SAD uručile Srbiji 17 hamvi vozila

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
SAD uručile Srbiji 17 hamvi vozila










Izvor:
B92.net








Sjedinjene američke države poklonile su Vojsci Srbije 17 terenskih vozila "hamvi", čija je vrednost oko 3 miliona dolara.Svečanoj primopredaji u Tehničko-remontnom zavodu u Čačku prisustvovali su ambasadorka Meri Vorlik, ministar odbrane Aleksandar Vučić i prvi čovek Vojske Srbije Ljubiša Diković. Nova terenska vozila narednih dana će u Čačku dobiti boju i oznake Vojske Srbije.


1049753632504c8edd02e16365129742_368x245.jpg



Glatko, brzo i efikasno, u tri reči ministar odbrane Aleksandar Vučić opisao je hamvi, američki terenac, kakvih je 17 od američke Vlade dobila i Srbija. U Čačku će narednih dana dobiti i boje Vojske Srbije, a potom će krenuti na redovne zadatke, kako u zemlji tako i van nje. Američka ambasadorka njena ekselencija Meri Vorlik kaže da je to i bio razlog da Amerika pomogne Srbiji u modernizaciji Vojske.

“Mi znamo da Srbija nastoji da ojača svoje potencijale, svoje sposobnosti kako bi mogla povećati svoje učešće u mirovnim operacijama pod pokroviteljstom EU I UN. I pomoćićemo Srbiji u tim naporima i apsolutno smo posvećeni tome da učvrstimo vojnu saradnju između naših zemalja, a verujemo da su ova vozila dobra ilustracija te saradnje”, kaže Meri Vorlik.

Sa tim se saglasio i prvi potpredsednik Vlade i ministar odbrane Aleksandar Vučić, koji je izrazio posebnu zahvalnost za ovako skup poklon u vreme teške ekonomske krize, u kojoj se nalazi i Srbija.

“Najveći deo vozila završiće u 31-om bataljonu, III brigade kopnene vojske u Zaječaru, drugi deo će završiti u bazi Jug. Ali mi i ova vozila mislimo da pre svega koristimo u mirovnim operacijama širom sveta, pod okriljem UN. Ali ovo je svakako velika i veoma važna stvar za našu zemlju, SAD su naš u, rekao bih, u ovom vojno odbrambenom delu jedan od najvažnijih partnera i mi se nadamo da ćemo ovakvu saradnju i ovakvu podršku od Sjedinjenih država imati i ubuduće”, kaže Aleksandar Vučić.

A ta pomoć stiže već naredne godine u vidu još četiri hamvi vozila, koja će imati i opremu za terenske vežbe, čime će američka Vlada u modernizaciju srpske vojske investirati i dodatnih dva miliona dolara.

Od 17 vozila, čak 9 je blindirano što znači da su namenjeni za izvršavanje zadataka u najrizičnijim zonama.





 
Natrag
Top