Rod Poecilotheria – čuvanje i održavanje

Hoyas
LEGEND
Učlanjen(a)
06.06.2009
Poruka
21.085
Rod Poecilotheria – čuvanje i održavanje

dsc10693yx.jpg


:info:

Poecilotherie-jedne od najkoloritnijih tarantula koje to naglasavaju svojim aristokratskim ''gotickim'' stavom.
Ime Poecilotheria potiče od grčkih reči ''poikilos'' – koloristično i ''therion''-zver.
Ovaj rod konstantno trpi promene što se tiče broja i otkrivanja novih vrsta.I ako je prva iz ovog roda otkrivena davne 1804 godine-Fasciata ( Latreille, Šri lanka ) , i danas se traga za novim. Skoro pronadjene vrste P.Hanumavilasumica i P.Tigrinawesseli povećale su interesovanje za proučavanje ovih ''prirodnih ornamenata''. Danas se smatra da rod sadrži 14 vrsta tarantula. Tu spadaju sledeće vrste:


-P.Fasciata ( Latreille,1804 ) ( Šri lanka )
-P.Striata ( Pocock,1895 ) ( India )
-P.Subfusca (Pocock,1895 ) (India )
-P.Formosa ( Pocock,1899 ) ( India )
-P.Metallica ( Pocock,1899 ) (India )
-P.Ornata (Pocock,1899 ) ( Šri lanka )
-P.Regalis ( Pocock,1899 ) ( India )
-P.Rufilata ( Pocock,1899 ) (India )
-P.Miranda ( Pocock,1900 ) ( India )
-P.Uniformis ( Strand,1913 ) ( Šri lanka )
-P.Smithi ( Kirk,1996 ) ( Šri lanka )
-P.Pederseni ( Kirk,2001 ) ( Šri lanka )
-P.Hanumavilasumica ( Smith,2004 ) ( India )
-P.Tigrinawesseli ( Smith,2006 ) ( Šri lanka )

Prirodna staništa su guste kišne šume Indije I Šri lanke. Pripadaju vrsti arborealnih tarantula ( penjača ). Traže skloništa u pukotinama drveća. Danju se zavlače u svoje jazbine dok predveče izlaze i tokom noći love velike noćne leptire.
Izuzetno brzi lovci naoružani jednim od najjačih otrova koje poseduju tarantule , ipak Poecilotherie ( bez obzira na njihovu agresivnost ) upozoravaju kada su ugrožene podižući prvi prednji par nogu koji je izuzetno koloritan – jake žute pruge su karakteristične za sve Poecilotherie. Boje na prvom i drugom paru , trakastog oblika nižu se sa zadnje strane femura, tibie I metatarzisa. Sa spoljašne strane se rasipaju koloristične tufne i tačkice.

Na abdomenu sve Poecilotherie nose duplu ‘’cik-cak’’ šaru - jedna unutar druge na osnovu koje moze da se nasluti pol. Šara kod mužjaka ima izraženije špicaste uglove, sama šara je tanja dok je kod ženki obrnuto – zaobljeniji špicevi i masivnija šara kod koje unutrašnja počinje polako da bledi i da se stapa sa spoljašnom šarom.To se dešava između 7 cm i 13 cm , zavisno od same Poecilotherie. Takođe abdomen ženke je dosta masivniji i zaobljeniji dok je kod mužjaka više špicast tako da ženka izgleda robusnije i kompaktnije.
Što se tiče određivanja pola to je malo teže jer je potrebno iskusnije oko. Spermateke kod poecilotheria su u vidu korneta-brežuljaka koji nekad znaju da budu i potpuno odvojeni. Tako da čovek treba da vidi seriju njih pa da sa sigurnošću može da tvrdi o polu.
Postoje tamne ( highland ) i svetle ( lowland ) forme Poecilotheria koje direktno zavise od samog staništa. Dark form se odnosi na tamniju boju koja lako može da se promeni iz svetlije u tamniju i obrnuto ili na samu tamnu verziju te vrste. Highland forme ( dark ) žive u višim planinskim predelima i zahtevaju nešto nižu temperaturu. Veoma se teško razmnožavaju u terarističkim uslovima. Dosta dark formi srećemo kod Subfuscke kao i kod Metallice kod koje starije ženke imaju na nekim mestima crne partije umesto plavih. Ređe se sreću dark forme varijante Ornate i Regalisa.

Terarijumi dimenzije 20cmx40cmx40cm obezbeđuju dosta prostora –površina za penjanje. Unutar terarijuma poželjno je staviti i neku koru pomoću koje će lakše napraviti sklonište. Pored uslova za penjanje ove tarantule preferiraju visoku vlažnost ( 70-85% ).Malim poecilotherijama treba obezbediti manju ali vertikalnu posudu. Mogu da posluže staklene tegle.
Za podlogu se uzima supstrat koji bolje drži vodu i vlažnost bez menjanja sopstvenih svojstava.Običan treset , kokosov treset a može i kombinacija ova dva jer oba supstrata odlično zadržavaju vlagu. Treset može da se orosava što godi biljkama a i samim poecilotheriama ne stvara problem. U drugom slučaju samo treset može prosto da se navlaži što će dovesti do isparavanja i povećanja temperature unutar terarijuma. Ne dolaze u obzir samo pesak , trina ii slicno.Posuda sa vodom je obavezna!

Životni vek mužjaka iznosi 2-5 godina dok ženke prožive 8-13 godina. Polnu zrelost dostižu posle godinu i po do dve dana. Mužjacima treba i kraće. Kada dostignu polnu zrelost oni nemaju kuke na tibijama. U suštini parenje poecilotheria nije teško niti zahtevno. Pažljivo treba ubaciti mužjaka u terarijum sa ženkom. Pre toga dobro nahraniti ženku da ne bi odmah napala i pojela mužjaka ( što se pre ili kasnije dogodi ako se mužjak ostavi). Posle parenja hraniti ženku uobičajeno sa konstantnim održavanjem vlažnosti i temperature. Prosečno vreme za pojavu kokuna kreće se od 35 do 50 dana. Kokun je mali i obično prečnika 4 do 5 cm. Broj malih se u proseku kreće od 70-150. Veća je verovatnoća da će ženka uništiti kokun i jaja ukoliko je vlažnost nedovoljna.Posle formiranja kokuna, potrebno je još 35-40 dana do pojavljivanja mladih.

 
Natrag
Top