S mora na Lovćen gondolama

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
S mora na Lovćen gondolama











Izvor:
Novosti.rs







S MORA na Lovćen gondolama! Da, vazdušnom trasom, od opevane Boke do najpoznatijeg crnogorskog vrha, na kome stražari pesnički genije Petar Drugi Petrović Njegoš.

[SIZE=+0]Jedna davnašnja ideja, pre svega turistički izuzetno zanimljiva, mogla bi u skorije vreme da bude realizovana. Reč je o povezivanju “neveste Jadrana” s lovćenskim vrhom i starom crnogorskom prestonicom - žičarom.


reg-Lovcen_310x186.jpg



O izgradnji žičare Kotor-Lovćen-Cetinje, o kojoj se poodavno priča, a naročito od kako je turizam najvažniji posao Crnogoraca, konkretno se nedavno govorilo na Cetinju, koje je posetila delegacija Borda direktora Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), koja je razgovarala sa gradonačelnikom Aleksandrom Bogdanovićem.

- Gosti, bankari, posebno su interesovanje pokazali za valorizaciju turističkih potencijala, pa se tako u prvom planu našla žičara o kojoj se dugo priča - kaže za Novosti Miloš Prelević, portparol prestonice Cetinje. - “Pala” je i konkretna odluka: EBRD je odlučio da kroz grant u iznosu od 150.000 evra podrži ovaj projekt.

[SIZE=+0]Evri koje je odobrila Evropska banka biće upotrebljeni za pripremu tenderske dokumentacije. Kako ističu na Cetinju, tender kojim će se tražiti ponude za izgradnju ovog kapitalnog objekta biće raspisan do kraja godine.

A kako će sve to izgledati? Žičara će biti dugačka oko 16 kilometara. Od mesta Dub kod Kotora do Kuka razdaljina iznosi 4,13 kilometara, od Kuka do Ivanovih korita 3,52, a najduža je deonica Ivanova korita - Cetinje - 7,45 kilometara.

- Potpuno je izvesno da će buduća žičara imati posebno mesto u razvoju kako primorskog turizma, tako i u valorizovanju turističkih potencijala Nacionalnog parka “Lovćen” i kulturno-istorijskog jezgra Cetinja. Još u doba Austrougarske, koja je vladala Bokom, postojala je žičara koja je povezivala Trojicu kod Kotora sa Njegušima. Svakako da će nova moderna “vazdušna” saobraćajnica sa udobnim liftovima - gondolama i drugim objektima biti prava atrakcija za goste koji stižu u Crnu Goru - kažu u SO Cetinje.
Cetinjani su odlučni da drevnu prestonicu Crne Gore i na druge načine približe savremenim nomadima. Turistima koji stižu na Primorje, koje je udaljeno od Cetinja, grada muzeja i istorije, jedva tridesetak kilometara. Poseban akcenat dat je uređenju starog gradskog jezgra. U planu je revitalizacija starih poslanstava iz perioda knjaževine i kraljevine Crne Gore.

Jedan od projekata koji bi u skorije vreme trebalo da bude realizovan je gradnja “Lokande”, najstarijeg hotela u Crnoj Gori, koji je porušen posle zemljotresa 1979. godine. Taj objekat u kojemu je pisan deo veoma zanimljive istorije Crne Gore, iz doba njenog suverena kralja Nikole, trebalo bi da dobije negdašnji izgled. Planirana je i obnova poslanstva Velike Britanije, ali i drugih.

- Veliki požar, koji je na startu ovogodišnje sezone prilično oštetio zgradu nekadašnjeg ruskog poslanstva u kome je bila smeštena Likovna akademija, ubrzaće obnovu ovog vanredno lepog zdanja, koje je nastalo po projektu čuvenog italijanskog arhitekte Koradinija - naglašava Prelević.

- Cetinje će, nadamo se, svojim starim građevinama ubrzo dati novi sjaj. Cilj kojem težimo jeste potpuna turistička valorizacija prestonice, koja u svojim nedrima čuva najveća crnogorska blaga, počev od knjiga starostavnih do muzejskih eksponata i slika neprocenjive vrednosti. Sve ulice i trgovi, gotovo sva zdanja u starom jezgru su istorija, koju će svetski turisti “dodirivati” svakodnevno.

[/SIZE]
[/SIZE]
 
Natrag
Top