Robin Hud s Andrićevog venca

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Robin Hud s Andrićevog venca

5. decembar 2010. 5. decembar 2010. | 00:00 | Piše: Katarina Preradović

Šta se iza brega valja? Ovo pitanje, poslednjih nedelja nezaobilazno u svakom čaršijskom razgovoru i kafanskom susretu, najčešće se čuje na pomen najveće od svih tema - Tadićevog obračuna sa tajkunima.

Na koga je krenuo? Da li se obrušio zbog prodaje Maksija? Da li je sledeći Beko, pošto ga je Mišković, kao nekada Karića, ponudio kao žrtveno jagnje? I tako redom, nižu se pitanja.

Nedoumice oko značenja predsednikovih poziva bogatašima da doniraju polovinu imetka, medijskog „prepucavanja“ sa Milanom Bekom i konačno poziva Vladi Srbije da nađe zakonske načine da uzme od najbogatijih, deli i većina srpskih političara i ministara.

Niko ne želi javno da priča o tome, valjda stoga što danas srpske ministre i tajkune vezuje ista muka - neizvesna sudbina. Ako ovdašnji bogataši ne spavaju mirno zbog moguće reakcije države, ništa mirniji san nemaju ni srpski ministri. Njihov mač nad glavom je najavljena rekonstrukcija Vlade, u kojoj nikome mesto nije zagarantovano.

U takvoj atmosferi, u Vladi su svi bili zatečeni Tadićevom najavom da se sprema set zakona kojima će se oporezovati najbogatiji. Ponajviše Diana Dragutinović, ministarka finansija, u čije dvorište je direktno „ubačena loptica“. Jer upravo se od nje očekuje da smisli poreske „cake“ kojima bi se više uzelo najbogatijima. Kako saznajemo, Dragutinovićeva se našla u „nebranom grožđu“.

Osim već davno najavljenih izmena poreskih zakona o dobiti i imovini, koje treba da uspostave pravednije oporezivanje, ministarka praktično nema druge mehanizme kojima bi sprovela Tadićeve naloge. Dakle, čarobnog štapića nema.

Dobro obavešteni sagovornik NIN-a, blizak Vladi Srbije, tvrdi da su u prvi mah svi u Vladi pomislili da Tadić priželjkuje neki novi porez na ekstraprofit, koji je svojevremeno neslavno prošao. Kada su shvatili da to nije ideja, tek onda su ostali zbunjeni.

Ekonomski deo Vlade zna da bi finansijski efekti zaoštravanja zakona o porezu na dobit i poreza na imovinu bili svega po nekoliko milijardi dinara. Razlozi domaćih biznismena da registruju firme na raznim egzotičnim ostrvima, kako tvrde izvori NIN-a, nisu samo poreske prirode. Pre se radi o mogućem izbegavanju ispitivanja porekla kapitala (ako bi se ta tema ikada nametnula), ali i mogućnosti da kao strane firme apliciraju za niz povoljnijih kredita i pomoć.

Uostalom, i brojne strane investicije nisu stigle iz matičnih zemalja. Tako je „Filip Moris“ ušao u Srbiju iz Švajcarske, Telenor iz Kopenhagena, a Bol pekidžing sa Sent Vinsenta. I mnogi drugi, slično njima, tražili su najpovoljnije poreske režime.

Malo ko veruje da se Tadićevi preteći tonovi odnose na bogate strance, jer pominjao je one „koji su se obogatili tokom devedesetih“, ali su brojni oni koji veruju da bi efekti novog „oporezivanja bogataša“ bili upravo neizvesnosti za postojeće i buduće strane investitore, od kojih niko ne bi znao šta ih čeka i kada će neko proceniti da su nepristojno bogati.

