Ruska klinika za produžavanje nogu

Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
5.533
Ruska klinika za produžavanje nogu
28.07.2009. 10:37

Danas je sve popularnija estetska hirurgija čiji je cilj produžavanje nogu i povećanje visine, a u Rusiji se nalazi jedna od najposećenijih klinika koje se bave tom vrstom hirurgije, prenosi Skaj njuz.

noge-x.jpg


Dok hoda na štakama kroz hodnik bolnice, dvadesettrogodišnja Tanja izgleda kao da je preživela užasnu saobraćajnu nesreću. Iz obe njene noge vire metalne igle povezane sa metalnim protezama koje ih pričvršćuju. Ali, ovakvo stanje je samo njen izbor, jer je njen cilj da ima duže noge.
"Ovaj proces je komplikovan i dugačak, ali kada vidim kako mi noge postaju duže, želim da nastavim dalje, da učinim da budu još duže", izjavila je Tanja.Proces produžavanja nogu ju je koštao oko 16.000 funti i devet meseci života.
Operacije podrazumevaju provlačenje metalnih žica kroz noge, koje lome kost, a zatim polako razdvajaju polomljene kosti. Vremenom praznina između dva dela zaceljuje, produžavajući kost. Namerno lomljenje zdravih nogu povlači za sobom pitanje o tome da li su ovakve operacije u skladu sa medicinskom etikom.
"Ako je moguće promeniti oblik nosa, veličinu grudi, zašto ne i dužinu nogu? Pre svake operacije mi pokušavamo da ubedimo pacijente da to ne rade. Ali kada su oni odlučni, nemoguće je naterati ih da se predomisle", izjavio je Konstantin Novikov, ortopedski hirurg.
Svakodnevnim okretanjem šrafova u protezi, slomljene kosti se udaljavaju za milimetar svakog dana.
"Proces je bolan, ali znam da kada se sve to završi biću viša za pet centimetara. Bol je vredan toga, jer znam da ću biti srećnija i zadovoljnija svojim izgledom", izjavila je Nađa, jedna od pacijentkinja doktora Novikova.

Izvor: Blic
 
Natrag
Top