Saab 93 2.2 TiD

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Saab 93 2.2 TiD

Sabovi nisu nepostojeća družina, ali su svakako retka pojava na ulicama Beograda. Četiri vozača koja sam za pet dana sreo tokom vožnje ili parkiranja, a imali su na haubi plavi Saabov znak, nisu me pozdravili ali su mi dali do znanja da su me primetili.


18654198194b56fbf127e42074237355_extreme.jpg


Švedska diskrecija se prenosi i na vlasnike automobila što izlaze sa proizvodnih traka pod severnim suncem. Nad Saabovom markom se trenutno nadvija polarna noć. General Motors, pod čijim su okriljem godinama nastajali automobili ove švedske fabrike, razilazi se sa skandinavskim partnerima.

Za kratko vreme je izgledalo da će sve da bude u najboljem redu, čak i boljem nego što je saradnja sa američkim gigantom, jer je Saab kanio preuzeti koncern Koenigsegg, poznat po proizvodnji ezoterično skupih, brzih i posledično retkih istoimenih automobila. Pre nekoliko nedelja, dogovor je propao i sudbina automobilske marke koja je sinonim za sigurnost, visi u vazduhu.


4595994364b56fa8089e3c616738480_extreme.jpg


„Kao avion!“, kaže prolaznik koji mi pomaže da parkiram Saaba na jednoj od strmijih ulica gornjeg Dorćola. Parking senzori bi nekako išli uz automobil ovako visoke stražnjice i elegantno malog zadnjeg stakla. Ipak, Saab 93 nije preterano veliki automobil i lako je znati koliko je do vrha njuške, a koliko do ivice zadnjeg branika.

Iskreno me iznenadilo da je čovek, koji se u razgovoru nije pokazao kao stručnjak za automobile, naprotiv, znao za neizvesnu Saabovu sudbinu i brižljivo promatrao spoj belog i zelenog u kabini.

13204669394b56fbf153228539721831_extreme.jpg


Dužina: 4,63m; širina: 1,75m; visina: 1,44m


Nikada pre nisam vozio Saaba 93, ali me urednikov optimističan ton kad me izvestio da ga preuzimam naveo da treba da se radujem. Brundajući komad crnog čelika se sunčao ispred kancelarije na auto placu. Prilikom sedanja, vidim malo ispucalu kožu. Sednem, a ručica za dizanje sedišta je slomljena.

Turbina, koja je spavala skraćeni zimski san, huči kao vetar bespućima severa. Saab je od 2004. godine kada je napravljen prešao dobrih 167.000 kilometara. Već pri prvom „šaltanju“ u drugu bio sam zapanjen koliko je precizan menjač i sa kakvom lakoćom prenosi snagu tonu i po teškog automobila na nezahvalni beogradski drum.


11730065184b56fa80b458c337889549_extreme.jpg


Ono što karakteriše automobile jakih benzinskih motora, koji na svojim haubama imaju znak neke od prestižnih nemačkih ili italijanske fabrike, jeste da je kvačilo duboko. To znači da Saab kojeg sam vozio neće da vam „potegne“ sam od sebe na usponu od 17% pri najmanjem pomicanju noge sa papučice, ali takođe znači da imate više kontrole pri menjanju brzina.

Istina je da ima Saab 93 2.2 TiD pod haubom Opelov motor, ali je njegova kombinacija sa švedskim menjačem proizvela spoj za kojeg bez sumnje možemo da kažemo da je jedno od retkih dizel vozila kojim je moguće upravljati na način koji pruža eleganciju benzinca.


1819417174b56fa80c891b034501609_extreme.jpg


Ovaj članak sam želeo da počnem rečima: „Postoje dve vrste automobila. Oni sa manje i oni sa više od 150 konja.“ Nastavio bih u stilu „tek kad sednete u drugog ostetite koliko ste razreda ispred ... „.

Budući da motor u testnom Saabu već četiri godine nije u proizvodnji, imao sam poneki problem dok sam našao specifikacije. Na moje iznenađenje, saznao sam da auto, za koji bi se po osećaju reklo da ima do 170 konjskih snaga, vuče tačno 45 manje, dakle 125. To nije mala „konjaža“, ali za težak, 4.635 metra dugačak automobil, to bi moglo da bude izrazito nedovoljno.


7421106504b56fa80e2994396092283_extreme.jpg


Nightpanel dugme na instrument tabli čini da se svi instrumenti i ekrani, osim brzinomera, ugase tokom vožnje. Inspirisano Saabovim iskustvima iz avio industrije.