Politika „porezom na bogataše“, kako saznajemo, nije bila predmet nijednog stranačkog skupa DS-a, niti je dogovarana na partijskim organima. Dolazi isključivo iz Tadićevog kabineta. Veruje se više od njegovih medijskih, nego zvaničnih ekonomskih savetnika u kabinetu (Biserka Jevtimijević Drinjaković i Gordana Matković). Kao čovek od uticaja pominje se i Dejan Popović, naš ambasador u Londonu, nekadašnji zamenik ministra finansija u prvoj petooktobarskoj vladi.

Među onima koji su bili za drugačiji pristup ovom problemu, kako tvrdi naš sagovornik, nalaze se i premijer Mirko Cvetković i njegovi savetnici. Upravo iz tog kruga je prošle zime potekla ideja o saradnji i dogovoru bogataša, sindikata i Vlade, čiji je epilog bio nesrećno i nejasno predstavljen plan o ulasku srpskih tajkuna u propala preduzeća.

„Reakcija javnosti na saradnju države i tajkuna bila je jako loša, a istraživači javnog mnjenja odmah su registrovali pad Tadićeve popularnosti zbog pristajanja na dogovor sa bogatašima. To je bio svojevrstan test, lakmus papir, nakon čega smo od dogovaranja u aprilu, vrlo brzo, već u maju, došli do Tadićeve izjave sa Kipra, u kojoj bogatašima poručuje da vode računa šta rade i gde osnivaju preduzeća. Očito je predsednikov tim video da na saradnji i dogovoru, i on i stranka gube poene, da deo socijalnog gneva treba prebaciti na upadljivo bogate, pa se prešlo na robinhudovski marketing, koji uvek, a posebno u krizi daje rezultate“, tvrdi naš odlično obavešteni sagovornik.

Krugovi bliski premijeru i dalje se zalažu za „spuštanje lopte“ i neku vrstu radnog doručka sa biznismenima (poput nekadašnje ideje Zorana Đinđića o donatorskoj konferenciji bogataša), jer veruju da bi finansijski efekti mogli biti daleko veći od pooštravanja poreza.

Politički gledano, logika je obrnuta. Zato mnogi veruju da bi obračun sa tajkunima mogao biti glavna Tadićeva predizborna tema. Na Kosovu je „proklizao“, Evropa je kao tema potrošena (a i Toma je za Evropu), pa naslanjanje na već najavljene skromne poreske izmene i njihovo stavljanje u kontekst obračuna sa bogatašima, može biti glavni predizborni adut Tadića i njegove stranke.

Drugih gotovo da i nema, jer ako se politički analitičari danas slažu da će ekonomija dominirati na narednim izborima, sigurno je da na niskom standardu građana, nezaposlenosti u porastu, brojnim monopolima i nestašicama mleka, demokrate ne mogu graditi uspeh. Na okršaju sa tajkunima, možda mogu. Time bi se moglo objasniti iznenadno Tadićevo zapažanje „nepristojno bogatih“, iako im je sama država omogućila privilegije i monopole.

Da je pre reč o političkom marketingu nego o stvarnoj volji da se suzbije moć krupnih kapitalista, veruje i drugi NIN-ov sagovornik iz vlade, koji podseća da istovremeno država najkrupnijim privrednicima “daje brojne subvencije, čak i trgovinskim lancima, što je presedan“, kao i najunosnije državne poslove, pre svih rad na Koridoru 10.

„S jedne strane imamo poviku na tajkune, a s druge, država koja diže viku ’Drž’te Čumeta i ne damo Čumetu Koridor 10’, uporno skoro sve deonice na ovom autoputu namešta firmama iza kojih stoji prvi među srpskim bogatašima“, tvrdi naš sagovornik.

Ima onih koji Tadićeve poteze vide kao iznuđene pred pritiscima Evrope. To objašnjavaju posebnim pritiskom Nemačke, da se zaštiti strani (čitaj nemački) kapital u Srbiji.

Objašnjenje nalaze u svetlu nemogućnosti nemačkog Vaca da preuzme „Večernje novosti“ od Milana Beka, zbog čega je nemačka država, nimalo blagonaklona prema ovakvom tretmanu domaćeg kapitala, dovela u pitanje i kupovinu Telekoma. A to pravi ozbiljne probleme vladi u Beogradu.

