Rušenje kuće Đure Jakšića u Kragujevcu

Član
Učlanjen(a)
06.10.2009
Poruka
783
"Pomoćnica gradonačelnika Kragujevca za zaštitu kulturne baštine i uređivanje grada Slavica Đorđević izjavila je danas da kuća u Karađorđevoj ulici, u kojoj je jedno vreme živeo pesnik Đura Jakšić, nije spomenik kulture i da će biti srušena.

2iaualj.jpg


Ona je rekla da će na tom mestu biti sagrađen objekat koji će, u jednom delu, kroz galeriju ili klub kniževnika, podesećati na lik i delo Đure Jakšića.

"Cilj nam je da na tom mestu imamo objekat koji će biti prilagođen nameni, ali i koristiti umetnosti", rekla je Đorđevićeva.


Ona je podsetila da su još 1996. godine Ministarstvo kulture i Republički zavod za zaštitu spomenika kulture odbili zahtev da se taj objekat proglasi spomenikom kulture.

Pomoćnica gradonačelnika je na današnoj konferenciji za novinare rekla da je 2001. godine predviđena rekonstrukcija koja je takođe podrazumevala rušenje tog objekta, navodeći da su to sada "svojim izveštajem potvrdili statičari i sudski veštak".

Zbog svega toga je neophodno rušenje tog objekta, a šta će se graditi biće odlučeno na osnovu predloga Direkcije za urbanizam, rekla je Đorđevićeva.
Kuća u kojoj je nekada živeo pesnik Đura Jakšić nalazi se u centralnoj gradskoj zoni i već nekoliko godina je sklona rušenju.

Gradska uprava je ranije iselila dve porodice koje su do skora živele u njoj, a kuća je od nedavno ograđena kako ne bi ugrožavala bezbednost prolaznika."



Kao student sam u dva navrata ziveo u blizini ove kuce- prvo u ulici Mihajla Ivese, a ubrzo sam se preselio u Karadjordjevu, a moj prozor je bio tik iznad kuce Djure Jaksica i ne mogu da verujem da ce ova kuca, umesto da bude renovirana, biti srusena i to da bi se izgradila poslovna zgrada. Lep primer kako se gradske vlasti odnose prema tradiciji i kulturnoj zaostavstini.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Pa nije baš poslovni prostor
na tom mestu biti sagrađen objekat koji će, u jednom delu, kroz galeriju ili klub kniževnika, podesećati na lik i delo Đure Jakšića.

Meni je Đura Jakšić bez dileme omiljeni pesnik ali ovakva odluka i nije toliko nelogična. Naime kreativnost Đure Jakšiča za vreme boravka u Kragujevcu, mislim da je živeo 2-3 godine, bila je na veoma niskom nivou. Napisao je svega nekoliko pesama. Pored toga dosta je pio i imao je puno incidenata i sukoba...
 
Član
Učlanjen(a)
06.07.2010
Poruka
10
ovo je kuća đure jakšića kao što je i moja....
malo politikanstva u kragujevcu a mediji napravili dramu.opozicija se bori za vlast pa zakačili i kuću,,đurinu,,.
na liparu je prelepi kompleks sa njegovim spomenikom....
 
Član
Učlanjen(a)
04.05.2009
Poruka
382
prolazio sam pored te kuce svaki dan kada sam isao u skolu i nikada nisam obratio paznju na to sta je pisalo na ploci,valjda kada stalno prolazite istim ulicama ne obracate vise paznje na detalje...ali ta kuca je stalno delovala ruinirano,tako da bi mozda lepse bilo da je restauriraju.
 
Natrag
Top