S. Koreja uspešno lansirala raketu

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
[h=1]S. Koreja uspešno lansirala raketu[/h]




Pjongjang -- Severna Koreja uspešno je lansirala raketu dugog dometa, što su odmah osudile Ujedinjene nacije, SAD, Kina i Rusija.Raketa je, prema navodima Severne Koreje, ponela meteorološki satelit u orbitu, međutim, SAD, Južna Koreja i Japan veruju da je reč o testu tehnologije kako bi jednog dana mogla da ponese nuklearne bojeve glave i pogađa mete, kao što je teritorija SAD.


226911_severna-koreja-lansiranje-rakete-ap_kf.jpg



"Satelit je ušao planirano u orbitu", objavila je severnokorejska televizija, prenela je agencija Rojters.

Severnoamerička komanda za vazdušnu odbranu (NORAD) rekla je da je raketa "postavila jedan predmet koji izgleda da je dostigao orbitu", što je prvi put da je nezavisno telo potvrdilo trvdnje Severne Koreje o satelitu.

Pjongjang je sledio, kako je rekao, slično uspešno lansiranje iz 2009, kada je izveo i atomsku probu koja je dovela do pojačanja sankcija Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija uvedenih toj zemlji 2006. posle prve nuklearne probe.

Severnoj Koreji je zabranjeno rezolucijama UN da razvija nuklearne i raketne tehnologije, iako novi mladi vođa Kim Džong Un koji je došao na vlast prošle godine, nastavlja sa državnom politikom "prvo vojska" koju je uveo njegov preminuli otac.

Kim Džong Un je odlučio da krene očevim stopama i nastavi sa probama raketa i razvojem nuklearnog programa zbog, kako je poručio, neprijateljske politike SAD prema Pjongjangu.

Severna Koreja veliča današnje lansiranje slaveći ga kao junaštvo sva tri člana dinastije Kim koji su vladali zemljom od 1948.

Generalni sekretar UN Ban Ki Mun oštro je osudio lansiranje rakete i izrazio zabrinutost da bi to moglo da ima negativan utiac na mir i bezbednost u regionu.

Diplomate Saveta bezbednosti UN saopštile su da će razgovarati o severnokorejskom lansiranju rakete na sastanku koji je zakazan za danas.

NATO je snažno osudio severokorejsko lansiranje rakete, rekavši da je ono protivno rezolucijama Un i da bi moglo da destabilizuje region oko Koreje.

"Taj porvokativni akt povećava tenzije u regionu i rizikuje dodatnu destabilizaciju Korejskog poluostrva", kaže se u saopštenju NATO.

Japan je zatražio sastanak Saveta bezbednosti o lansiranju rakete.

Bela kuća je osudila lansiranje rakete, označivši je kao "visoko provokativan čin" koji direktno krši rezolucije UN i pozvala je međunarodne partnere da odluče o "odgovarajućim akcijama" protiv Pjongjanga.

"Međunarodna zajednica mora da radi na slanju jasne poruke Severnoj Koreji da njihova kršenje rezolucija Saveta bezbednosti UN snosi posledice", rekao je portparol Bele kuće Tomi Vitor.

Lansiranje "neće pomoći u jačanju stabilnosti i imaće negativan efekat" na situaciju u regionu, saopštilo je rusko ministarstvo spoljnih poslova, prenela je agencija AFP.

Rusko ministarstvo odbrane saopštilo je da je pratilo lasiranje severnokorejske rakete i južnu putanju sa severnokorejskog poluostrva.

Kina je oštro kritikovala Severnu Koreju zbog lansiranja rakete dugog dometa, tražeći da se Pjongjang pridržava rezolucija UN kojima nije dozvoljeno korišćenje balističkih raketa.

"Pjongjang bi trebalo...da poštuje relevantne rezolucije Saveta bezbednosti UN...koje traže da Severna Koreja ne izvodi nikakvo lansiranje raketa sa balističkom tehnologijom" i traži da "obustavi sve aktivnosti povezane sa balističkim raketnim programom, javila je kineska agencija Sinhua.

