Saveti veterinara: Kako da zaštitite psa od krpelja

Član
Učlanjen(a)
16.08.2009
Poruka
932
Saveti veterinara: Kako da zaštitite psa od krpelja


S dolaskom proleća bude se i krpelji, koji predstavljaju potencijalnu opasnost i za vas i za vaše ljubimce jer žive svuda, na livadama, u šumarcima, pored reke, čak i na drveću. Posebno su ugroženi psi, koji vole da trče po visokoj travi i da se zavlače po grmlju, i zato bi trebalo da ih dobro pregledate posle svake šetnje.




6688_pas_if.jpg




Iako se krpelji relativno lako uočavaju na telu kratkodlakih rasa, budite temeljni i pažljivi. Obavezno pregledajte uši, stomak, unutrašnju stranu nogu, čak i šape, jer krpelji mogu da se ugnezde bilo gde. Dugodlake pse treba dobro iščetkati, a zatim pažljivo pregledati svaki centimetar kože. Kad god je moguće, ovo radite napolju, na dnevnom svetlu.
Ukoliko ste našli krpelja, psa odvedite veterinaru. Krpelja nikad ne natapajte benzinom i uljem, ne uvrćite ga i ne vucite prstima jer postoji mogućnost da njegova glava ostane u koži. Ukoliko ne postoji nijedno drugo rešenje, krpelja iščupajte pincetom.
Veterinari naglašavaju da je prevencija najbolji lek i preporučuju ekološka sredstva protiv parazita, čije dejstvo traje mesec dana. Nakon tog vremena psa treba okupati i naneti novu količinu preparata. Za zaštitu štenadi starije od tri meseca i malih pasmina preporučuju se specijalne ogrlice koje štite od krpelja do sedam meseci. Oba sredstva štite i od buva.
Ukoliko je krpelj zaražen, njegov ujed može da izazove piroplazmozu, teško oboljenje koje počinje naglim skokom telesne temperature, a pas zatim gubi snagu, učestalo pije vodu i ubrzano diše. Malaksao je i neveseo, a očni kapci su otečeni i crveni. Čim uočite prve simptome, odvedite psa veterinaru koji će mu dati odgovarajuću terapiju.





Izvor : zena.blic
Radenka Marković, Foto: DREAMSTIME
 
Natrag
Top