Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075
4a6f17344843a_6.jpg


Šon Pol Rajan Frensis Henri skraćeno Šon Pol, je denshol muzičar sa Jamaike koji je rođen 9-og januara 1973. godine. Odrastao je na Jamaici, a njegovi roditelji, Gart i Frensis su oboje bili veoma talentovani atletičari a njegova majka je bila i poznata slikarka. Mnogi članovi njegove porodice su plivači. Njegov deda je bio u prvom nacionalnom vaterpolo timu Jamajke a otac mu je takođe bio u vaterpolo timu u 60-tim godinama prošlog veka ali se i takmičio u plivanju na dužim razdaljinama dok je njegova majka bila plivačica leđnim stilom. Šon Pol je nastupao za vaterpolo reprezentaciju svoje zemlje od trinaeste do dvadeset prve godine. Ipak, on je odustao od sporta kako bi se posvetio muzičkoj karijeri. Išao je u Volmers, mušku gimnaziju , Beler gimnaziju i Fakultet za umetnost, nauku i tehnologiju (engl. CAST) koji je danas poznat kao Tehnološki Univerzitet gde je studirao trgovinu - smer hotelijerski menadžment.
Šon Pol je imao kratku ulogu u filmu Beli (engl. Belly) iz 1998. godine gde je prvi put nastupio na stejdžu, a 2000 godine Šon Pol izdaje njegov album prvenac koji se zove Stejdž Van uz podršku producentske kuće VI Pi Rekords . U 2002. godini on počinje puno da radi sa timom producenata i koreografa iz Toronta, naročito Džej Blejz-om i kompanijom Blejz Enterteinment i tada najavljuje njegov drugi album D-ti Rok . Singlovi „Gimme the Light" i „Get Busy" koji je bio na vrhu Billboard Hot 100 liste su predstavljali njegov „katapult" u uspeh. Album je doživeo uspeh u celom svetu i bio je prodat u više od šest miliona primeraka. U isto vreme Šon Pol se pojavio zajedno sa Bijonse u pesmi „Baby Boy" koja je bila broj jedan u Americi kao i u pesmi „Breathe" koju je izvodila Blu Kantrel i koja je bila pravi hit u Evropi. Obe pesme su imale značajan uticaj nja njegovu reputaciju u Americi.
Njegovi najveći hitovi su „Get Busy", „Like Glue", „Gimme the Light", „Baby Boy" i „I'm Still in Love with You".

Treći album Šon Pol-a je bio Triniti i on je bio izdat u septembru 2005. godine. Na albumu su se pojavilo pet velikih hitova: „We Be Burnin", „Ever Blazin", „Give it Up to Me", „Never Gonna Be The Same" kao i pesma „Temperature" koja je oborila rekorde na top listama u Americi. On je bio nominovan za četiri nagrade na Bilbord muzičkim nagradama (engl. Billboard Music Awards) u 2006. godini, a to su bile nagrade za najboljeg muškog izvođača godine, rep izvođača, najboljih 100 godišnjih singlova, najbolju pop pesmu za njegov hit „Temperature". On je takođe osvojio nagradu na Američkim muzičkim nagradama (engl. American Music Award) za pesmu „(When You Gonna) Give It up to Me" gde je pobedio izvođače kao što su Kanje Vest (engl. Kanye West) i Nik Laki (engl. Nick Lachey) koji su takođe bili nominovani za tu nagradu. Njegova pesma „Send it On" sa albuma „Trinity" se pojavila i u reklami za automobil Vokshol Motors-a Opel Corsa-u u 2005 godini.
Najnoviji album Šon Pol-a je „Imperial Blaze" koji se pojavio 18. avgusta 2009. godine. Glavni singl „So Fine" koji je producirao Stiven "Genije" Mekgregor je doživeo svoju premijeru na oficijelnom sajtu Šon Pol-a u aprilu 2009. godine. Novi album se sastoji od 20 pesama kao što su „So Fine", „Press it up", „She want me", „Private Party" koje su klupske pesme ali na ovom albumu se mogu pronaći i ljubavne pesme kao što su „Hold my hand" sa pevačicom Keri Hilson, „Lately", „Now that I've got your love", i druge.
Iako je saradjivao sa dosta odličnih Hip Hop umetnika kao 50 Cent, The Clipse, i Busta Rhymes , Sean Paul je ostao veran svom zvuku. "Dancehall je većinom underground muzika, i njeni izvodjači su najmanje cenjeni. Ali, mi ćemo pokazati ljudima , makar to radili, stalno i stalno, da je reggae muzika vredna svakog poštovanja."


Diskografija

Stage One (2000)
Dutty Rock (2002)
The Trinity (2005)
Imperial Blaze (2009)

Nagrade i Nominacije

Dodela svetskih muzičkih nagrada 2007. godine

Američke muzičke nagrade
2006, Omiljeni pop/rok muški izvođač - Favorite Pop/Rock Male Artist (osvojio)
2003, Omiljeni hip-hop/rap muški izvođač - Favorite Hip-Hop/Rap Male Artist (nominovan)
2003, Omiljeni hip-hop/rep album D-ti Rok - Favorite Hip-Hop/Rap Album Dutty Rock (nominovan)

BET nagrade
2003, Najbolji novi izvođač - Best New Artist (nominovan)

Gremi nagrade
2006, Najbolji rege album - Best Reggae Album: The Trinity (nominovan)
2004, Najbolji novi izvođač - Best New Artist: (nominovan)
2004, Najbolji rege album - Best Reggae Album: Dutty Rock (osvojio)
2004, Najbolji muški solo rep nastup - Best Male Rap Solo Performance: "Get Busy" (nominovan)

MOBO nagrade
2009, Najbolji rege nastup - Best Reggae Act (osvojio)
2006, Najbolji rege nastup - Best Reggae Act (osvojio)
2005, Najbolji rege nastup - Best Reggae Act (nominovan)

MTV video muzičke nagrade
2006, Najbolji dens video za pesmu "Temperature" - Best Dance Video "Temperature" (nominovan)
2003, Najbolji dens video za pesmu "Get Busy" - Best Dance Video "Get Busy" (nominovan)
2003, Najbolji novi izvođač za pesmu "Get Busy" - "Best New Artist "Get Busy" (nominovan)

Soul Train nagrade
2009, Najbolje rege izvođač - Best Reggae Artist (osvojio)
2007, Najbolja dens numera za pesmu "When You Gonna (Give It Up to Me)" - Best Dance Cut "When You Gonna (Give It Up to Me)" (nominovan)

Izvor:Wikipedija



 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
18.06.2010
Poruka
5.646
Bravo Nency za temu..:)
Sean Paul ..izuzetan i vrlo vrlo simpa :)
Moje omiljene pesmice a ima ih mnogo mnogo za sada ove :)




 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top