A nije. Naprotiv. Uz Bubanj Potok se sa obe strane penjete takvom silinom da imate osećaj kao da automobil želi i ne samo želi, kao da može više i brže, a da pri tom ne pritišćete papučicu gasa toliko jako da imate osećaj da će da probije pod automobila.

Podvozje je asketski tvrdo i sportsko. U kombinaciji sa kožnim sedištima koja dolaze uz paket opreme Arc, garantuje vožnju koja ne zamara. Koža je tvrda, sedišta kompaktna da telo ne klizi. Sedi se nisko, tako da prilikom ulaska lepo utonete u živote nekih 20-tak krava i ponekog bivola koji su se žrtvovali za vašu udobnost.


14835869534b56fa81091d0634631707_extreme.jpg


Zanimljiv podatak na centralnom displeju. Korisno ukoliko posle obaranja niste lepo vratili naslon zadnjeg sedišta


Velika mana za visočije vozače se pokaže već prilikom pomeranja tela u položaj za vožnju. Ako merite više od 190, činjenica da je Saabov volan jako blizu rubu sedišta, neće vas zaobići. Ulazi se na sledeći način: desna noga na pod, podvlačenje desne noge pod volan i odgurivanje levom nogom koja na taj način može da dođe u optimalan položaj. Volan se podešava na sve strane.

Snežan dan i buđenje automobila u sumrak. Kao i proteklih dana, hladno paljenje traje nekoliko sekundi. Onda manji zemljotres i prepoznatljivo brundanje. Sedišta nemaju grejanje. Skandinavska koža, međutim, jako zahvalno reaguje na ovakve uslove i začuđujuće je ne-hladna.


17798467724b56fa81208e7784464708_extreme.jpg


Činjenicu da sedite u automobilu čije drugo ime je sigurnost potvrđuje sistem za odleđivanje stakala koji se pali sam od sebe na temperaturama manjim od tri stepena. Čistim sneg, ali ga i dalje ostane pregršt na haubi. Da li smo pomenuli da se vozite u jednom od najsigurnijih automobila? Svih šest otvora za pranje stakla koji rade zastrašujućom silinom, nesmetano obavljaju svoj posao kroz sneg. Neverovatno.

Ono što je manje dobro, je da ovaj automobil ima problem sa kontaktom levog prednjeg pozicionog svetla, što može da navede elektroniku da pri check-upu koji prethodi paljenju, radi kao da je na rave afterpartyju. Izvucite ključ, pa ponovo upalite i krenite.


1993003284b56fa813850c595527656_extreme.jpg


Ovaj model je bio među prvima gde se paljenjem automobila pale i svetla, a gašenjem gase. Nema, dakle, mogućnosti, da Saab neće da upali zbog praznog akumulatora.

Svi noviji Saabovi, uz četiri prednja vazdušna jastuka i vazdušne zavese u kabini, imaju i multifunkcijski volan. Njegovi dugmići definitino nisu pravljeni za brižljivo oblikovane nokte nežnijeg pola. Nisu mali, ali je potrebna sila kako bi pritisak urodio plodom.

Ono što mi nije uspelo, je da aktiviram trenutnu potrošnju na kompjuteru, ali uzevši u obzir količinu goriva i pređene kilometre, ocenjujem da je između sedam i po i osam litara, što nije loše s obzirom da je automobil bio vožen većinom po gradu.


251302214b56fa815041c985311534_extreme.jpg


U paket Arc ulaze još „aluminium look“ krugovi oko brojčanika, automatska, dvozonska klima, kožni volan i ručica menjača, čiji izgled bez milosti pokazuje da ipak sedite u pet godina starom vozilu neskromnog broja kilometara. Prednji deo menjača prilikom povlačenja kružića koji omogućava postaljanje ručice u položaj za rikverc, može da uštine prst.

Rekli smo da je Saab nekompromisan automobil i takvo je njegovo ozvučenje. Neparan broj 7 zvučnika znači da su pored ogromnog levog i desnog visokotonca te frekvencije, tačnije frekvencija glasa, rezervisane i za srednji zvučnik koji se nalazi ispod board computera.

Dva manja niskotonca su u prednjim vratima, te iza zadnjih naslona za glavu. Rezultat je toliko vati, da pojačavate i pojačavate a muzika je jača i jača. Kako nije bio cilj testa izračunati koliko decibela je potrebno da se katapultiramo iz kabine, ne mogu reći da zvuk impresionira.


18964260504b56fa816916f186644494_extreme.jpg


Karakterističan i veoma precizan način usmeravanja vazduha u kabinu. (desno) Malo rđe na krovnoj anteni.


