Romansa za radnim stolom

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.999
Romansa za radnim stolom

Večernje novosti 24.10.2009 20:32



Prvo su pali visoki zidovi koji razdvajaju radne prostorije, zatim su male kancelarije ustuknule pred širokim i otvorenim prostorom, stolovi su spojeni. Potom su nestale i barijere među kolegama. A privatnost je postala mnogo manje privatna.

Procenom da li su ovakvi odnosi, sve rasprostranjeniji u novoj eri poslovanja, korisni ili ne - bave se psiholozi, vlasnici kompanija, pa i ekonomisti.
Usaglašenog zaključka, doduše, još nema, iako su se mnoga istraživanja upravo bavila ljubavnim vezama na poslu. Zato je ova oblast regulisana kodeksima koje, pa makar i nepisane, sadrži svaka firma.
Pristupi se razlikuju drastično, pa tako idu od podstrekivanja, koje je trend u velikim kompanijama poput "Majkrosofta", "Gugla", "Micubišija", pa sve do potpune zabrane. I dok zagovornici teze da su vezivanja na poslu poželjna i u korist svojim tvrdnjama vade dijagrame koji pokazju uzročno-posledične veze između broja brakova i produktivnosti, sve se više čuju dileme među stručnjacima za ljudske resurse.
- Veze na poslu mogu da budu motivacione i produktivne, ali samo kada su stabilne. S druge strane, kada dođe do problema onda to svakako nije dobro ni za koga, ni za taj par ni za firmu - objašnjava Vera Kondić, psiholog rada. - Stvari iz veze tada se iznose napolje, mešaju se drugi ljudi, a lični problemi se prenose na radnu situaciju.
Ipak, ma koliko bila podsticana ili zabranjivana, zbližavanja na poslu su neizbežna u gotovo svakom kolektivu. Poslednjim istraživanjem o seksualnosti na radnom mestu pozabavila se firma "Dureks", a u njemu je učestvovalo skoro 3.500 ispitanika. Istom se temom bavila agencija "Media Galup", a na svetskom nivou "Plejboj" je anketirao 100.000 ljudi. Rezultat je gotovo identičan - svaki drugi zaposleni imao je makar jednom vezu na poslu. Najčešće su se parovi birali unutar iste struke - linearno, pa je tako mnogo više veza među kolegama istog ranga. Sa šefom, odnosno šeficom u avanturu se upustilo "tek" šest odsto ispitanih.
Vera Kondić, međutim, upozorava na drugu opasnost - otuđenje! Sa jačanjem socijalnih veza na poslu, objašnjava naša sagovornica, udaljavamo se od sebe i svojih "starih" prijatelja.
- Sve se više živi na poslu i to svakako nije dobro - objašnjava Vera Kondić. - To liči na kolektivizam "ruskog tipa". Jako vezivanje za kolektiv ostavlja te bez identiteta.
Naročito se to primećuje kod supružnika koji dele i radni prostor.



 
Natrag
Top