Sa gurtnom – do vrha solitera

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Sa gurtnom – do vrha solitera


Ostoja Vukašinović je jedan od retkih nosača u Beogradu, specijalizovanih za nošenje teškog instrumenta, posebno u višespratnicama.


Sa%C2%A0gurtnom%C2%A01.jpg



Ostoja Vukašinović je jedan od retkih nosača u Beogradu, specijalizovanih za nošenje teškog instrumenta, posebno u višespratnicama.Na banderama i kontejnerima u ulicama oko beogradskog Zelenog venca „oglašava se” Ostoja, tako što papiriće lepi na bandere, kante za smeće. Odnedavno njegove oglase objavljuje i Internet: „Agencija za prevoz klavira, kasa, zubarskih stolica, teških mašina…” Ipak, čini se da se specijalizovao za klavire, a klijenti su mu bile i brojne poznate ličnosti, glumci, pevači, političari, kojima je prevozio i unosio klavir na vrata, a ponekad, ako drugačije ne može i kroz prozor. Kaže da je nosio klavir Vuku Jeremiću, Miri Adanji-Polak, Slavku Štimcu, a Bokiju Miloševiću čak iz suterena na drugi sprat zgrade na Julinom brdu.

Iako Ostoja Vukašinović ima 67 godina još ne razmišlja o penziji. U njegovim jakim rukama, koje klavire prenose od 1955. godine kaže još ima snage, a tehniku dizanja ovih teških instrumenata uz pomoć gurtne usavršio je do najsitnijih detalja. Princip je jednostavan: stavi gurtnu oko svog vrata, pa ispod klavira, a onda oko vrata kolege i klavir još pridržava. Nikad nijedan nije ispustio, garantuje.

Vukašinović je rodom iz sela Majdan kod Gornjeg Milanovca, a u Beograd se doselio 1959. godine. Snažni Šumadinac kaže da je vrlo brzo uvideo da je posao kojim je počeo da se bavi težak i da neće privući jaku konkurenciju. Tako je maltene ostalo i do dana današnjeg sudeći bar prema oglašavanju na Internetu, malo je konkurencije koja vrši slične usluge, ali je ima i ume da bude i nelojalna.

Selidbe, ipak, nisu isto što i nošenje klavira, jer je to prefinjen instrument koji obično nose dva radnika, a ako je teži onda četvorica, pošto se prethodno ako je reč o polukoncertnom klaviru skinu nogare.
Ako je klavir polukoncertni osnovno je da se obveže okolo da ne bi prevagnuo na jednu stranu i „oteo” se kontroli što se može lako desiti ako se ovaj posao ne poveri profesionalcima. I u svetu se dešavaju propusti, za internacionalni festival „The Two Moors” dogodila se prava katastrofa. Organizatori su godinama štedeli da bi kupili čuveni „Bezendorfer”, rols rojs među klavirima, ali su ga tokom unošenja u koncertnu dvoranu ispustila trojica radnika. Šteta – 90.000 evra.

Ostoja uglavnom radi u Beogradu, njegov prijatelj ima kombi za prevoženje, pa po porudžbini odlaze i u unutrašnjost Srbije, ponekad dovezu klavir i iz inostranstva. Seća se i jednog rekorda. Za samo jedan dan je za firmu koja prodaje muzičke instrumente uneo 60 klavira koji su u Beograd pristigli šleperom iz Subotice.

Pitamo ga da li se dobro zaradi, ali iz njegovog odgovora shvatili smo da je više težak i odgovoran, nego isplativ, jer koncertni klaviri mogu težiti čak i do 550–600 kilograma.

Plaća se kako ko može, nekoliko stotina dinara, hiljadu, dve, zavisi, neko i pretplati, a neko i ne plati, kaže nosač. Konkurencija, kao što rekosmo, ume da bude nelojalna pa su, kaže Ostoja, tako objavili da je umro, kako bi mu preuzeli posao. I to, dodaje, njegov kolega, neko koga je uveo u ovaj posao.

Ostoja uporno lepi svoje oglasne papiriće sa mobilnim brojem telefona, po ulicama i čudi se što ih radnici Gradske čistoće uredno i istrajno skidaju sa kontejnera. Neće da popusti pred komunalcima, planira da udvostruči broj oglasa pa ko kome dosadi. Profesionalci u svom poslu uvek su bili na ceni pa Ostoja dobija pozive i iz Jagodine, Čačka, i drugih gradova Srbije, a nisu retki ni pozivi iz inostranstva.

Izvor: D. Stevanović
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Svaka njemu čast!
Ali, dvojica ovakvih, koji znaju kako, to odrade sami. Kada su pre više decenija meni isporučili klavir, sedmorica su ga donela na drugi sprat, a uspeli su malo i da ga ogrebu, iako je stepenište sasvim pristojno široko. I to pianino od "svega" 470 kg.
Siroti "Bezendorfer" koji se gore pominje, duša me boli kad čitam kako je nastradao. :-(
 
Natrag
Top