Šalter kao kazna za privrednike

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Šalter kao kazna za privrednike

G. BULATOVIĆ | 23. januar 2011. 21:32 |

Osnivanje i poslovanje firmi komplikuju birokratske procedure. Mukotrpno dobijanje PIB. Kasni povraćaj PDV

sw4s2a.jpg


Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED) u poslednje dve godine prikupila je preko 250 obrazloženih predloga privrede za ukidanje ili pojednostavljenje birokratskih procedura koje štete poslovanju u Srbiji. Prema broju problema, privrednici i dalje imaju najviše primedaba na procedure Ministarstva finansija, a ponajviše poreznika.
- Postupak dobijanja PIB traje duže nego postupak osnivanja firme - kažu u NALED. - Poreskoj upravi obično je potrebno deset dana da izda PIB, a ako postoji poreski dug osnivača, i značajno duže.
Otvaranje tekućeg računa u poslovnim bankama može da potraje i po nekoliko nedelja, a često se zahteva podnošenje dokaza o vlasničkoj strukturi, odnosno o svakom akcionaru ili članu koji ima više od deset odsto akcija ili udela u firmi. Ovaj „lanac“ vlasništva ide od domaćeg preduzeća, preko eventualnih akcionara ili članova u inostranstvu, pa sve do pojedinaca.
Kada prevaziđe problem osnivanja, firma se susreće sa barijerama koje se odnose na administriranje poreza.
- Kada se u poreskom bilansu za utvrđivanje poreza na dobit iskaže pretplata, Poreska uprava vrši povraćaj viška plaćenog poreza tek pošto izvrši prethodnu kontrolu - konstatuju istraživači NALED. - Ponekad traži da izvrši kontrolu poslovanja za proteklih pet godina, iako sve to nije utvrđeno zakonom. Ovo podnosioci shvataju kao svojevrstan pritisak da odustanu od svog zahteva za povraćaj.
Privrednicima, posebno u uslovima teške naplate bilo koje fakture, izrazito smeta zakonska obaveza da se PDV obračunava kada je izvršen promet robe i usluga, bez obzira na činjenicu kada će biti izvršena naplata. To dovodi do čestih situacija da poreski obveznik duguje PDV za robu koji ni sam nije naplatio.
- S druge strane, ukoliko je roba plaćena avansno, zakon nameće obavezu obračuna PDV danom kada je izvršeno plaćanje - ističu u NALED.
Privrednici negoduju i zbog toga što država ništa ne čini da poslodavcima olakša isplatu zarada zaposlenisma.
- Na primer, obavezna overa obrazaca o izvršenim isplatama zarada često podrazumeva oko dva sata čekanja u redu ispred šaltera za overu, svakog meseca - navode u NALED. - A, da bi izvršio isplatu zarada za jedan mesec, poslodavac mora da obračuna i uplati odgovarajuće poreze i doprinose. Propisi nalažu da se uplata poreza vrši po opštinama stanovanja zaposlenih, dok se doprinosi za zdravstveno osiguranje uplaćuju prema regionalnim zdravstvenim centrima. Doprinosi za PIO, pak, plaćaju se prema sedištu firme.

GREŠKE I ISPRAVKE
Podaci o izvršenom obračunu zarada i plaćenim porezima i doprinosima za zarade dostavljaju se Poreskoj upravi, i to posle svake isplate. Predaja se vrši na šalteru poreznika, na propisanim obrascima. Često se dešava da poreznici, prilikom unošenja podataka iz obračuna u svoje evidencije, naprave greške. Da bi se one kasnije ispravile, potrebno je dosta posla i vremena, čak je poreski obveznik dužan da plati i nadoknadu za listanje poreskih kartica.

SRP I ROK
Februara 2009. godine Vlada Srbije pokrenula je Sveobuhvatnu reformu propisa (SRP), sa ciljem ukidanja ili promene prevaziđenih i neefikasnih propisa i procedura. Prema izvorima iz Jedinice za sveobuhvatnu reformu propisa, identifikovano je 305 preporuka, od kojih je Vlada usvojila većinu (282 preporuke), dok je sprovedeno svega 79, od čega 18 - samo delimično. Rok za sprovođenje državne Sveobuhvatne reforme propisa istekao je 30. juna prošle godine.

Novosti
 
Natrag
Top