SAD najviše ulažu u čistu energiju

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]SAD najviše ulažu u čistu energiju
[/h] Izvor: Tanjug


Vašington -- SAD su povratile poziciju lidera u trci za proizvodnju čiste energije, uloživši 48 milijardi dolara u taj sektor prošle godine i prestigavši Kinu.

9297181054f8945415fe75397731665_orig.jpg


Inače, Kina je od 2009. trošila najviše u datoj oblasti, pokazalo je istraživanje američke neprofitne humanitarne organizacije "Pju čeritabl trasts".
U godišnjem izveštaju "Pju čertitabla" o čistoj energiji navodi se da su američke privatne investicije prošle godine uvećane za 42 odsto u odnosu na 2010, a Vašington je ostao na prvom mestu u svetu po uloženom kapitalu u istraživanja i razvoj, prenela je agencija AFP.
[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]"Evropa je tradicionalni lider u privlačenju privatnih investicija. Prošle godine su privukli 99 milijardi dolara. Međutim, Azija i Okeanija su regioni koji se brzo razvijaju i zbog toga smatramo da se centar čiste energije pomera ka tim regionima. Oni su 2011. bili na drugom mestu na svetu i privukli su 71 milijardu dolara", navela je Katino.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Kina, koja je pala na drugo mesto, investirala je prošle godine 45,5 milijardi dolara, jedan odsto više nego 2010. ali je zadržala poziciju globalnog lidera u ulaganju u vetroenergiju i proizvodnju solarne energije, dodaje organizacija.

Stručnjaci navode da je glavna razlika između SAD i Kine u načinu na koji privlače investicije.Dok Kina ulagače osvaja pouzdanom politikom u oblasti zelene energije, SAD nude poreske olakšice za investitore.

"Kina je svoj rast podsticala veoma doslednom i dugoročnom politikom, kojom je investitorima ukazivala gde postoje mogućnosti da ostvare profit", rekla je za AFP direktorka programa za čistu energiju pri "Pju čeritabl" Filis Katino.

"SAD nemaju cilj u oblasti obnovljive energije, ali su odlučili da pokušaju da privuku investicije kroz niz poreskih olakšica, kredita, subvencija i garancija na zajmove. Bili smo svedoci toga da su investitori pohrlili u SAD da iskoriste poreske kredite pre njihovog isteka", dodala je Katino.

Izveštaj američke organizacije, koji se fokusira na privatne investicije u Grupi 20 najrazvijenijih zemalja sveta, takođe je pokazao da su prošlogodišnje privatne investicije u obnovljive izvore energije porasle za 6,5 odsto u odnosu na 2010. na rekordnih 263 milijarde dolara.

"Nemačka, Italija, Britanija i Indija takođe su među zemljama koje su prošle godine ostvarile najveći uspeh u privlačenju privatnih investicija", navodi se u izveštaju.

 
Natrag
Top