Saveti za negu kose

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Prirodna pakovanja i maske

Pošto na kosu svakodnevno nanosite razne preparate za volumen, stežete je gumicom, bojite, "peglate", uvijate, potrebna joj je i redovna nega

08-prirodna-pakovanja-1_620x0fb66ec930f6766de.jpg


ŽELITE da vam kosa bude svilenkasta, sjajna i bujna? Ne morate da kupujete skupe preparate, zato što i sami možete da napravite hranljivu masku ili pakovanje od namirnica iz vaše kuhinje. Njihova prednost je u tome što ne sadrže nikakve hemikalije, a pružaju kosi preko potrebnu hidrataciju, dubinsku regeneraciju i sjaj. Pošto na kosu svakodnevno nanosite razne preparate za volumen, stežete je gumicom, bojite, "peglate", uvijate, potrebna joj je i redovna nega. Čak i ako mislite da je vaša kosa zdrava i da joj uopšte nisu potrebne maske ipakovanja za regeneraciju, promenom sezone nastaju uslovi zbog kojih svaki tip kose barem jednom nedeljno vapi za maskom.

Maske se obično drže kraće vreme na glavi, dok je pakovanje najbolje ostaviti da "prenoći", pa ujutru oprati kosu na uobičajen način (izaberite neki dan kada ne morate na posao ujutru). Kad god nanesete masku na mokru kosu, obavezno je raščešljajte četkom sa širokim zupcima, od korena kose do vrhova. Samo tako ćete biti sigurni da ste masku naneli na svaku vlas pre nego što je ostavite da deluje. Posle ispiranja maske ili pakovanja, uvek operite kosu na uobičajen način i nanesite regenerator, jer ćete tako biti sigurni da u kosi nisu ostali ostaci maske. Masku možete da nanesete i na suvu kosu i da je držite najmanje 20 minuta, najbolje neradnim danom, na primer, subotom ujutro, pre tuširanja.

Vrhovi vlasi su najosetljiviji i najlomljiviji deo kose, to su oni "rascvetali" krajevi kojima je zato potrebno i više nege. Jaki šamponi i topao vazduh iz fena mogu da oštete dlaku, posebno krajeve, o kojima zato morate da povedete više računa, što podrazumeva i redovno skraćivanje na svaka dva do tri meseca.

MASKE ZA KOSU

* Maslinovo ulje - Pet kašika maslinovog ulja pomešajte sa dva jajeta. Dobro utrljajte u kosu. Umotajte kosu plastičnom folijom ili kapom za tuširanje. Posle 15 minuta operite kosu na uobičajen način.

* Med - Tri kašike maslinovog ulja pomešajte da dve kašike meda. Dobro utrljajte u kosu i umotajte plastičnom folijom ili kapom za tuširanje. Posle 15 minuta operite kosu šamponom i dobro isperite.

* Sojino brašno - Pomešajte žumance, kašiku limunovog soka i kašiku sojinog brašna u šoljici jogurta i nanesite na kosu. Posle četiri sata, operite kosu šamponom i dobro isperite.

* Banana - U blenderu izmiksajte bananu sa jajetom, tri kašičice meda, tri kašičice mleka i pet kašičica maslinovog ulja. Umasirajte u kosu i posle pola sata operite kosu na uobičajen način.

* Egzotična maska - Ako su vam vlasi suve, krte i lomljive, nanesite kokosovo ulje na vlažnu kosu, pre svega, na vrhove. Posle 15 minuta isperite, ali nemojte da nanosite regenerator. Ovo tropsko ulje pomaže i u borbi protiv peruti: uveče ga utrljajte u kosu, stavite kapu za tuširanje i ujutru operite kosu šamponom.

PAKOVANjA ZA KOSU

ČAK i ako mislite da je vaša kosa zdrava i da joj uopšte ne
treba pakovanje za regeneraciju, s dolaskom nove sezone, bilo bi dobro da bar jednom nedeljno nanesete masku. Ovaj mali ritual nege vratiće kosi izgubljenu vlagu koja joj je preko potrebna.

* Papaja - Uklonite kožu i semenke zrele papaje i usitnite u blenderu. Dodajte pola šoljice jogurta i dobro utrljajte. Posle pola sata operite kosu šamponom.

