Ruski naučnici oživeli biljku staru 30.000 godina

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Ruski naučnici uspeli da ožive biljku staru 30.000 godina











Izvor:
Blic.rs







Na osnovu tkiva biljke pronađene u sibirskom ledu, stare oko 30.000 godina, ruski naučnici su uspeli da "ožive celu biljku" što je pionirski eksperiment na putu ka oživljavanju raznih drugih biljnih vrsta.


215357_biljka-iz-ledenog-doba-rusija-ap_hf.jpg



Najstarija biljka silene stenofila je regenerisana, rekli su naučnici i dodali da je plodna i da proizvodi beli cvet i ima održive semenke.

Eksperiment dokazuje da led služi kao prirodno spremište za drevne oblike zivote, rekli su ruski naučnici, koji su objavili studiju u američkom naučnom časopisu "Izveštaji Nacionalne akademije nauka".


Kanadski naučnici su ranije regenerisali neke značajne mlađe biljke iz semena pronađenog u nekim jazbinama.


Svetlana Jašina iz Istituta za biofiziku Ruske akademije nauka, izjavila je da oživljena biljka izgleda vrlo slično jednoj biljci koja još uvek raste u istom području severoistočnog Sibira.


"To je izdržljiva biljka, koja se veoma dobro prilagođava", rekla je Jašina za AP i izrazila nadu da će naučnici uspeti da ožive više biljnih vrsta.


Ruski istraživački tim oporavio je plod nakon ispitivanja desetine fosilnih ostataka skrivenih u ledu na desnoj obali reke Kolime u severoistočnom Sibiru. Ti fosili su stari 30.000 do 32.000 godina.


Ti fosili su pronađeni u jazbinama veverica koja su pravile zalihe hrane.


Japanski naučnici već su u potrazi na istom podrucju za fosilima, odnosno smrznutom tkivu životinja zbog leda kao dobrog konzervatora. Na tom području su živeli mamuti, bizoni, konji, jeleni i nosorozi.
 
Natrag
Top