Mnogo visokih i niskih tonova se skandinavski jednostavno podešava na dva dugmenceta koja su uz dugme za fader locirani na konzoli, što znači da nije potrebno imati doktorat iz informatike kako bi prilikom vožnje podesili odgovarajući zvuk. Međutim, visokih tonova je uvek previše, osim ako ne želite da vam pevači zvuče kao da im glas dolazi iz kante po kojoj neko lupa. Neparnost, dakle, daje pravi surround, ali odsečan raspored visokih i niskih tonova ostavlja dojam muklosti.

Ko kaže da skandinavskim automobilima fali karaktera i da neće nikada da urade ništa nepredvidivo, neka pažljivo pročita sledeće rečenice. Ako imate dete u pubertetskim godinama, znate kako je kad mu kažete, molite ga i pretite, da prestane da sluša određenu vrstu muzike, a dete baš tu muziku u za inat „odvrne“ još jače. Tako je bilo i sa našim Saabom koji je hteo da sluša samo jedan CD – ABBA Gold, kojeg sam zatekao u playeru. Uzalud sam probavao sa klasikom, američkim popom i francuskim šansonom. Agnetha, Björn, Benny i Anni-Frid su izgleda kombinacija od koje ovaj patriotski automobil ne može da se odvoji.


9930864584b56fbf17c1a8876100517_extreme.jpg


Atmosfera u kabini je ono zbog čega ćete poželeti da je svaki auto Saab. Kada se upale svetla, nalazite se u bajci nežnih zelenih boja sa svih strana. Ulazna vrata imaju svetlo na dnu, pa osvetljavaju ulazak u vozilo. Prostori za noge, gde ćete naravno naći tepih zavidnog kvaliteta, koji s obzirom na kilometražu i nije u lošem stanju, je takođe osvetljen.

Vozač i suvozač mogu da se šminkaju uz pomoć dve lampice na svakom od štitnika za sunce. Prostor za odlaganje iznad poluge za ručnu kočnicu, oblikovane da ne istupa iz linije donjeg dela konzole, je klimatizovan i, naravno, služi kao naslon za ruku. Čak šest unutrašnjih svetala, četiri za prednja i dva za zadnja sedišta, garantuje da ćete s lakoćom čitati džepno izdanje Kapitala, čak i kad je napolju potpuna tama.


4419118834b56fefe3e318509855216_extreme.jpg


Još jedan Saabov zaštitni znak - kontakt brava između ručice menjača i ručne kočnice. Služi da zaključa menjač umesto upravljača, kako je uobičajeno


Dok uživate u oblicima i bojama unutrašnjosti i zadovoljno se smeškate kad vas automobil sa zadivljavajućom čvrstoćom šasije vozi preko neravnina i neretkih velikih rupa, zapitaćete se šta je metalni zvuk koji čujete prilikom prelaska preko dužih blagih pregiba, poput, recimo, kopči na mostovima ili većih ležećih policajaca.

David Trnavac iz Saab servisa Trnavac u Beogradu kaže da se radi o ukrućenju guma na balans štanglama, problemu koji se pojavi u Saabovom detinjstvu i nemoguće ga je sasvim otkloniti, ali se da prevazići povremenim silikonskim premazivanjem.

Boljka ovog automobila je i pucanje usisnog creva za vazduh na prednjoj strani motora, kojeg vam za oko 6.000 dinara u 15-tak minuta zamene novim. Ventil za čišćenje sagorele nafte takođe često strada zbog lošeg kvaliteta goriva. Cena: 30.000 dinara.

Gumice na diznama takođe vole da otkažu, a zamena je oko 5.000 dinara. Servisni interval je na 30.000 kilometara, a cena do 25.000 hiljada, ako nema nepredviđenih popravki.


15368079634b56fa83825f6798067055_extreme.jpg


U koliko vam se dopada baš ovaj Saab, moraćete da uzmete u obzir još jednu postavku. Prilikom blagog zaustavljanja, kočnice, koje su inače izvanredno mekane kada je potrebno elegantno stati na semaforu i izvanredno odlučne kada se potrebno ukopati, blago škripe. To znači da ćete odvojiti 120 evra za prednje umereno izlizane diskove te 80 za zadnje. Uz diskove ide i zamena pločica, koje koštaju 60 spreda i 40 za zadnje kočnice. Okruglih 300 evra na cenu automobila od 8.500.

Malo je većih užitaka u svetu serijski proizvedenih automobila, od vožnje Saaba, koji je istovremeno tvrđava i vazdušni krevet, traktorčić i brzo reagujuća mašina. Ako volite da vozite, sve osim preporuke je isključeno.


Izvor: Automagazin/Andrej Klemenčić

trans.gif
trans.gif
trans.gif
 
Natrag
Top