saopšteno je iz Centralnog instituta za konzervaciju.


Skulptura će biti vraćena u ponedeljak na postament u Dobračinoj ulici u Beogradu, dok je zvanično otkrivanje planirano za sredu. Spomenik "Čukur česma" delo je skulptora Simeona Roksandića i podignut je 1931. godine u spomen na događaj kod Čukur česme kada je dečaka Savu Petkovića, 15. juna 1862. godine, ubio turski vojnik, što je dovelo do sukoba širom Beograda. U srpskom narodu vlada mišljenje da je ovaj događaj izazvao poslednji tursko-srpski rat i konačno oslobađanje Srbije i Beograda od Turaka, navodi se u saopštenju.


Duvandžija Vanđel Toma jedan je od Beograđana koji je zaslužan za obeležavanje mesta i čuvanje uspomene na ubistvo dečaka time što je zaveštao određenu sumu novca za podizanje spomenika. Projekat za skulpturu od bronze na mermernom postamentu Roksandić je uradio 1927. godine, a model za figuru dečaka bio je trinaestogodišnji Vlastimir Petković.


Bronzana statua ukradena je u maju 2010. godine i nekoliko dana kasnije nađena je isečena i pokidana na 22 fragmenta na otpadu. Na restauraciji koja je trajala do kraja prošle godine sarađivali su Centralni institut za konzervaciju, Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, Umetnička radionica "Kuzman" i firma "3D svet".


MC Portal
 
Natrag
Top