Sezonac u Crnoj Gori zaradi i 1.000 evra

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Sezonac u Crnoj Gori zaradi i 1.000 evra












Izvor:
Blic.rs








U Crnoj Gori se tokom letnje turističke sezone preko Zavoda za zapošljavanje zaposli oko osam hiljada osoba, a potražnja za sezoncima, prema nekim procenama, dostiže između 15.000 i 18.000 radnika. Polovina od toga čine ljudi iz Srbije. U crnogorskom zavodu ukazuju da je prošle godine izdato više od 19.000 radnih dozvola za strance.


246137_12-slika_f.jpg



Oni koji već nekoliko godina zaredom na primorju imaju sigurne tezge, pa im poslodavci plaćaju i smeštaj, mesečno zarade i preko hiljadu evra. Sve brojniji su, međutim, sezonci koji sami moraju da izdvoje za boravak u Crnoj Gori pa su im samim tim i zarade gotovo upola manje.

Bojan Milenković, koordinator za turizam u Agenciji za zapošljavanje Trenkwalder, kaže za “Blic” da su na sezonskom radu u Crnoj Gori sve traženiji konobari, kuvari i pica majstori, dok opada potražnja za sobaricama.


- Onima koji odu na sezonski rad u Crnu Goru preko genecije uglavnom poslodavci obezbeđuju smeštaj, hranu, radnu dozvolu, a na sve to poslodavci se obavezuju u ugovoru koji potpisuju sa agencijom. Na ovaj način je veća sigurnost zaposlenih, nego kada se samoinicijativno upute u potragu za poslom na Crnogorskom primorju - kaže Milenković.

Sobarica koja primera radi potraži posao preko agencije mesečno može računati na oko 250 evra, dok su najplaćeniji kuvari sa mesečnim prihodom od preko 1.000 evra.

- Očekujem da ću na jednoj plaži u blizini Tivta ove sezone zaraditi između tri do četiri hiljade evra. Kao barmenu plata mi je duplo veća nego u Beogradu oko 1.000 evra, a obezbeđeni su mi hrana i smeštaj - ovako za „Blic“ Marko S. (32), beogradski barmen, kalkuliše kako će ovog leta izgledati njegov sezonski rad u Crnoj Gori.

Sezonac koji uspe da se izbori za ovakve uslove sebe može smatrati sretnim, s obzirom na to da je sve veći broj onih crnogorskih poslodavaca koji ne snose troškove smeštaja i ishrane svojih zaposlenih, a i tamo gde je to slučaj uslovi su loši jer se neretko dešava da na malom prostoru stanuje veliki broj ljudi.

Dragan Komazec, hokejaš Partizana, kaže da je prošlog leta radio kao pomoćnik barmena.

- Osim toga što sam uspeo dosta da zaradim s obzirom na to da sam krenuo samo sa parama za kartu, bilo mi je to jedno novo, lepo i korisno iskustvo. Bilo je teških trenutaka zbog prevelike vrućine, ali to je sve zanemarljivo jer je more odmah tu, plaža, druženje. Najbolje se živelo od bakšiša koji mi je služio da se tamo izdržavam, a platu sam vratio kući u Beograd koja mi je kasnije dobro poslužila - zaključuje Komazec.






 
Natrag
Top