San Marino

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
San Marino - država na devet brda

Večernje novosti 13.03.2010 12:58



Obilaziti Italiju, a ne svratiti u San Marino je isto kao doći u Beograd, a ne videti Kalemegdan

S druge strane, retko ćete sresti osobu koja baš isključivo dolazi turistički u San Marino, osim ako nije reč o poslu ili nekom sportskom takmičenju. Ipak, ova treća najmanja država u Evropi, posle Vatikana i Monaka, na svojih 61 km2 nudi mnogo istorijskih znamenitosti, zanimljivih ukusa i jedinstven pogled na obod Toskane i italijanske regije Emilia-Romanja. A kada je vreme sunčano, a nebo čisto, kažu da pogled možete “dobaciti” i do hrvatske obale Jadrana!
Republika San Marino nalazi se samo nekoliko kilometara od istočne italijanske obale i, prema legendi, osnovao ju je 301. godine klesar Marin sa ostrva Raba koji je sa prijateljem pobegao u Rimini, gradić 20 kilometara udaljen od današnjeg San Marina. Zbog progona hrišćana sakrio se na obližnje brdo Titano, gde je sagradio kapelu koja danas predstavlja glavno jezgro grada i države San Marino. Koliko je ova država istinski minijaturna najbolje govori podatak da je udaljenost od njene najsevernije do najjužnije granice svega 12 kilometara vazdušne linije.
San Marino je tokom 19. veka pružao utočište onima koji su bili progonjeni zbog podrške ujedinjenju Italije. Tako je đuzepe Garibaldi, italijanski revolucionar i borac za ujedinjenje, koji se tu jedno vreme krio, u znak zahvalnosti San Marinu, garantovao da će postati nezavisna i suverena država i nije je pripojio ujedinjenoj Italiji 1860. godine.
Sama država je podeljena na devet malih opština, koje su svaka na svom brdu. Zato San Marino ponekad zovu državom „9 brda“. Na najvišem vrhu brda Titano (739 metara) dominira srednjovekovna kula Guaita, u prevodu "onaj koji čuva stražu". Njen najveći deo datira još iz 11. veka, što je svakako čini jednim od najstarijih utvrđenja u Italiji. Otvorena je tokom cele godine za obilaženje, a cena ulaza je negde oko 300 dinara. Na drugom vrhu brda Titano je dvorac Cesta, koji je sagrađen krajem 11. veka, a danas se u njemu nalazi Muzej oružja za koji se, takođe, mora platiti ulaznica od oko 300 dinara. Treća kula, ujedno i najmanja, Montale je iz 13. veka i imala je, pre svega, stratešku ulogu u odbrani od nadolazećih neprijatelja.
Osim Muzeja oružja i Muzeja imigranata, bazilika (najpoznatija San Marino sagrađena u 19. veku u neoklasičnom stilu) i dvoraca, u ulici Salita ala Roka 25 vas čeka Muzej neobičnih predmeta ili Muzej ljudskih ludosti, kako ga još zovu. Na 600 m2 možete razgledati stotine neobičnih predmeta, poput klopke za buve iz 19. veka ili tuša iz 17. veka. Ujedno videćete i kako je izgledala najniža žena na svetu: Holanđanka Polin Masters, sa svojih 59 centimetara visine, ili koliki je bio najdeblji čovek na svetu Amerikanac Džon Mihoh, težak 639 kilograma. Pošto je Muzej pun kurioziteta, neobičnost je da vas do njega vozi autobus iz 1913. godine, i to besplatno. Čitava postavka ima za cilj da posetioce podstakne na razmišljanje i dobru zabavu, što im uglavnom uspeva.
Da poseta San Marinu dobije još uvrnutiju notu pobrinuli su se oni koji su napravili Muzej sprava za mučenje, ili Muzej torture, koji ga, kako po izloženim predmetima tako i po rekonstrukciji događaja, čini jedinstvenim u svetu. Uostalom, giljotina ovde još funkcioniše. Ulaz se naravno mora platiti i to negde oko 400 dinara.
Tu je i neizbežan Muzej voštanih figura koji sadrži 40 istorijskih prizora i 100 velikana u ambijentu i odeći iz svog vremena. Tamo možete videti atentat na američkog predsednika Abrahama Linkolna iz 1865. godine, Napoleona za njegovim stolom, Garibaldija ... Muzej je otvoren tokom cele godine, a ulaznica košta oko 500 dinara.
A kad se zasitite istorije, neobičnih predmeta, sprava za mučenje i voštanih figura, čisto da odmorite oči, obavezno otiđite u Muzej Ferarija koji ima izloženih 25 eksponata. Najvredniji Ferari 250 GTO procenjen je na 10 miliona dolara. Tek toliko da ne razmišljate da li ste dovoljno novca poneli.
U svakom slučaju posetu San Marinu završite odlaskom u jedan od velikih autlet centara u kojima, po veoma povoljnim cenama, možete pazariti u ovom gradu državi.