* Pakovanje za "rascvetale" krajeve - Pomešajte žumance, dve kašike maslinovog ulja i kašičicu meda, dok ne dobijete glatku smesu pa je dobro umasirajte u kosu. Stavite na glavu kapu za tuširanje. Posle pola sata, operite kosu na uobičajen način.

* Vitamini - Avokado je bogat esencijalnim masnim kiselinama i vitaminima A, C, D i E zbog čega je idealan za suvu i oštećenu kosu. Zreo avokado oljuštite i izgnječite viljuškom, dodajte kašiku đumbira u prahu, kašičicu susamovog ulja i dve kašike maslinoovog ulja. Masku nanesite na mokru kosu i umasirajte je od temena do vrhova. Zagrejte glavu fenom i stavite kapu za tuširanje. Posle 15 minuta, kosu operite na uobičajen način.

(Novosti)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Trik sa čašom vode otkriva kakva je vaša kosa

Čim je iskrzana, lomljiva i bez sjaja, jasno vam je da vaša kosa nije najzdravija. Ali, da li ste se nekad zapitali kakva je njena struktura? Ovaj trik će vam sad otkriti.

629375_long-1245787-1920_f54ea262d4eb3e9b0.jpg

Negujte svoju kosu na pravi način

Sve što treba da uradite je da uzmete vrh pramena kose, te da ga potopite u čaši vode. U slučaju da vlasi kose plutaju po površini, to znači da je vaša kosa u dobrom stanju.

Suprotno od toga, ako vaše vlasi tonu u dubinu čaše, pokazatelj je da je dlaka u stanju “visoke poroznosti”. Odnosno, kosa je slaba i neotporna na spoljašne uticaje.

Zašto vlasi tonu?

Razlog zašto se to dešava je taj što voda prodire kroz spoljašni sloj vlasi, a to dovodi do toga da se kosa pod uticajem vode ili vlage kovrdža, gubi sjaj, a često i boja brže bledi.

Kako da poboljšate kvalitet kose?

Ako želite da je potpuno oporavite, trebalo bi da promenite svoju ishranu, ali i da svoju kosu "nahranite" maskama koje možete napravite sami.

U nastavku vam otkrivamo odličnu masku koja će sigurno oporaviti vašu kosu.

Umutite belance, dodajte dve kašike jogurta, dve kašike izgnječenog avokada, kašiku i po izgnječenog kivija, dve i po kašike meda i pet do osam kapi esencijalnog ulja ruzmarina. Sastojke pomešajte, nanesite na kosu i ostavite masku da deluje 20 minuta. Nakon toga isperite hladnom vodom.

(Vestionline/B92.net)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
NIJE SAMO AROMATIČAN ZAČIN Posvetilite kosu cimetom, dobićete sjanje i neverobvatne nijanse pramenova

Cimet u službi zdrave i lepe kose

shutterstock_552369904_1000x0.jpg


Cimet nije samo kuhinjski začin, mnogi ne znaju da ima visoku primenu u kozmetici, a ono što je najinteresantnije, njime možete posvetleti i kosu.

Ne samo da se izvlače prirodne i sjane nijanse, ovom namirnicom kosa postaje zdravija i dobija volumen.

Kako izgleda postupak posvetljivanja cimetom?

U zavisnosti od gustine i dužine kose, pripremite smesu od blazama i cimeta u koju ćete dodati i kašičicu meda.


Nanestie smesu na kosu kao prilikom farbanja, zatim umotajte u kesu pa obmotajte peškirom, Ostavite da stoji oko 30 minuta, pa isperite.

Ovim postupkom trebalo bi da vam kosa bude svetlija za 1-3 nijanse.

(ALO)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Često pranje kose, sede vlasi, farbanje: Šta je MIT, a šta ISTINA?

Svi znamo da kosu ne treba prečesto prati ili farbati tokom trudnoće. Ipak, da li je to tačno?

f8966471b0c023ec08b1d0cd69d67957e3885118.jpg


Šta je istina među najčešćim mitovima o ovoj temi, a šta nije, razumeli su stručnjaci i pomogli nam da otkrijemo sve o nezi kose.

