Sauna – apoteka za dušu i telo

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Sauna – apoteka za dušu i telo

Ljepota.ba




Jesen i zima su idealno doba da spas potražite u nekoj dobroj parnoj kupki kako biste uz miris eteričnih ulja i blagodeti vrele pare oslobodili svih toksina iz tela i napunili „baterije“ novom energijom.

Tmurni i kišni dani zamjenili su divno sunce. Ali, sada je pravo vrijeme da spas potražimo u nekoj parnoj kupki, da pomoću mirisa eteričnih ulja u vreloj pari izbacimo toksine iz tijela te napunimo baterije novom energijom. Sjedenje u parnoj kupki, dok se sa tijela cijedi znoj, može biti jedno od najboljih okrepljenja za dušu i tijelo. Visoka temperatura aktivira svaki organ. I dok su unutrašnji organi aktivni kao da upravo trčimo, istovremeno se, zahvaljujući znojenju, tijelo čisti od štetnih radikala i oslobađa nagomilanog stresa.

Znojenje je važno za zdravlje
Informacije o važnosti znojenja nalazimo još u knjizi „Ayurveda iz Sanskrta“ najsatrijem medicinskom dokumentu koji datira iz 568. godine. U njoj je opisano čak trinaest metoda znojenja. Do danas su napisani brojni medicinski dokumenti koji potvrđuju svojevrsnu ljekovitost sauna, kako za fizičko tako i za psihičko zdravlje. Za vrijeme petnaestominutnog boravka u sauni izlučimo otprilike litru znoja. Ali, i to zavisi od osobe do osobe.

Starogrčke laconice i rimske balnee
Još je za stare Grke i rimske vladare jedna od najvažnijih odgovornosti bila osigurati narodu društvene i reakcijske aktivnosti. Kao rezultat toga, kupališta i obližnja vježbališta bila su mnogo rasprostranjena. Najpoznatije starogrčke kupke nalazile su se u pokrajini Laconica, po kojoj su i dobile ime. Te kupke sa vrućim zrakom grijala je zapaljena vatra ili užareno kamenje koje se grijalo vani, a zatim unosilo u prostoriju. Grci su za intenzivnije djelovanje na vrelo kamenje bacali aromatično bilje.
Rimljani, kao jedni od najvećih hedonista u istoriji, razvili su grčku tehniku do neslućenih visina, prije današnjih termi, u Rimu su bile poznate takozvane balnee.
Rimski su inžinjeri usavršili tehniku koju bismo možda mogli nazvati pretečom podnog grijanja. U prostorijama ispod mramornog poda u termama skupljala se toplina iz mnogih peći te se širila po termama pomoću posebnih cijevi. Ti veliki centri za ljepotu, uz sve moguće kombinacije kupki i bazena, imali su i sportske dvorane, biblioteke, parkove za šetnje, dvorane za zabavu.

Hamami ili turska kupatila
Arapi, koji su se kupali tako što bi se tuširali hladnom vodom, oduševljeno su prihvatili užitke kupanja i znojenja u hamamima. Arapi su hamame gradili kao niz jednostavnih i odvojenih manjih bazena sa različitim temperaturama vode. Zadržali su rimski način grijanja prostorija, uveli su izvore vruće vode, takozvanih kaplica ili ilica. Turske kupke su postale pravi hit u svijetu, nakon Londona proširile su se po Engleskoj te cijeloj Europi, a kasnije preko iseljenika i po Americi.



 
Natrag
Top