Sedam strategija za fer plej prema deci

Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Sedam strategija za fer plej prema deci

Dečja ljubomora je jedan od neizbežnih delova porodičnog života, posebno u uzrastu od 5 do 11 godina. Bez obzira koliko nastojite da pokažete deci da ih oboje volite jednako,neizbežne su situacije u kojima se jedno oseća zapostavljenim ili čak pokušava da manipuliše vašim osećanjma igrajući na tu kartu.

Fer-plej-prema-deci.jpg

Uloga roditelja u ovim situacijama je da umanji faktore koji dovode do rivalstva, odnosno izbegava tipične obrasce ponašanja koji vode ka tome. Ovo nije uvek lako jer neke od tih postupaka ne registrujemo ili im pribegavamo kao načinu motivacije dece, zato u nastavku navodimo neke od strategija uz pomoć kojih roditelji mogu da izbegnu nepotrebni pritisak i takmičenje dece za njihovu ljubav.

1. Uzdržavajte se od poređenja

Nemojte da poredite ponašanje jednog deteta sa navikama drugog niti da hvalite jedno dete u poređenju sa drugim, to može da stvori trajnu napetost. Uz rečenice "Zašto ne možeš da budeš malo više kao tvoj brat?" ili "Zašto se ne organizuješ kao tvoja sestra?"deca lako dolaze do zaključka da mislite da je drugo dete bolje ili da ga više volite. Na taj način stavljate pod nezasluženi pritisak dete koje hvalite, a umanjujete vrednost deteta koje poredite.

2.Budite fer i saslušajte sve strane

Time što ćete biti fer i saslušati svoju decu šaljete snažnu poruku da poštujete razmišljanja svakog deteta i želite da čujete šta svaka strana ima dakaže. Lako je reći "U redu, razumem šta želiš da mi kažeš. Sada hoću da čujem i tvog brata/sestru." Ključna stvar je da izgradite takav odnos sa svakim detetom da ono zna da uvažavate oba mišljenja i da ćete ih saslušati objektivno.

3. Nikad ne poredite uspeh u školi

Dečji uspeh u školi, rezultate na kontrolnom ili ocene treba porediti samo sa njihovim prethodnim uspehom – nikad sa onim što postižu braća i sestre ili drugovi. Umesto da stimuliše dete da se potrudi više, takvo poređenje će samo dovesti do ozlojeđenosti.

4.Izbegavajte korišćenje negativnih naziva

Porodični nadimci kao Klinja, Malecki ili Smotanko mogu da izazovu zadirkivanja i ozlojeđenost dece. Rečenica "Ništa novo, on je naš mali Smotanko" – lako može da postane svakodnevni podsetnik nesposobnosti deteta. Ovakvi nadimci se obično „prime“ i kasnije ih je teško obrisati, i to ne samo u porodici nego i šire.

5.Negujte ono što je posebno kod svakog deteta

Svako dete zaslužuje da čuje od svojih roditelja šta ga čini posebnim. Saznanje da imaju neki talenat hrani dečje samopouzdanje i odvaja ih od druge dece. U idealnoj situaciji, svako dete bi trbalo podržati i hvaliti za nešto posebno na osnovu njihovog prirodnog temperamenta i interesovanja.

6.Odvojite vreme za svako dete ponaosob

Jedan od načina da se svako dete oseti cenjenim je da odvojite vreme koje ćete posvetiti isključivo njemu. Naglasite ovakve trenutke kada se slučajno dese"Marko je zaspao, hajde da nas dvoje čitamo knjigu zajedno", ili dogovorite neku aktivnost sa svakim detetom pojedinačno i upišite to u kalendar da dodate na važnosti. Za to vreme zamolite nekoga da čuva drugo dete/decu. Zajedničke aktivnosti mogu da budu različite: odlazak u bioskop, ručak u omiljenom restoranu, puštanje zmaja, šetnja uz sladoled ili samo zajedničko vreme i razgovor.

7.Podržavajte saradnju


Ne zanemarite najjednostavniji način da izgradite harmonične odnose među decom: primetite kada oni podržavaju jedno drugo. Ovakvih trenutaka možda ima malo i ne dešavaju se često, ali kad god deca pomažu jedno drugome, dele stvari ili obaveze između sebe i sarađuju recite im da cenite njihov trud. Verovatnoća da će ponoviti takvo ponašanje je veća ako ga pohvalite.

Ako imate brata ili sestru, razmislite o vašem odnosu sa njima. Da li se dobro slažete i osećate li da su vas roditelji pojednako voleli? Kakav je bio odnos vašh roditelja prema vama i da li postoji nešto što su oni propustii? Ista pitanja usmerite i na vaš odnos sa decom. Dobra tema za razmišljanje je "Kad bi neko pitao vašu decu da li su roditelji fer prema njima, šta bi oni odgovorili?" Ti zaključci vam mogu pomoći da jasnije uvidite kako vaše ponašanje utiče na odnos između dece.

Izvor:najboljamamanasvetu
 
Natrag
Top