Rogati gušter (Phrynosoma)

Hoyas
LEGEND
Učlanjen(a)
06.06.2009
Poruka
21.085
Rogati gušter (Phrynosoma)

Phrynosoma_asio2.jpg


:info:

Ljubitelje egzotičnih životinja oduševit će rogati gušter, odnosno hrynosoma, Horned Lizard, Horned Toad. Rogati gušter, ovisno o vrsti, može narasti do maksimalno 15 centimetara, a životni vijek u prirodi mu je pet do osam godina. U zatočeništvu se smještaju u terarije (mjera 120 x 60 x 100 cm). Dnevno trebaju dvjestotinjak mrava, a ako im to ne možete priuštiti, ne uzimajte ih za kućne ljubimce jer će uginuti


0166007.19.jpg

Pri prvom znaku opasnosti se umire i promijene boju u skladu s okolinom


Phrynosome su specifični po 'kruni' rogova na prijelazu gornjeg dijela glave prema vratu, te ovisno o vrsti bodljama po leđima i bočnom dijelu trupa.

Njihovo veliko plosnato tijelo djeluje kao solarna ploča. Naime, na nižim temperaturama šire se radi veće apsorpcije sunca, a na visokim temperaturama im pomaže pri lakšem zakapanju u mekano tlo. Većinu dana (nakon jutarnjeg zagrijavanja) provode loveći hranu i sunčajući se na pustinjskom kamenju, dok na prvi znak previsoke temperature ili sumraka traže mekano tlo, zakapaju se i tako prespavaju noć. U prirodi hiberniraju od jeseni do proljeća.

0167007.19.jpg

Dnevno im je, na jelovniku potrebno servirati dvjestotinjak mrava

Osnova njihove prehrane su mravi, no s obzirom na nužnu prilagodbu životnim uvjetima, hrane se i termitima, ličinkama, paucima, dok vrsta platyrhinos jede i hranu biljnog porijekla.

Vodu apsorbiraju preko leđa, repa i nogu; kada naiđu na lokvu, stanu u nju i voda se upija kroz kožu nogu i repa, preko tijela i glave do usta, a kada pada kiša, događa se isto samo preko leđa. Boje ovise o vrstama, no prevladavaju žuta, crvena, sve varijante smeđe te kremasta.

Sposobnost kamufliranja im je savršena. Pri prvom znaku opasnosti se umire, promijene boju u skladu s okolinom, a ako ih ipak grabežljivci uoče, nastavljaju sa širenjem tijela, siktanjem, mahanjem vrha repa, te naginjanjem glave prema naprijed 'prijeteći' svojim rogovima. Činjenica po kojoj su neke od vrsta (zna se do sada za četiri) poznate je njihova sposobnost 'štrcanja krvi' iz oka; napinjući male kapilare, povećavajući krvni pritisak u glavi i ciljajući u usta svojih predatora štrcaju krv čak do 90-ak centimetara udaljenosti (pasa, lisica, zmija, sokola, većih guštera i kojota), kao zadnjom fazom obrane. Predatori po okusu krvi 'shvaćaju' da plijen nije ni malo ukusan i u većini slučajeva se povlače.

Žalosno je to da njihov spas istodobno može biti i njihova smrt. Ako predator ne odustane, phrynosoma će istiskivati krv dokle god u tijelu ne ostane ni kapi i to znači njihov kraj.

Danas postoji 14 poznatih vrsta phrynosoma; osam vrsta nastanjuje kontinentalni dio Amerike, a šest vrsta područje Meksika. Međusobno se razlikuju po veličini i količini rogova na glavi, te prema abdominalnim i leđnim bodljama. Boje nisu siguran znak raspoznavanja jer se ovaj gušter uspješno prilagođava boji podloge na kojoj se nalazi (pijesak, kamen).

0168007.19.jpg

Kao ljubimci su izuzetno interesantni i vežu se za poznate ljude


Također je zanimljivo to da ženke vrsta braconnieri, boucardi, ditmarsi, hernandesi te orbicuare rađaju žive mlade, dok ostale vrste liježu jaja. Parenje traje od travnja do srpnja, a počinje tako da mužjaci lupaju glavama, napuhuju se, te mašu rukama. Lijeganje jaja i rađanje mladih ovisi o vrsti i lokalitetu, a počinje u kolovozu.

Neke ženke imaju sposobnost 'zadržavanja' jaja u sebi i to obično zbog loših uvjeta. Mladi se odmah po lijeganju zakapaju u tlo i prepušteni su sami sebi. U potragu za hranom kreću odmah.

Phrynosome (ovisno o vrsti) narastu maksimalno do 15 centimetara, a životni vijek u prirodi im je pet do osam godina.

U zatočeništvu se smještaju u terestrealne terarije mjera 120 x 60 x 100 centimetara. Uređenje je polupustinjsko, no s grmovima, kamenjem, suhim drvećem i obavezno jednom spiljicom gdje se mogu i preko dana sakriti. Podloga je pijesak. Lampe koje su obavezne su UVB lampa te basking-spot (lampa za sunčanje).

Temperatura na mjestu za sunčanje treba biti oko 37 °C, u hladnijem dijelu oko 27 °C, te u ostalim dijelovima oko 30 °C. U terariju mora biti plitka posuda s uvijek svježom vodom. Spektar hrane smo već napomenuli, no još jedno upozorenje; nikako i nikada ne smiju jesti brašnare jer sastav crva brašnara može usmrtiti phrynosomu.

Kao ljubimci su izuzetno interesantni i vežu se za poznate ljude. Ako vas ne vide, odjednom ćete u ogromnom terariju na staklu vidjeti malu glavicu koja vas uporno traži. No ako im ne možete na dnevnoj bazi opskrbiti količinu od dvjestotinjak mrava, ne uzimajte ih kao ljubimce jer bez mrava oni ne mogu preživjeti. Također nikada nije zabilježeno da su 'štrcali' krv iz oka na ljude.

Zanimljivo je da je ova vrsta postojala i prije 30 milijuna godina (rani miocen), dok su tri podvrste odumrle još prije nastanka samog čovjeka. Plemena Navajo, Hopi, Papago, Pima su u sve svoje legende uključivala i rogate guštere, i to kao simbole snage i snalažljivosti.
 
Natrag
Top