Sinhua je navela i da sve strane treba da budu uzdržane.

Stručnjaci procenjuju da je malo verovatno da dođe do pojačanja sankcija Un, ali da bi pojedine zemlje, kao SAD, Japan i Južna Koreja, mogle da uvedu jednostrane kaznene mere.

Danasnji uspeh stavlja Sever ispred Juga koji nije uspeo da lansira svoju raket sa satelitom od oktobra, kako je bilo planirano, zbog tehnčkih problema. Seul smatra da je ovo lansiranje balističke rakete podsticaj za učvršćenje vlasti Kim Džong Una.

Severna Koreja je potrošila ove godine na razvoj svog raketnog programa čak 1,3 milijade dolara dok je prema procenama stručnjaka Ujedinjenih nacija dve trećine od 24 miliona stanovnika u toj zemlji suočeno sa hroničnim nedostatkom hrane.



Izvor:
B92.net
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
[h=1]Šta je sledeći korak Severne Koreje[/h]



Seul -- Sledeći korak za Severnu Koreju, nakon lansiranja satelita u orbitu uz pomoć rakete nosača, je nuklearna proba, smatraju analitičari.Analitičari naime smatraju da je Severna Koreja sada sposobna da razvije raketu koja može da nosi nuklearne bojeve gleve i pogodi Sjedinjene Države.


132551092350c9a8b453575834317095_368x281.jpg



Njen sledeći korak biće, po mišljenju analitičara, nuklearna proba, treća koju bi izvela ova izolovana i nepredvidljiva zemlja čije rukovodstvo smatra da samo strahom od nuklearnog oružja može da očuva režim.

Druga nuklearna proba iz 2009. je izvedena 25. maja, mesec dana nakon lansiranja balističke rakete.

Za Severnu Koreju i njenog vođu Kim Džong Ila, cena raketnog programa i nuklearnog oružja, što je po proceni Seula iznosilo 2,8-3,2 milijardi dolara od 1998, kao i rizik dodatnih sankcija međunarodne zajednice, jednostavno ne predstavlja deo kalkulacija.

"Severna Koreja će insistirati da su sve sankcije nepravedne i ukoliko su sankcije strože, verovatnoća da će Pjongjang izvršiti nuklearnu probu su veće", kaže za Rojters Baek Seung-Dju sa Korejskog instituta za odbrambene analize.

Savet bezbednosti UN će razgovarati kako da odgovori na lansiranje, za koje kaže da predstavlja kršenje sankcija uvedenih 2006. i 2009. kojima je, posle dve nuklearne probe, zabranjeno toj osiromašenoj zemlji da razvija raketni i nuklearni program.

Međunarodna zajednica je, međutim, ostala s malo mogućnosti, Peking je protiv pooštravanja sankcija, a i druge članice Saveta bezbednosti veruju da mogu da odvrate Pjongjang od budućih nuklearnih i raketnih proba.

Koliko je to realno u uslovima kada čak i Kina, najveći saveznik i pomagač Severa, ima ograničen uticaj na državu čija je osnovna politika "prvo vojska", a moto "Mir leži na kraju cevi naše puške". Još u avgustu Severna Koreja je pokazala da joj je dobro poznato kako će drugo lansiranje rakete ove godine, posle neuspelog aprilskog pokušaja, biti primljeno u Vašingtonu.

"Tačno je da i satelitski nosač raketa i raketa sa bojevom glavom koriste slične trhnologije", navedeno je u saopštenju ministarstva spoljnih poslova koje je prenela agencija KCNA 31. avgusta. "SAD vide našu raketu nosača satelita kao raketu dugog dometa koja će jednog dana doseći do Sjedinjenih Država, jer one gledaju na DNR Koreju kao na neprijatelja".

