samo jedno pitanje

Član
Učlanjen(a)
15.01.2013
Poruka
555
Isabeleta:
"
Pa, ovako, ako se netko odvojio, on postaje sekta, jer samim tim ne pripada više Crkvi."


Meni se ova rečenica (predhodna) toliko dopada da sam ju, jednostavno, morao izdvojiti i posebno ponoviti, a inače nemam komentara. Ustvari imam, imam, uvek ja imam komentar, al` sad baš neću da ga iznosim, (pa kom milo, kom drago), jer ne želim da "razvodnim" Isabeletinu rečenicu ...
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
@taman
Što se tiče sekti ili "sekti" (da se ne uvrijede moramo reći druge kršćanske zajednice)...imaju nekoliko zajedničkih karakteristika:
- naravno, neposluhom su se odvojili/ separirali od matične Crkve i jako rado je kritiziraju
-ne priznaju crkveni nauk (crkvene oce ni svece/ svetitelje)
- baziraju se samo na Bibliji, proučavaju je, to je u redu, ali nije što je svojevoljno tumače. Posebno im je drago davati svoja tumačenja najmisterioznijih spisa, proroka Danijela i Otkrivenje. U tome uživaju: u navještaju onog što će se dogoditi u budućnosti, kada i kako. Znaju imena i gradove, ma sve...i ono što ni Isus ne zna, već samo Otac.
-jako su zagrijani za spasenje duša i da se drugi obrate. I vole propovjedati naširoko i uvjeravati, uvjeravati, ponavljati...u tome su stvarno gorljivi.
-i naravno oni su "prava" crkva. U tri riječi, eto, to ti je sekta i može se lako prepoznati.

Same po sebi, ni jedna sekta nema snagu jer je kratkog vijeka, no, sve su rasprostranjenije i u Katoličkoj i Pravoslavnoj crkvi. Nažalost, ali istovremeno i kao znak da se tradicionalne crkve, kao Pravoslavna i Katolička, preispitaju u svom pastoralnom služenju: što i kako činiti da ljudi ne završe u primamljivoj "instant" religiji i okrilju neke sekte, (tj. nove kršćanske zajednice). To je jako ozbiljno pitanje.
Sekti je uvijek bilo, ali nikada toliko kao danas.
 
Član
Učlanjen(a)
15.01.2013
Poruka
555
Slažem se sa svime iz prvog pasusa (jedino što malo previše obazrivo i preučtivo pišeš o sektašima za moj ukus)

A u tvome drugom pasusu se ne slažem da su sekte uopšte opasne, ma ni približno da bi se sad religije trebale preispitivati. Zbog koga? Sektaša? Taman posla.
Sve velike svetske religije su prošla mnoga svakakva iskušenja a sekte se i odcepljuju jer od jada ne mogu ništa drugo. To su jadni bezvrednici i tako ih treba tretisati a nikako kao neku, možebitnu opasnost, jer da su imalo sposobni i iole vredni, postali bi školovani verski autoriteti svaki unutar svoje religije pa bi stvari menjali na bolje ako smatraju da nešto treba promeniti ali na opšte prihvatljiv način. Ovako samo drče u vetar, znam, znam, ti im želiš pomoći kao izgubljenim dušama da sami pronađu mir i spokoj duše ali "neće moći ove noći". Navikni se da nećešmoći baš uvek i svakome da pomogneš. Naprosto, takva je realnost.
Pomozi si sami ... svi znaji kako ide dalje.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Ne bih ja njima tepala, ali kršteni su, pa smo braća i sestre u Kristu...a ne vole kad im se kaže da su sektaši.
Danas sam jednom adventisti napisala: da si ostao vjeran svojoj prvoj ljubavi, danas bi bio najsvetiji pravoslavac. Jedan pametan čovjek, bio je ateist, kršten u Pravoslavnoj vjeri, a kasnije prešao u adventiste.
Meni je to neshvatljivo...


Ne mislim da su opasnost, ali, toliko mladih ljudi koji nisu poučeni u vjeri se lako oduševi s njima.
Naravno, Crkva se stalno, kroz sva stoljeća, suoćava s teškoćama svake vrste, pa i sektama i da nije sagrađena na Kristu, ne bi opstala.

ti im želiš pomoći kao izgubljenim dušama da sami pronađu mir i spokoj duše

Mislim da me u ovome nisi razumio. Nemam ja želju njima pomoći, ne trebaju oni ni mene ni tebe da im pomognemo, nego nas trebaju da nas "obrate". Ali, vidim ti si vrlo postojan, pa bolje da se tebi ne obrate.
Haha, sjetila sam se da si napisao jedan post kako bi ih ti dočekao na vratima...:)
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
ja se sam ne slazem sa nekim stavovima pravoslavne crkve, ali meni ne pada na pamet da ja sad osnujem svoju crkvu i kao ubedjujem ljude da je moj stav ispravniji od drugih, ja koliko god da se ne slazem sa stavovima pravoslavlja uvek cu biti pravoslavac, danas svako moze da kao ima neki stav i da osnuje crkvu i da ima kao vernike, pa satanisti imaju svoje crkve i svoje vernike
 