U tom kontekstu vidi se i iznenadna reakcija Komisije za hartije od vrednosti, koja je tek sada, četiri godine nakon Bekove kupovine „Novosti“, pokrenula postupak za utvrđivanje povezanosti tri firme, koje imaju većinsko vlasništvo u ovoj medijskoj kući.

Sagovornik blizak DS-u tvrdi, pak, da je Tadić voljan da krupnim kapitalistima „sreže krila”, ali nema mehanizme za to. Navodno Tadića brine to što Mišković neplaćanjem dobavljača uništava srpsku privredu (jednoj ovdašnjoj mesnoj industriji, recimo, nije platio godinu dana, pa ova firma uzima kredit da bi pokrila gubitak).

„Miškovićeva imovina knjigovodstveno vredi milijardu evra, realno 4-5 puta više. Država može da kaže, duguješ 800 miliona, uzimamo ti imovinu i prodajemo da bismo naplatili dugove, kao što je recimo država Austrija to praktično uradila sa Hipo bankom. Tadić to ne može da uradi jer za to nema podršku u vladajućoj koaliciji. Zato stalno izlazi sa moralnim osudama, umesto da nastupa kao država”, kaže ovaj sagovornik NIN-a.

Politički analitičar Milan Nikolić tvrdi ipak da se ne radi o Tadićevom okršaju sa tajkunima, već o moralnom apelu na bogataše, da poput onih u svetu, u vremenima krize nešto vrate državi.

„Američki milioneri, poput Gejtsa i Bafeta, u vremenima krize doniraju polovinu imetka, a njih 1.600 ujedinili su se u organizaciju koja traži da se podigne porez na njihove zarade. Ako se to dešava u tvrđavi kapitalizma, onda je normalno da Tadić kaže ovdašnjim tajkunima da su se preko noći obogatili i da je red da nešto državi vrate. Jasno je da je državni budžet u krizi, da nema od koga drugog da traži, a ako to bogataši u Americi rade dobrovoljno, zašto kod nas ne bi bili opominjani da imaju takvu obavezu“, tvrdi Nikolić.

Podseća na slične akcije u Švajcarskoj u kojoj su građani na referendumu glasali o podizanju poreza za najbogatije na čak 22 odsto.

Iako ima puno razumevanja za Tadićeve, kako kaže, moralne apele, koje stavlja u kontekst svetskih trendova i težnji, ne spori da bi lider DS-a i njegova stranka od toga mogli i politički profitirati.

„U Srbiji danas 60 odsto građana misli da je privatizacija bila čista pljačka, a preko 60 odsto da su naši bogataši kriminalci. Dakle, Tadić tu ne može da izgubi, može samo da dobije“.

I dok je politički dobitak za demokrate nesporan, finansijski efekti izmena poreskih zakona teško da će biti u skladu sa podignutim očekivanjima javnosti od „udara na tajkune“.

One uostalom nisu ni pripremane u te svrhe, pa će svako ko očekuje epohalan epilog biti razočaran njihovim skromnim rezultatima. Grube procene kažu da se radi o nekoliko milijardi dinara više za lokalne samouprave (po osnovu poreza na imovinu) i isto toliko godišnje za državni budžet (po osnovu poreza na dobit). Simbolično u odnosu na nenaplaćena potraživanja države po osnovu poreza i doprinosa od 160 milijardi dinara.

Šta će biti suština najavljenih poreskih reformi?

Najpre, izmena poreza na imovinu, koji do sada zaista nije razrezivan na osnovu tržišne cene nekretnine. Istini za volju, to je godinama bila i neka vrsta socijalne kategorije, jer je procenjivano da građani Srbije koji su za nekoliko stotina maraka otkupljivali državne stanove, još nemaju dovoljne prihode da bi mogli da plaćaju i porez u skladu sa njihovom tržišnom vrednošću. To će, sudeći prema najavama iz Ministarstva finansija, biti prva i najkrupnija izmena.

