Šest decenija pozorišta „Boško Buha“: Tihi jubilej fabrike snova

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.980
Šest decenija pozorišta „Boško Buha“

Tihi jubilej fabrike snova


T. Nježić| 13. 10. 2010. - 00:02h| Foto: Ž. Š. - B. B.| Blic Online


Dečje pozorište „Boško Buha“ danas obeležava šest decenija postojanja, a, kako tvrde upućeni, ono je večno mlado jer njegovi pravi junaci - deca, razni prinčevi i princeze, dobri i malo bolji đaci nikad ne stare. Za „Blic“ o „Buhi“ i šest decenija njegove mladosti govore Ljubivoje Ršumović, Olga Odanović, Donka Špiček.

81353_kubuha1--1955-ukradeni-princ-izgubljena-princeza-odigrano-547-puta--slavoljub-fisekovic-i-zorica-jovanovic_f.jpg


Predstava „Ukradeni princ izgubljena princeza“ (1955) odigrana 547 puta - Slavoljub Fiseković i Zorica Jovanović


Godine 1950. na današnji dan zvanično je osnovano prvo srpsko pozorište za decu i omladinu - „Boško Buha“. Izraslo je iz dotadašnjeg kulturno-umetničkog društva a među osnivačima najistaknutije mesto pripada Giti Predić Nušić, ćerki Branislava Nušića. Njeno ime nosi i najvažnija nagrada ove pozorišne kuće.
Od početka svoga rada do danas prva asocijacija na pozorište „Boško Buha“ je – bajka. Jer, adaptacije bajki i klasika za decu su tanana i čvrsta vezivna nit koja se proteže kroz decenije postojanja ovog teatra.


Dugo je na čelu ove kuće bio Ljubivoje Ršumović, popularni Ršum koji u izjavi za „Blic“ kaže: „Dolazeći, tih davnih godina, u ‘Buhu’ znao sam da je to fabrika snova. Ta moja slutnja ostvarivala se u velikoj meri zahvaljujući Milanu Karadžiću, ‘majstoru od bajke’. Postavljali smo na scenu najlepše, domaće i svetske, bajke odevajući ih u novo ruho. A bez sve šale – bajka nije šala! Kad jedno pozorište lepo traje 60 godina mora se odati priznanje glumcima a naravno i koncepciji koju je zacrtala još Gita Predić Nušić a negovali potonji upravnici - za decu, u ’Buhi’, treba da rade najbolji umetnici, reditelji poput Bojana Stupice, Minje Dedića, Mucija Draškića, Mađelija, Dejana Mijača, Jagoša Markovića... Nema tu mnogo tajne ni mudrosti; jednostavno deca zaslužuju najbolje. Njima treba ukazati najveće poštovanje. Ljubav se podrazumeva.“


Glumica Olga Odanović provela je sko dve decenije u ovom pozorištu igrajući najrazličitije. Dobila je i „Sterijinu nagradu“ za lik Baba Poleksije u „Carevom zatočniku“.

81355_kudonka02-foto-z-safar_hs.jpg

Donka Špiček


„U ’Buhi’ se mnogo radi a to je za mladog glumca dragoceno. Kroz to pozorište prošli su mnogi veliki glumci. Deca su fantastična publika. Oni, jednostavno, traže punu pažnju. Ne žele da im bude dosadno i to ti na svoj način veoma daju do znanja kao i što ti pokazuju da maestralno razumeju ne samo jezik igre i simbola nego i najozbiljnije teme i pitanja. Ali, pod jednim uslovim – ako si iskren.“

Donka Špiček koja je već dugo u upravi ove pozorišne kuće kaže da je, svojevremeno, imala sreću da sarađuje sa Đurđinkom Marković koja je zajedno sa Gitom Predić Nušić osnovala to pozorište.


81356_kursum-foto-b-belic_hs.jpg

Ljubivoje Ršumović


„Šest decenija je veliki jubilej, a važno obeležja ovog pozorišta tokom svih tih godina su – mladi glumci. Dolaze s akademije, glumački rastu, veliki deo njih, prirodno, ode, ima ih naravno i koji ostaju. Pitajte ih, čast je početi u ‘Buhi’. Jednako važno obeležje je i činjenica da ‘Buha’ neguje publiku za pozorište preko puta (Narodno pozorište, prim n.) i druge teatre. Uz to, a možda najvažnije, ‘Buha’ uči decu da znaju šta je lepo, šta je dobro a šta zlo... I, od početka neguje bajku a mi znamo da od bajke sve počinje. Za ovih šest decenija gostovalo je u celom svetu, na velikom broju festivala dobijalo zaslužene nagrade. Lično, ponosna sam što sam deo atmosfere koja vlada u ovom pozorištu“.

Pozorište „Boško Buha“ ima i večernju scenu, odnosno scenu za omladinu, a njen repertoar čine problemski komadi koji se bave aktuelnim društvenim pitanjima. U koje spada i ovo – zašto nema monografije o „Buhi“ povodom ovako značajnog jubileja?


Večerašnje svečano, i bez pompe, obeležavanje jubileja obuhvatiće i koncert pesama iz „naj...“ „Buhinih“ predstava. Izbor je načinio Aleksandar Lokner, aranžmane napravio Slobodan Marković a izvode ih Andrija Milošević, Olga Odanović, Boda Ninković, Goran Šušljik, Nataša Marković i drugi.


„Boško Buha“ u brojkama

O osnovanja do danas u „Buhi“ je odigrano 237 premijera. Najigranija predstava bila je „Ukradeni princ i izgubljena princeza Dena Totera u režiji Srboljuba Luleta; igrana je os 1955. do 1991. godine i odigrana 548 puta. Drugo mesto po igranosti pripada predstavi „Bajka o caru i pastiru“ Boška Trifunovića u režiji Miroslava Belovića. Igrana je od 1958. do 1990. i odigrana 470 puta. Od novijih predstava „počasno mesto“ pripada „Mačoru u čizmama“ koji je igran 15 godina a „Snežna kraljica“ se približava dvestotom izvođenju.



 
Natrag
Top