Učlanjen(a)
23.02.2013
Poruka
78
da li neko znao ovde bilo koju religiju koja se odvojila od pravoslavne posle katolika?
Ja to ne bih nazvao odvajanje, vec raskol izmedju zapadnog i istocnog hriscanstva. Raskol izmedju dva ucenja o prirodi Isusovoj nastao je jos 451. na Kalcedonskom saboru (vidi nalpomenu)

Od posebnog je značenje IV Kalcedonskog koncila u definisanjui hrišćanske vere o dve nepomešane i neodeljene prirode u Isusu Hristu, kako je to izrečeno »Tomosom« pape Lava I. i Kalcedonskim kredom. Ipak, ova definicija nije uspostavila jedinstvo Crkve.


Gotovo neposredno nakon sabora došlo je do raskola. Biskupi koji se nisu slagali s Lavovim »Tomosom« odbacili su odluke sabora, govoreći da je prihvaćanje dve naravi (grč. fisis) u Hristu zapravo prihvaćanje nestorijanstva. Držali su, međutim, da je u Hristu samo jedna narav, zbog čega su i prozvani monofizitima. To je označio i nastanak Istočnih pravoslavnih Crkava, koje su se nekad nazivale i monofizitskim Crkvama, a danas ih se još naziva i predkalcedonskim Crkvama. Tu spadaju Armenska apostolska Crkva,Koptska crkva, Siriska istočna pravoslavna Crkva i druge.


Danas su neke od tih Crkava s onim Crkvama koje su ostale verne Kalcedonskom saboru potpisale različite izjave kojima se izriče ista vera, te se tvrdi da je do raskola došlo zbog nerazumijevanja, a ne zbog različitog ucenja. Do konacnog, tzv. Velikog raskola ili Velike Sisme doslo je 1054. godine u kojoj su rimski Papa Leo IX i konstantinopoljski Patrijarh Mihael I ekskomunicirali jedan drugog,


posto ja ne mogu da se setim da postoji religija posle katolicke koja se odvojila od pravoslavne.
Da, dve crkve su se odvojile, ali nisu priznate od strane drugih pravoslavnih crkava ni kao autonomne niti kao autokefalne. To su Makedonska pravoslavna crkva i Crnogorska pravoslavna crkva. Obe crkve su se odcelpile od Sprpske pravoslavne crkve.
 
Član
Učlanjen(a)
15.10.2010
Poruka
572
Ja to ne bih nazvao odvajanje, vec raskol izmedju zapadnog i istocnog hriscanstva. Raskol izmedju dva ucenja o prirodi Isusovoj nastao je jos 451. na Kalcedonskom saboru (vidi nalpomenu)

Od posebnog je značenje IV Kalcedonskog koncila u definisanjui hrišćanske vere o dve nepomešane i neodeljene prirode u Isusu Hristu, kako je to izrečeno »Tomosom« pape Lava I. i Kalcedonskim kredom. Ipak, ova definicija nije uspostavila jedinstvo Crkve.


Gotovo neposredno nakon sabora došlo je do raskola. Biskupi koji se nisu slagali s Lavovim »Tomosom« odbacili su odluke sabora, govoreći da je prihvaćanje dve naravi (grč. fisis) u Hristu zapravo prihvaćanje nestorijanstva. Držali su, međutim, da je u Hristu samo jedna narav, zbog čega su i prozvani monofizitima. To je označio i nastanak Istočnih pravoslavnih Crkava, koje su se nekad nazivale i monofizitskim Crkvama, a danas ih se još naziva i predkalcedonskim Crkvama. Tu spadaju Armenska apostolska Crkva,Koptska crkva, Siriska istočna pravoslavna Crkva i druge.


Danas su neke od tih Crkava s onim Crkvama koje su ostale verne Kalcedonskom saboru potpisale različite izjave kojima se izriče ista vera, te se tvrdi da je do raskola došlo zbog nerazumijevanja, a ne zbog različitog ucenja. Do konacnog, tzv. Velikog raskola ili Velike Sisme doslo je 1054. godine u kojoj su rimski Papa Leo IX i konstantinopoljski Patrijarh Mihael I ekskomunicirali jedan drugog,


Da, dve crkve su se odvojile, ali nisu priznate od strane drugih pravoslavnih crkava ni kao autonomne niti kao autokefalne. To su Makedonska pravoslavna crkva i Crnogorska pravoslavna crkva. Obe crkve su se odcelpile od Sprpske pravoslavne crkve.
Ma sta lupas bre ti koji najverovatnije ne pripadas ni jednoj znas bolje od njih?Izadji na temu rimljani 9:13 postavio sam video pa vidi.

Pozdrav.
 
Natrag
Top