Samogradnja Čamca 430

LEGEND
Učlanjen(a)
19.10.2009
Poruka
9.187
Za razliku od Čamca 410 od kojeg je veći za samo 20 cm, 430 pruža puno više. Doduše, ne morate načiniti bočnu i pramčanu palubicu ili kabinu ako mislite da vam to neće biti potrebno. Ponekad je dovoljno znati da takva mogućnost postoji... Malo složenija gradnja nužna je da bi ovaj čamac mogli koristiti i u valovitom okruženju ako, primjerice, idete u ribolov daleko od obale, plovite od otoka do otoka ili vam treba čamac za svako vrijeme na Dunavu. Konstrukcija je maksimalno čvrsta, a oplatu osim od (plastificirane) šperploče možete izraditi i od punog drveta.

Izgled na gornjoj slici pruža više informacija graditelju osim samog izgleda. Prvi, bočni izgled, otkriva da čamac ima pet rebara plus krmeno zrcalo. Vidi se i međusobni razmak ovih dijelova. Konstrukcijski gaz od 150 mm ne mora biti stvaran (ovisi ponajprije od opterećenja) ali će nam služit kod iscrtavanja rebara i gradnje. Tu vidite i oznake za vodnu liniju (V.L.) i za osnovnu liniju (O.L.).
Drugi izgled, tlocrt, pokazuje dvije varijante koje stoje graditelju na raspolaganju. Razdijeljene su središnjom linijom (S.L.): sa kabinom ili samo s pramčanom palubom. Orijentaciono, dimenzije kabine možete utvrditi upravo s ovog i bočnog izgleda jer ih u nacrtu kasnije ne prikazujem detaljnije.
camac1.gif


Na ovom je crtežu izgled rebara, točnije polovice rebara i krmenog zrcala. Sastavni dio ovog crteža je i slijedeća tablica izmjera:
camac2.gif


U milimetrima su navedene mjere poluširina i visina kako bi graditelj mogao iscrtati liniju svakog rebra i krmenog zrcala. Za crtanje će vam najbolje poslužiti oveči komad tvrdog kartona (90x150 cm) ili lezonita. Prvo iscrtate mrežu od osnovne linije OL), vodne (VL) i središnje lnije (SL) kako to vidite na slijedećem crtežu gdje je za primjer iscrtano rebro broj 3.
camac4.gif


Pritom oznaka A prikazuje izmjeru od SL do razme, B od SL do koljena, a D od OL do koljena i C izmjeru od OL do vrha razme. Linije (polovice) rebra iscrtajte na kartonu, najbolje olovkama ili kredom u boji kako bi se lakše orijentirali kada budete označavali na drvenim gredama (50x20 mm) gdje će doći mjesto za rezanje. Kako su obje polovice rebara jednake, dovoljno je iscrtati samo jednu polovicu.

Tko bi želio da je čamac širi od ovdje prikazanog, mogao bi sve pozicije izmjera A i B povečati za (najviše) desetak centimetara.

Ako se još poslužite crtežom koji slijedi da bi ga također prenjeli na karton (ili lesonit) u prirodnoj veličini, moći ćete vrlo precizno načiniti šablonu za izrez pramčane statve. Kako ćete vidjeti kasnije, Konstrukcijski izgled predviđa da se statva načini od dva spojena komada. No, ako imate prikladan komad hrastovine, možete je izrezati i od jednog komada.
camac5.gif


Nacrt predviđa slijedeći materijal: za rebra hrast 50 x 20 mm, za kobilicu hrast 25 x 75 mm, za dužnice hrast 25 x 60 mm i za oplatu vodootpornu šperploču 8-10 mm.

Slijedi prikaz izrade rebara.

camac6.gif






Od dva gornja crteža prvi pokazuje dijelove koljenastog rebra i prijedlog kako ih spojiti uz pomoć koljenastih komada i rebrenice.
camac7.gif
Drugi crtež još detaljnije pokazuje kako je rebro sklopljeno (dakle kao samostalna jedinica) i kako je naknadno povezano u čvrstu cjelinu čitavog čamca uz pomoć dužnica, kobilice i oplate. Vidite i dvije varijante moguće izvedbe: desno je s bočnom palubicom a lijevo samo s rubnicom.











Ovdje vidite neke od kutnih dijelova koji se mogu upotrijebiti pri spajanju dijelova krme i pramca.









Slijedi Konstrukcijski izgled Čamca 430:
camac8.gif

U gornjoj polovici ovog izgleda vidite između ostalog kako je izrađena pramčana statva, kako je spojena (i gdje) s kobilicom. Vidite još položaj klupa i pramčane palube. Vilice za vesla dolaze odmah iza četvrtog rebra.

Donja polovica crteža ilustrira kako bi trebala izgledati konstrukcija kabine kao i bočne palubice. Ova se palubica može načiniti i ako odustanete od kabine. No savjetujem vam da je ipak načinite ali možda tako da je preko ljeta možete i skinuti.
camac9.gif


Trup čamca ćete najlakše sklopiti ako načinite postolje kao na ovom crtežu. No, tada trebate malo produžiti bočne stranice rebara, kako je to vidljivo na crtežu. Poprečnu letvu, koja samo privremeno spaja stranice rebra, postavite tako da gornji rub letve bude točno 700 mm od osnovne linije (OL) i to kod svih rebara plus krmeno zrcalo. Tada će i sva rebra doći na visinu predviđenu za postavljanje kobilice i dužnica.

Oplatu je najednostavnije načiniti od vodootporne šperploče 8-10 mm debljine. Nakon što ste poravnali kosine rebra, iskrojite ploče, položite ih na konstrukciju, izbušite rupa za vijke, zatim namažite vodootpornim ljepilom i učvrstite vijcima. Mjesto gdje se ploče sastaju, ako nisu dovoljno dugačke, neka bude između rebara tako da s unutarnje strane možete na spoj zalijepiti komad daske širine 120-150 mm i vijcima je s vanjske strane učvrstiti. Na kraju oplatu plastificirajte s 2-3 mat platna staklene vune za bolju zaštitu i lakše održavanje. S unutarnje strane zaštićujete samo namazima boje.

I oplata od punog drveta je dostupna za ovaj čamac. Primjerice letvičastog tipa koju sam opisao i u nacrtu za Čamac 410. Za takvu oplatu trebate obostrano oblanjanu dasku (najbolje od prosušenog ariša ili bora) debljine 1,5 do 2 cm izrezati na letvice visine 2 do 2,5 cm. Tako izrađene letvice zatim se prikucavaju na rebra jedna do druge i međusobno lijepe vodootpornim ljepilom ili epoksidnom smolom. Pocinčanim čavlima dužine 3 cm ljepljeni spoj se dodatno učvršćuje po visini, dakle kroz letvice, kao što to vidite na slijedećem crtežu.
camac10.gif


Dovršenu oplatu također možete plastificirati ili samo zaštiti namazima brodske boje, nakon što glave čavala malo nabijete u drvo i udubine zapunite epoksidnim kitom.

autor:
Walter Turnšek
 
Natrag
Top