Šef MOL-a za Hrvatsku je nedodirljiv

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Šef MOL-a za Hrvatsku je nedodirljiv



Danas.hr 31.08.2011.

0325007.48.jpg


Mađarsko državno odvjetništvo odbilo je na zahtjev DORH-a ispitati Zsolta Hernadija, predsjednika uprave MOL-a, zbog navodnog mita od 10 milijuna eura jer bi to, odgovorili su, ugrozilo sigurnost Mađarske.

Tako su Mađari Zsolta Hernadija proglasili osobom od mađarskog nacionalnog interesa te od DORH-a, budući da žele provesti vlastitu istragu, traže sve spise o istrazi u kojoj se ispituju navodi da je šef MOL-a podmitio bivšeg premijera Ivu Sanadera sa 10 milijuna eura kako bi MOL u INA-i dobio upravljačka prava unatoč tome što nema većinsko vlasništvo.

Mađari priznaju da se na temelju podataka koje im je DORH dostavio može potvrditi sumnja u davanje mita, ali sve te navode žele sami istražiti. U krugovima bliskima istrazi u Hrvatskoj ponašanje mađarskog odvjetništva smatraju – kolonijalnim. Budući da će najkasnije do kraja listopada HANFA prema zakonu morati ukinuti blokadu trgovanja dionicom INA-e na Zagrebačkoj burzi, mađarski će MOL biti u prilici kupiti nešto manje od jedan posto potrebnih dionica kako bi stekao 50 posto vlasništva u INA-i i postao većinski vlasnik.

Ništa od prodaje dionica prije izbora?

Upravo zbog toga sve su oči uperene u Državno odvjetništvo, koje bi podizanjem optužnice zbog mita ili pak HANFA-nih kaznenih prijava zbog MOL-ove manipulacije tržištem nagnalo Vladu da ipak usvoji već pripremljen zakon kojim bi se, barem privremeno, zabranilo da itko ima više od 49,99 posto dionica INA-e. Budući da se približava početak listopada, u krugovima bliskim Vladi i HANFA-i već su razvili četiri moguća scenarija o tome što će se događati kada se dionicom INA-e opet bude moglo trgovati na burzi. Prema prvom scenariju Vlada ne poduzima ništa, a MOL stječe 50 posto i može tražiti i ispunjavanje Vladinih obveza iz dodatka Glavnom dioničarskom ugovoru, odnosno ugovoru o plinskom poslovanju prema kojem se Vlada obvezala preuzeti neprofitabilni dio plinskog biznisa iz INA-e (poslovanje uvoznim plinom) koji bi joj godišnje donosio gubitak od milijardu kuna.

Prema drugom scenariju Vlada bi donijela zakon ili uredbu o zabrani stjecanja više od 49,99 posto dionica, ali za tu odluku mora se dogoditi podizanje optužnice protiv Hernadija i Sanadera zbog mita.

Prema trećem scenariju predviđa se, piše Večernji list, naša Vlada bi s mađarskom, koja ima 25 posto vlasništva u MOL-u, mogla postići politički dogovor o tome da MOL dok ne prođu izbori ne kupuje dionice INA-e.

Prema četvrtom, najmanje izglednom scenariju, HANFA bi mogla produljiti blokadu trgovanja dionicom INA-e.
 
Natrag
Top