Salford 2012. prodaje sve u Srbiji

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Salford 2012. prodaje sve u Srbiji

Izvor: Beta, Tanjug

Beograd -- Investicioni fond Salford, u čijem sastavu je Denjub fuds grupa, planira da 2012. počne prodaju dve mlekara u Srbiji, kao i kompanija Knaz Miloš i Bambi Banat.

5883321404dd1156674172228528880_orig.jpg


Generalni direktor Denjub fuds grupe Slobodan Petrovićrekao je da će Salford iz poslova u Srbiji izlaziti pojedinčno, u zavisnosti od interesovanja investitora.
"Mi se pripemamo za prodaju, razgovaramo s potencijalnim kupcima", kazao je Petrović.

Petrović je dodao da ne može da kaže s kojim potencijalnim kupcima za Imlek i Mlekaru iz Subotice pregovara Salford jer je većina tih kompanija na berzi i sa njima imaju ugovor o zaštiti podataka, kako se ne bi uticalo da cene njihovih akcija.

On je istakao da su u pitanju najveći i najpoznatiji proizvodjači u Evropi.

Salford je od 2003. godine počeo da kupuje mlekare u Srbiji i, prema rečima Petrovića, u tom poslu je predugo ostao u Srbiji.

"Mi smo fond koji ima ograničeni rok trajanja, investitori su nam dali sredstva na odredjeno vreme, kako bi uvećali njihov ulog",
kazao je Petrović i podsetio da je 2008. pripremana prodaja Knjaza Miloša, ali je zbog svetske ekonomske krize i povlačenja investitora obustavljena prodaja te, kao i ostalih kompanija u sastavu Denjub fuds grupe.
Uspostavljanje saradnje između Srbije i Gabona u oblasti industrije traktora bilo bi od značaja za unapređenje te industrijske grane u našoj zemlji jer bi se, otvaranjem afričkog tržišta, povećali izvoz i proizvodni kapaciteti, ocenili su predstavnici srpske industrije traktora.

Tim povodom, generalni direktor Industrije mašina i traktora (IMT) Slobodan Petrović rekao je za Tanjug da srpskoj industriji traktora svako novo tržište treba i mnogo znači.

"U ovom momentu naša tradicionalna tržišta su ograničenog kapaciteta i imaju ograničene mogućnosti kupovine. Mi ne možemo mnogo da podignemo prodaju na domaćem i na tržištu bivše Jugoslavije", kazao je Petrović.

Prema njegovim rečima, širenje srpske industrije traktora na afričko i na svako novo tržište nije samo od velikog značaja za IMT.

"Mi u repro lancu vučemo više od 200 dobavljača, proizvođača komponenti, dobavljača repromaterijala i slično. Svako naše upošljavanje većeg kapaciteta, znači i njima", istakao je Petrović.

"Svakako, ako se na nivou država dogovori nekakav vid saradnja, to nama olakšava nastup na tim tržištima i omogućava da lakše pronađemo odgovarajuće partnere", dodao je on.

Petrović je podsetio da je IMT pre sankcija devedesetih godina prošlog veka izvozio u više od 80 zemalja sveta i da se neka od tih tržišta povremeno opet jave.

"U Alžir smo ponovo izvozili, ali to je povremeno. Ovo što se dešava u severnoj Africi, poremetilo nam je planove. Imali smo gotovo završen dogovor za Libiju, za 500 traktora, kada je ovo izbilo (sukobi u Libiji)", istakao je Petrović.


16646151324dd11ac82172d413431500_orig.jpg


Generalni direktor Industrije motora Rakovica (IMR) Zoran Radosavljević rekao je da je ta kompanija više decenija prisutna na afričkom tržištu.

Prema njegovim rečima, glavni prioritet IMR-a je ne prodaja traktora, nego uspostavljanje poslovnih odnosa koji bi se, kako je rekao, doveli na nivo montaže ili proizvodnje našeg traktora u pojedinim afričkim zemljama.

"Sve te zemlje, pored prioriteta razvoja poljoprivrede, imaju i prioritet industrijalizacije svojih zemalja, i njima vrlo odgovara da imaju i proizvodnju traktora",
kazao je on i dodao da IMR u Egiptu ima montažu traktora već 30 godina.

"U sredu (18. maja) šaljemo prvi kontingent traktora koji će se montirati u Etiopiji, očekujemo iste takve korake prema Alžiru i Južnoafričkoj Republici, gde već vodimo pregovore i vrlo su blizu dogovori oko montaže traktora
", kazao je Radosavljević.

On je objasnio da naši traktori imaju prednost jer ih afričke zemlje smatraju zapadnim traktorima dok smo po ceni smo vrlo konkurentni u odnosu na zapadne traktore, a nismo ni Kina, ni Indija, koji su konkurentniji sa cenama, ali zato je kvalitet daleko ispod nivoa srpskih traktora.

Ukoliko bi se uspostavila saradnja sa Gabonom u oblasti industrije traktora to će pomoći naporima Vlade Srbije da se podignu proizvodnja i još bolje iskorište naši kapaciteti, ocenio je Radosavljević.

On je dodao da su obe fabrike i IMR i IMT, u društvenom vlasništvu, da nisu privatizovane i da bi se poboljšanjem situacije u te dve fabrike možemo nadati nekoj budućoj privatizaciji.
 
Natrag
Top