Sekli prste mrtvacima

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Sekli prste mrtvacima


Nepoznati lopovi su oskrnavili desetak grobova iz kojih su vadili posmrtne ostatke, a nekima od njih su makazama za vinograd odsecali delove tela da bi mogli da skinu zlatan nakit




Knjaževac- U Minićevu, selu na pola puta između Zaječara i Knjaževca, tokom novogodišnjih i božićnih praznika još uvek nepoznati lopovi vandali napravili su pravi dar-mar u desetak porodičnih grobnica na groblju u ovom selu. Pod okriljem noći morbidni lopovi su obijali vrata grobnica, koje su u ovom kraju nekada zidane u obliku kuća, lomili drvene i sekli limene kovčege.

Neke leševe su čak izvadili iz sanduka, a drugima su makazama za vinograd sekli prste da bi mogli da skinu zlatan nakit. Prema podacima policije, nastala šteta na oskrnavljenim grobnicama je oko 650.000 dinara, dok oštećeni tvrde da je mnogo veća i da je blizu tri miliona dinara.

Na groblju u Minićevu juče su vlasnici i meštani sanirali posledice skrnavljenja s maskama na licu zbog smrada koji se širio iz razdrobljenih kovčega. Među njima je bio i Miljan Nikolić, kome je skrnavljene porodične grobnice posebno teško palo.

- Došao sam za Božić na groblje da prekadim i da zapalim sveće precima. Otac mi je ovde sahranjen pre godinu dana - kaže Miljan. - Kad sam došao, imao sam šta da vidim. Vrata grobnice su bila razvaljena, a sanduci isečeni ko konzerve. S pokojnika su skinuti satovi i nakit. - U porodičnoj grobnici su sahranjeni otac, stric, baba, deda i brat. Slučaj sam odmah prijavio policiji. Neki ljudi su u grobnice uložili i po 30.000 evra, tako da verujem da je šteta ogromna, mnogo veća od ove o kojoj se priča.

Ogorčeni i povređeni varvarizmom koji se desio na ovom groblju neki od vlasnika nisu bili raspoloženi da pričaju, niti da se slikaju.

- Sa leša moje majke skinuli su zlatnu ogrlicu i prstenje-priča ogorčeno jedan od vlasnika oskrnavljene grobnice. - Možete misliti koji su to umovi kad su izvadili leš i ostavili ga pored kovčega.

Tokom prošle godine na groblju u Zaječaru obijeno je i oskrnavljeno na desetine grobnica, na gotovo isti način - lopovi su vadili leševe i uzimali nakit i dragocenosti.


Vadili i zlatne zube!

Krajem decembra neidentifikovani vandali opljačkali su i oskrnavili osam romskih grobnica na Starom i Novom obrenovačkom groblju. Pljačkaši su iz sanduka pokojnika ukrali zlatne narukvice, prstenje, lančiće, zlatne zube, ogrlice od zlatnih dukata vrednosti oko 50.000 evra. Iz mrtvačkih sanduka nestao je i nekoliko hiljada evra, pa čak i nemačke marke. Rodbina pokojnika zatekla je tada jeziv prizor razvaljenih grobnica i prevrnutih sanduka. Vandali su razbijali ploče i otvarali sanduke kako bi se dokopali zlata, a pokojnoj Jovanki Đorđević su kleštima iz usta povadili sve zlatne zube! Roditelji Slavice Đorđević, koja je tragično nastradala u Italiji, ostali su zgroženi prizorom koji su zatekli na grobu svoje ćerke. U njen metalni sanduk su rodbina i prijatelji stavili zlato vredno 20.000 evra, a da bi ga se dočepali monstruozni lopovi su joj makazama za lim polomili ruku da bi skinuli zlatne narukvice.


Izvor: Glas javnosti
 
Natrag
Top