Kraj igre za Sever je potpisivanje formalnog ugovora o miru sa Vašingtonom, diplomatsko priznanje i znacajna pomoć koja bi pomogla da se oporavi urušena privrede. "Oni se nadaju da će na kraju SAD biti suočene sa neprijatnom realnošću i početi pregovore u cilju usporavanja ili zamrzavanja, ali ne i obustavljanja, njihovog nuklaernog i raketnog programa", kaže Andrej Lankov, stručnjak za Severnu Koeju na Kukmin univerzitetu u Seulu.

"Ako je takav dogovor moguć, samo konstatovanje nije dovoljno. SAD bi morale da plate, da daju velikodušnu pomoć kao nagradu za spremnost Severne Koreje da uspori ili zaustavi na kratko program", kaže on.

Skore satelitske fotografije pokazuju da je Severna Koreja obnovila stari put koji vodi do mesta nuklearnih proba u planinama na severu zemlje. Takođe se vidi da je, ne tako davno- u novembru, uklanjan sneg i naslage otpada sa jednog od ulaza u tunele za probe. Istovremeno sa obnovom svog mesta za probu nuklaernog oružja, sever nastavlja s onim što zove razvojem civilnog nuklearnog programa.

Krajem novembra Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) je objavila da napreduju radovi na reaktoru na vodu i da je Severna Koreja uglavnom završila radove na glavnoj zgradi. Pjongjang kaže da mu treba nuklaerna energija za proizvodnju struje. Međutim, uspesi u razvoju raketne tehnologije i nuklaernog programa služe i za reklamiranje dobrih izvoznih artikala za koje bi mnoge zemlje dale velike pare toliko potrebe Pjongjangu koji, osim oružja, drugo i nema da ponudi.



Izvor:
B92.net
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
J. Koreja analizira ostatke rakete





Seul -- Južnokorejska mornarica je izvukla ostatke severnokorejske rakete dugog dometa, koji će biti analizirani da bi se utvrdio stepen dostignutog balističkog nivoa."Očekuje se da ostaci budu važan deo informacija za procenu raketne sposobnosti Severne Koreje", rekao je predstavnik Ministarstva odbrane Kim Min Seok.


16041495350cb14dfc9c9b634304867_orig.jpg



Deo koji je mornarica izvadila s morskog dna izgleda kao da je rezervoar za gorivo, na kome je napisano ime rakete "Unha-3".

Analizu pronađenog dela izvršiće tim civilnih i vojnih stručnjaka, kao i američki eksperti za sovjetsku raketnu tehnologiju, preneo je AFP.

Prvi stepen balističke rakete Unha-3, lansirane juče, pao je u more u blizini obale Korejskog poluostrva, dok je drugi stepen pao u more istočno od Filipina.

Izvađeni komad prvog stepena rakete nađen je na morskom dnu oko 160 kilometara zapadno od luke Gunsan, na dubini od 80 metara, javila je agencija Jonhap.

Gotovo istovremeno, u Pjongjangu je održano slavlje povodom lansiranja rakete. Masovni skup u centru prestonice, koji prenosi državna televizija, organizovan je dva dana nakon lansiranja rakete i dva dana pred godišnjicu smrti bivšeg lidera Kim Džong Ila, oca novog lidera Kim Džong Una.

Pred prošli pokušaja lansiranja rakete u aprilu, koji je završen neuspešno, Severna Koreja je upozorila Japan i Južnu Koreju da će svaki pokušaj vađenja ostataka rakete biti smatran za "čin rata".

Pjongjang je rekao da je najnovije lansiranje isključivo naučna misija s ciljem da se u orbitu oko Zemlje postavi posmatrački satelit.

SAD, Japan i Južna Koreja, međutim, smatraju da je to predstavljalo kamuflažu za probu rakete dugog dometa, što je Pjongjangu zabranjeno sankcijama Saveta bezbednosti UN.



Izvor:
B92.net
 
Natrag
Top