Mit 1. Kosu je potrebno prati svaki dan

Zaista, na nekim sajtovima za lepotu mogu se naći takvi saveti. Ipak, to nije sasvim tačno. Stilista i tvorac Rahua brenda Fabian Lliguin tvrdi da što više perete kosu, više prirodnih ulja i proteina će se isprati sa površine kose. To će dovesti do prekomerne suvoće dlake i usloviti dug proces oporavka, pa je najbolje da operete kosu najviše dva puta tokom 7 dana.

Mit 2. Jak stres može uzrokovati nagle sede

Ovaj mit svi doživljavaju kao neospornu istinu, uprkos činjenici da je u stvarnosti veza između snažnih tretmana i sticanja sede kose još uvek veoma slaba. U novije vreme, stručnjaci sa Medicinskog fakulteta u NJujorku i Medicinskog fakulteta Bajlor objavili su rezultate studije u kojoj se navodi da hormoni stresa zaista mogu izazvati naglo sedenje kose, što je povezano sa složenim procesom njegovog uticaja na funkcionisanje matičnih ćelija. Međutim, svi eksperimenti su izvedeni na miševima, i zato ne zaboravite da genetska pozadina i prisustvo svih vrsta bolesti takođe mogu igrati veliku ulogu.

Mit 3. Ako izvučete sedu dlaku, rastu još dve potpuno iste

- Svaki folikul dlake može da proizvede novu kosu nakon što se stara odvoji od nje, bez obzira na boju - objašnjava Lliguin. Međutim, stručnjak upozorava na prekomerno ispadanje kose, jer može prouzrokovati stvaranje fleka na glavi.

Mit 4. Često nošenje konjskog repa i pletenica može izazvati primetno opadanje kose

Slatke pletenice i repovi su u poslednje vreme veoma popularni. Ipak, stalno pridržavanje modnih trendova može negativno uticati na stanje vaše kose. Američka akademija za dermatologiju (AAD) nedavno je objavila saopštenje da redovno vezanje črvstih repova, kao i nošenje pletenica uzrokuje da dlake budu stalno u napetosti i kao rezultat toga postaju krhke i počinju ispadati.

Mit 5. Ako izlazite napolje sa mokrom glavom, lako ćete se prehladiti

Bake i majke su nam svima rekle da je apsolutno nemoguće izaći napolje sa sveže opranom glavom, jer će to dovesti do jake prehlade. Međutim, kao što znate, razvoj prehlade i drugih virusnih bolesti uzrokuju patogeni mikroorganizmi, poput virusa i bakterija. Prema doktoru medicinskih nauka James Choi, boravak na ulici ni na koji način ne može izazvati razvoj prehlade, osim ako niste okruženi ljudima koji su prehlađeni.

Mit 6. Hladna voda pomaže da kosu učinite sjajnom

Sećate se kada ste poslednji put posetili frizera, da ste kosu oprali hladnom vodom? Da, možda je bila malo topla, osvežavajuća, ali to ne utiče na stanje kose. Kozmetički hemičar Randi Schuller tvrdi da je stepen sjaja kose potpuno nezavisan od temperature vode kojom oni peru glavu. Voda može samo malo podići folikule kose, zbog čega je kosu teško oblikovati prvog dana nakon pranja. Stoga, ova izjava je potpuno lažna.

Mit 7. Kosu treba češljati baš dosta puta dnevno

Američka dermatološka akademija demantovala je ovo smešno mišljenje. U svojoj poslednjoj studiji, njeni stručnjaci su napisali da češljanje kose vrlo često i previše naporno (pa čak i više od 100 puta) može dovesti do preseka njihovih krajeva. Zbog toga bi sve trebalo da bude umereno.

Mit 8. Tokom trudnoće, kosa se ne može farbati

Možda ova zabluda najviše zabrinjava žene. Međutim, na njihovu sreću i radost, perinatolog Cinthia Bannerman uverava da danas farbanje kose u periodu trudnoće ne predstavlja nikakvu opasnost. Savremene boje mogu se bezbedno koristiti i posle 10 nedelja trudnoće (kada je završeno početno formiranje organa bebe). Jedino na šta treba paziti je upotreba starih boja na bazi formaldehida.

(Novosti)
 
Natrag
Top