SOBA SREĆE U ŽUTOM, RAVNOTEŽE U PLAVOM...

Ukoliko poželite da prespavate u San Marinu, smeštaj obavezno potražite u ulici Salita ala Roka 7, nedaleko od Muzeja neobičnih predmeta gde se nalazi najlepši i ujedno najhvaljeniji hotel "Cezare". Ima samo 18 soba, ali svaka ima svoje ime i jednu boju koja u njoj preovladava. Soba Sreća obojena je u žuto. Ako volite plavu, preporučiće vam sobu Ravnoteža, dok je u sobi Energija sve obojeno u narandžastim tonovima.
Pritom u restoranu hotela "Cezare" probajte specijalitet San Marina - njoke sa artičokama i ribom, domaće raviole sa aromatičnim biljem, kao i tortu "tre monti" koja se priprema po recepturi iz 1942. (pet okruglih slojeva keksa premazanih kremom od lešnika i prelivenih čokoladom). Jednako ukusna je i "tortina tre monti", manja varijanta pomenute torte, slična čokoladnim napolitankama.
Što se pića tiče, amareto od badema vam se nudi bukvalno svuda pa se stiče utisak da ovaj liker ima status nacionalnog i državnog božanstva.

OSNOVNI PODACI

Prema podacima iz 2009. godine, Republika San Marino ima oko 31.370 stanovnika i većinu čine oni koji su tu rođeni. Najviši vrh Republike San Marino je Titano (739 m). Ustav San Marina službeno je usvojen 8. oktobra 1600. godine. Malu državu najpre je priznala Francuska 1797.godine, a kasnije, 1815. na Bečkom kongresu učinile su to i ostale evropske države. San Marino izvozi vino, lan i keramiku. Početkom šezdesetih 20. veka počinje razvoj turizma i trgovine. Poštanske marke i zlatne kovanice Republike San Marino poznate su u celom svetu. Najbolji izbor kolekcionari će pronaći u Kancelariji za filateliju i numizmatiku. Tu tradiciju San Marino vešto baštini jer je Bartolomeo Borgezi, poznati svetski numizmatičar, tu pronašao svoje utočište i umro, a njegov lik se nalazi na novčiću od 2 evra.

RIMINI

Rimini je najveće i svakako najpoznatije italijansko letovalište i nalazi se na samo pola sata vožnje od San Marina. Ima gotovo sto kilometara peščanih plaža, duž kojih su gusto načičkani hoteli, a na svakoj plaži nalazi se bezbroj raznobojnih ležaljki i suncobrana.
Ispred plaža nalazi se šetalište oko kojeg se odvija buran noćni život. Na svakom koraku svira neki bend, ljudi igraju i zabavljaju se, tako da se iz daljine čini kao da je u toku neka jedinstvena karnevalska žurka, a ne jedan običan dan u Riminiju. Ulica je puna restorana, ali i radnjica sa suvenirima i nakitom.
Ukoliko želite da obiđete sam centar grada najbolje bi bilo da to učinite autobusom (karta košta samo 1 evro), bez obzira na neviđene gužve. Cilj je stići do reke i rimskog kamenog mosta Ponte di Tiberio koji već dve hiljade godina spaja dve obale, a preko njega i danas tutnje automobili i kamioni. Odatle bi trebalo otići do najvećeg gradskog trga gde se nalazi zvonik iz 15. veka. Svakako najinteresantniji je trg Piza Kavur gde dominiraju dve palate, Teatro Gali i Palaco del Arengo, te zgrada stare riblje pijace. Na sredini trga je spomenik papi Pavlu IV i prelepa fontana iz 16. veka.
Ono što Rimini čini dodatno posebnim je zabavni park Italija, u minijaturi, gde se na jednom mestu, umanjene za 50 puta, mogu videti sva remek dela italijanske arhitekture. Ukupno ih ima 270. U parku se nalazi i 10.000 stabala drveća, od kojih je više od pola, takođe, minijaturnih. Oni koji se i malo razumeju u bonsai znaju koliko je teško to postići, a još teže održavati.
Za sedam godina, koliko postoji ovaj nesvakidašnji park, uloženo je 150 miliona evra. Park godišnje poseti pola miliona turista, ali Italijani smatraju da je to nedovoljno s obzirom na uložena sredstva. Pored toga postoji i deo tematskog parka sa dinosaurusima ili učenje vožnje u mini automobilima, borba vodenim topovima, a možete se provozati kanuom ili jednostavno uživati u vožnji čamcem kroz maketu Venecije. Park se može obići za tri sata, a cena ulaznice je 19 evra.

 
Poslednja izmena:
Natrag
Top