S&P upozorava - moguć bankrot Grčke

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
S&P upozorava - moguć bankrot Grčke

Izvor: Beta, Tanjug

Atina -- Vodeće međunarodne agencije za kreditne rejtinge upozoravaju da bi se Grčka mogla smatrati bankrotiranom zemljom ukoliko banke produže rokove za naplatu duga.

3068795174df14e774636f908754587_640x361.jpg


To je nedavno predloženo u okviru francuskog plana.
Agencija "Standard i Purs" je saopštila da će dva predloga koje je iznelo udruženje francuskih banaka prema njenim kritirijumima "verovatno značiti bankrot" budući da obe opcije predviđaju "vraćanje manjeg iznosa duga od prvobitne vrednosti obveznica".
Takav stav agencije S&P mogao bi osujetiti napore Evropske unije za rešavanje grčke dužničke krize, naročito ako bi i rivalske agencije Mudis i Fič došle do istog zaključka. Takozvani "selektivni bankrot" bi, naime, mogao podstaći novi talas previranja na finansijskim tržištima.

"Bankrot je upravo ono što političari EU žele da izbegnu", kazao je tržišni analitičar Luis Kuper u kompaniji "BGC Partners".

Francusko ministarstvo finansija i vodeći francuski vlasnici grčkog suverenog duga - banke "BNP Pariba" i "Kredi agrikol" - nisu komentarisale upozorenje agencije S&P, ali je portparol EU insistirao na tome da davanje rejtinga "selektivni bankrot" mora da bude izbegnuto.


Portparol komesara EU za monetarna pitanja Oli Rena Amedeu Altafaj Tardio je izjavio da je i dalje u toku rad na uključenju privatnog sektora u rešavanje grčke dužničke krize, ali da još nije doneta odluka o načinu njihovog uključenja.

Francuske banke su saopštile da su spremne da pomognu Grčkoj
putem prihvatanja znatnog smanjenja vrednosti duga koji će biti otplaćen, kao deo drugog paketa za spasavanje te članice zone evra.

Nemačke banke su kasnije saopštile da takodje razmatraju mogućnost ukazivanja pomoći pod sličnim uslovima kao što su ponudjeni u okviru francuskog plana.

U EU je u toku razmatrajnje mogućnosti odobravanja drugog paket pomoći Grčkoj
, posle sadašnjeg, vrednog 110 milijardi evra (159 milijardi dolara), uz očekivanje da on bude kompletiran do septembra.
Kreatori politike EU razmatraju načine da u to drugo spasavanje, umesto da članice Unije snose celokupne troškove, uključe banke i druge finansijske institucije. Jedan od predloga je da kreditori reinvestiraju najmanje 70 odsto prihoda od dospelih grčkih vladinih obveznica u nove 30-ogodišnje grčke obveznice, pri čemu bi kamatna stopa bila povezana sa rastom grčke ekonomije.

Prema drugoj opciji koja se razmatra, francuske finansijske institucije bi reinvestirale najmanje 90 odsto prihoda od dospelih grčkih obveznica u nove petogodišnje obligacije koje bi nosile istu kamatnu stopu kao obveznice s rokom dospeća od 30 godina. Ti predlozi su naišli na veliku podršku, ne samo od strane predsednika Francuske Nikole Sarkozija.

Francuske banke su među najvećim vlasnicima grčkog suverenog duga - u vrednosti od oko 15 milijardi evra (21 milijardu dolara). Nemački finansijski sektor je takodje znatno izložen grčkom dugu - u visini od oko 16 milijardi evra (22,7 milijardi dolara), pokazali su podaci Banke za međunarodna poravnanja.

Grčka je za sada izbegla bankrot po svom dugu nakon što je parlament te zemlje podržao nove stroge mere štednje u zamenu za novi paket za spasavanje od međunarodnih kreditora.

Ministri finansija zone evra su tokom vikenda postigni dogovor da puste Grčkoj sledeću tranšu od 12 milijardi evra iz prošlogodišnjeg zajma od 110 milijardi evra, pri čemu će EU isplatiti svojih 8,7 milijardi evra (12,6 milijardi dolara), dok će Međunarodni monetarni fond pustiti svojih 3,3 milijarde evra nakon što njegov izvršni odbor odobri tu isplatu na sastanku kasnije ove sedmice.

Grčka bi bez tih 12 milijardi evra u roku od nekoliko dana bankrotirala po svom ogromnom dugu.


Upozorenje S&P je došlo nakon što je ta agencija prošlog meseca skresala rejting Grčke na nivo CCC, čime je ta članica zone evra dospela na dno liste od 131 zemlje čiji suvereni dug S&P rangira.

Brisel očekuje progres
Očekuje se da će zona evra ostvariti napredak u pregovorima o novom paketu pomoći za Grčku koji će biti održani 11. jula, ali će biti potrebno još nekoliko nedelja da bi se utvrdila uloga privatnog sektora u tom spasavanju, saopštila je Evropska komisija. Ministar finansija Nemačke Volfgang Šojble je ukazao da će na sporazum verovatno morati da se čeka do jeseni, dok su evropske diplomate nagovestile da bi sporazum mogao da bude postignut do septembra.


Budžetski deficit Grčke iznad deset odsto BDP
Budžetski deficit Grčke će ostati iznad deset odsto bruto domaćeg proizvoda u 2011. godini ukoliko vlada u Atini ne preduzme dodatne mere štednje, saznaje se iz izveštaja misije "trojke" kreditora (ECB, EK i MMF) koja je ocenila stanje grčke ekonomije u maju i junu. Grčka je uspela da smanji budžetski deficit u 2010. godini na 10,5 odsto BDP sa 15,4 procenata u 2009, ali se nije uklopila u dogovorenih 9,4 procenata. Za tekuću godinu planiran je deficit od 7,6 procenata BDP.
 
Natrag
Top