Savetovalište za prevenciju suicida

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Savetovalište za prevenciju suicida

Izvor: B92


Beograd -- U Telefonskom savetovalištu za prevenciju suicida kažu da od početka marta imaju povećan broj poziva ljudi koji razmišljaju o samoubistvu.

U ovoj službi kažu da ih najčešće zovu ljudi koji razmišljaju o samoubistvu, a problemi koji ih navode na to su različiti.

U poslednje vreme povećan je broj i samoubistava i pokušaja samoubistava. Samo u jednom danu, u Beogradu su četiri osobe skočile sa mosta ili sa zgrade.

"Najčešće nas zovu muškarci koji imaju zdravstvenih problema, bilo da su to fizički ili psihološki problemi. Žene takođe zovu često, i to do pet puta više zbog porodičnih i partnerskih problema, a podjednako zovu zbog usamljenosti i zbog samoubistva", kaže Ana Pokeržnik, psiholog i koordinator Telefonskog savetovališta.

Klinički psiholog i konsultant u Psihološkim krugovima prof. dr Jelena Vlajković kaže da postoje posebno osetljivi periodi u životu čoveka kada je imitacija i želja za publicitetom povećana. To se naročito odnosi na period adolescencije.

"Često mladi ljudi koji stoje nad rekom nisu tu zato što imaju ozbiljnu želju da se bace u reku i završe sa životom, već nam u stvari upućuju poruku da obratimo na njih pažnju, da im pomognemo i da dođu na neki način u naš centar interesovanja", objašnjava ona.

Prema rečima doktorke Vlajković, postoji mišljenje da i mediji svojim izveštavanjem utiču na povećan broj pokušaja samoubistava. Otuđenost i i nezainteresovanost ljudi da pomognu čoveku koji pati okreće potencijalne samoubice tome da zovu telefonsko savetovalište. Pomoć je nekad lakše potražiti od osobe koju ne vidite.

"Ovde imaju priliku da govore o tome otvoreno. Mi potpuno nekritički pristupamo tom problemu i pretpostavljamo da ljudi očekuju neki veći stepen empatije, koji se mi trudimo da pružimo i takođe neke veštine razgovora koje možda ne mogu da nađu u svojoj okolini i koje se mi trudimo da im obezbedimo kada okrenu savetovalište", kaže Milica Živanović, psiholog i saradnik Telefonskog savetovališta.

Veliki broj ljudi odustane od samoubistva posle razgovora sa psiholozima telefonskog savetovališta. Na mostu, s koga najčešće skaču suicidne osobe, postavljene su table sa brojem telefona na kom mogu da dobiju pomoć.
 
Natrag
Top