Sale za operacije i šok-sobe hitno opremiti

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Sale za operacije i šok-sobe hitno opremiti


Otvaranje kardiohirurških odeljenja u kliničkim centrima u Nišu i Kragujevcu, proširenje intenzivnih nega, nabavka respiratora i monitora, osposobljavanje još hirurških sala i eventualna izgradnja „Dedinja dva“, neka su od rešenja za smanjenje liste čekanja na kardiohirurške intervencije, prevashodno ugradnje bajpasa i valvule, složili su se vodeći kardiohirurzi u našoj zemlji, koji su se juče sastali u Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje kako bi pronašli rešenje.


22787_08sastanak_f.jpg


Jučerašnji sastanak direktora vodećih ustanova organizovala direktorka RZZO


Na ugradnju bajpasa i veštačkih valvula u Srbiji trenutno čeka 3.439 pacijenta i to više od godinu dana. Najduža lista je u Institutu za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“ i to 2.206, u Sremskoj Kamenici 449, dok u Kliničkom centru Srbije na operaciju čeka 454 pacijenata. S obzirom na to da su bolesti srca i krvnih sudova vodeći uzrok smrtnosti u našoj zemlji, ne čudi podatak da neki pacijenti umiru čekajući na operaciju.

Direktori i načelnici kardiohirurških odeljenja Kliničkog centra Srbije, Instituta za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“ i Sremska Kamenica, kao i Vojnomedicinske akademije pokušali su da pronađu način da se liste smanje, uz zaključak da je za sistemska rešenja poput izgradnje novih objekata ili proširivanje postojećih potrebno oko dve godine. Dok se to ne desi, deo pacijenata biće operisan u Istanbulu, što je dobro rešenje za postojeću tešku situaciju, složili su se kardiohirurzi.


22788_0801-operacija-srca-foto-v-lalic_hs.jpg


Dr Boško Đukanović insistirao je na izgradnji još jedne zgrade, pored postojeće na Dedinju, u takozvanoj Bojićevoj rupi.

- Hoću da mi država izda dozvolu da se „Dedinje“ proširi, jer bismo tu mogli da radimo dodatnih 1.500 intervencija godišnje. Hoću da država odmah reaguje i da to izgradimo - kategoričan je bio dr Đukanović.
Prostora za proširenje kapaciteta „Dedinja“ ima i preko puta u Institutu za rehabilitaciju, koji je mahom poluprazan. Ti pacijenti mogli bi da budu prebačeni na rehabilitaciju u Institut u Mladenovcu, kako bi se njihovih 100 kreveta pripojilo „Dedinju“.


Lista čekanja 1.515 čeka ugradnju valvule 1.587 čeka na bajpas 2.206 pacijenata („Dedinje“) 449 („Kamenica“) 454 (Klinički centar Srbije)

- Već duže vreme se zalažem za tu ideju i dobro je što imam vašu podršku i što prepoznajete da bi to bio dobar korak. Kad bi se ta ustanova pripojila „Dedinju“ bilo bi moguće uraditi 500 operacija više godišnje - rekla je direktorka RZZO Svetlana Vukajlović.


Direktori ustanova izneli su probleme i gde su mogućnosti za povećanje broja intervencija. Dr Đukanović naveo je da mu fali prostor u intenzivnoj nezi i da su usko grlo ove ustanove šok-sobe i poluintenzivna nega.
Dr Mile Vraneš, načelnik kardiohirurgije u KCS, rekao je da je na listi čekanja u ovoj ustanovi 454 pacijenta, a da mu za optimalan rad nedostaje deset respiratora, instrumenti, ultrazvuk.


Urađene operacije u 2009. Intervencija Broj operacija Ugradnja valvula 1.741 Ugradnja bajpasa 3.155 Revaskularizacija miokrada bez stenta 8.763 Koronarografija 22.821

- Kad bismo rešili te probleme, moglo bi da se uradi dodatnih 400 intervencija godišnje - objasnio je dr Vraneš.
Probleme iz Sremske Kamenice prezentirao je dr Mikloš Fabri, upravnik Klinike za kardiohirurgiju. I njima nedostaju šok-sobe, monitori i deset respiratora, ali i još tri operacione sale.
Intenzivna nega je problem i na VMA, pa je i to razlog što se godišnje uradi samo 350 intervencija.


Na kraju sastanka Svetlana Vukajlović je rekla direktorima da sve što im nedostaje pismeno pošalju Fondu da bi se u najkraćem roku nabavilo, kako bi počeli da rade veći broj operacija i liste čekanja svele na minimum.
Međutim, jedan boj kardiohirurga, među njima i dr Miljko Ristić iz KCS, koji je nedavno postao i medicinski direktor privatnog Beogradskog kliničko-bolničkog centra, kaže da u ovom trenutku postoji dovoljan broj operacionih sala i kardiohirurga koji mogu da reše problem dugih lista čekanja za operacije na srcu.


- Nije potrebno zidanje novih kardiohirurških centara od temelja, već postojeće kapacitete samo treba maksimalno iskoristiti. U ovom trenutku postoji i dovoljan broj kardiohirurga. Sedam kardiohirurga nedavno je dobilo licence Kardiotorakalnog borda Evropskog udruženja kardiohirurga.


Supspecijalizaciju iz kardiohirurgije do jeseni završava 16 kardiohirurga, koji već imaju dovoljan broj urađenih operacija da počnu samostalno da operišu. Stvari se mogu popraviti tako što bi se kapaciteti maksimalno iskoristili. Nekada je po jednoj sali na Drugoj hirurškoj klinici operisano po 750 bolesnika, dok su u isto vreme u sali na „Dedinju“ ili „Kamenici“ operisali po 400 pacijenata - objašnjava dr Ristić.


Oprema u ustanovama
- KCS - 3 operacione sale, 14 kreveta na intenzivnoj nezi, 10 na poluintenzivnoj, 17 na opštoj nezi, godišnje urade oko 1.200 intervencija

- Dedinje - 4 sale koje rade, operišu godišnje 2.200 pacijenata

- Kamenica - 3 operacione sale, 9 postelja na intenzivnoj nezi, 6 hirurga sa ekipama, urade oko 1.200 operacija godišnje

- VMA - 9 postelja za civilne osiguranike, 3 hirurga, 1 sala, godišnje urade oko 350 intervencija



Izvor: Blic
 
Natrag
Top