Severni magnetni pol beži u Sibir

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Severni magnetni pol beži u Sibir



U protekloj godini magnetni severni pol pomerio se za 64 kilometara, praktično pobegao iz Kanade ka Sibiru, i time doneo naučnicima još jednu glavobolju.


v159149p0.jpg


Magnetni polovi i Zemljino magnetno polje stalno se pomeraju, ali ovoliko kretanje nije zabeleženo od kada se ta kretanja prate, čak ni u poslednje dve decenije, koliko traju ekstremna, čak hirovita zbivanja na tom polju, prenose "Novosti."

Kretanje magnetnog polja Zemlje svakako zavisi od događaja u njenom jezgru, ali te promene nije lako protumačiti. Jedno je jasno: severni (magnetni) pol se od 1800. do 1900. godine pomerao za petnaestak kilometara godišnje, potom je polako ubrzavao dok osamdesetih godina nije "skočio“ na brzinu od 55 do 60 kilometara godišnje i tako stigao do prošlogodišnjeg rekorda. Istovremeno je zabeleženo i značajno slabljenje magnetnog polja Zemlje uz druge poremećaje polja.

Prema izveštaju koji su objavili u časopisu "Geosajens“, danski naučnici iz centra za svemirska istraživanja došli su do zaključka da su za to kriva kretanja u tečnom delu Zemljinog jezgra i veruju da sve to označava početak okretanja magnetnog polja - naopako. To znači da bi namagnetisanje sadašnjeg severnog magnetnog polja prešlo na južni geografski pol i obratno.

"Varijacije u magnetnom polju su sasvim nepredvidive i na nekim delovima Zemlje naročito uočljive.

Na primer, 2003. godine bile su vrlo izražene u Australiji, 2004. pojavile su se i u Južnoj Africi. Poslednjih meseci i nad Brazilom se otvorila ovalna "rupa“ gde je magnetno polje znatno slabije.
Sve to bi moglo da znači početak izvrtanja magnetnog polja Zemlje", objašnjava geofizičar Nils Olsen.

Okretanje magnetnog polja Zemlje ne znači smak sveta, već normalan proces kroz koji je planeta prošla već više desetina puta. Štaviše, u njenoj istoriji magnetni polovi su menjali položaj na svakih šeststo hiljada godina, pa poslednja promena kasni - od prethodne je prošlo već 750.000 godina.

Ipak, treba reći da niko ne zna ni koliko taj proces traje, niti, shodno tome, kakve tačno ima posledice. Jer, ako promena traje stotinama ili hiljadama godina, slabljenje Zemljinog magnetizma koje je prati može da ima loše efekte jer nas on štiti od kosmičkog i sunčevog zračenja. Moguće je, takođe, da magnetne anomalije, ako se umnože, poremete rad satelita, letove aviona, celog sistema GPS - pa i život mnogih životinjskih vrsta, kao što su pčele ili ptice selice koje se upravljaju prema "ugrađenim busolama“...


Izvor: Večernje novosti
 
Natrag
Top