Planira se i ukidanje brojnih poreskih oslobađanja, koja su išla čak do 70 odsto vrednosti imovine, pa su recimo vlasnici luksuznih vila nakon umanjenja plaćali porez samo na 30 odsto vrednosti imovine. Ubuduće će postojati ili fiksni neoporezovani deo (razmišlja se o sumi od 30.000 evra) ili poreski kredit (od pet ili deset hiljada dinara).

Ova izmena trebalo bi najviše da pogodi najbogatije, jer se procenjuje da će vlasnici velikih vila plaćati deset puta veći porez nego sada. Ipak, ukupni finansijski efekti sasvim su skromni. Simulacije rađene u Ministarstvu finansija pokazuju da bi se prihodi po tom osnovu uvećali od 20 do 30 odsto, što u odnosu na sadašnju naplatu od četiri milijarde od fizičkih lica, znači godišnje jednu do dve milijarde dinara više za lokalne samouprave.

Drugi porez koji će se menjati jeste porez na dobit preduzeća, ali su planirane izmene manje poznate i jasne. Ministarka finansija nagovestila je da će one biti usmerene ka pooštrenom oporezivanju firmi registrovanih u ofšor zonama, a takvih je, među onima koje posluju u Srbiji, 13-15 odsto. One su samo u ovoj godini (od januara do kraja septembra) prema podacima NBS-a transferisale u ofšor poslovne zone 226,6 miliona evra. Ostaje nejasno kako će ovo pitanje biti regulisano, s obzirom na to da je of-šor problem svuda u svetu.

Nezvanično se može čuti da se ne planira podizanje sadašnje stope poreza od deset odsto već takođe eliminacija nekih izuzeća i oslobađanja. Efekti se procenjuju na nekoliko milijardi dinara za državni budžet. Izmena poreza na imovinu očekuje se do kraja godine, a poreza na dobit do polovine 2011. godine.

Milica Bisić, jedan od najvećih poreskih eksperata u zemlji, tvrdi za NIN da bi država veće efekte postigla efikasnom primenom postojećih zakona nego najavljenim izmenama.

Ne razume sasvim nezadovoljstvo države poslovanjem ofšor kompanija, napominjući da one, uprkos tvrdnjama političara, na dobit ostvarenu u Srbiji i sada plaćaju porez. Uz to, plaćaju i porez na dividendu u Srbiji, čija se visina razlikuje u zavisnosti od toga da li imamo ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja sa zemljom iz koje je firma.

Sa zemljama sa kojima imamo takav ugovor, stopa se kreće od pet do 10 odsto. Ako je osnivač iz Holandije, porez na dividendu iznosi pet odsto, ukoliko je sa Kipra deset odsto, a ako je firma registrovana na Kajmanima, sa kojima nemamo ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja, onda je porez 20 odsto.

Najčešću primedbu da biznismeni izvlače novac iz zemlje preko ofšor kompanija, kroz brojne fiktivne ugovore i nepostojeće rashode, Bisićeva ne isključuje, ali podseća da i sadašnji poreski zakoni omogućavaju Poreskoj upravi da proveri svaki rashod, svaki ugovor, i da ih, ako nema potrebne dokumentacije, ne prizna kao trošak i samim tim oporezuje.

„To je samo pitanje primene postojećih zakona. Za to ništa drugo nije potrebno“, tvrdi Bisićeva.

Sagovornica NIN-a se slaže da je potrebna reforma poreza na imovinu kod utvrđivanja tržišne vrednosti poreske osnovice i kod poreskih olakšica, ali se protivi progresivnoj poreskoj stopi. U Tadićevom zahtevu upućenom Vladi da se naplati od najbogatijih, Milica Bisić, koja je i bivša zamenica ministra finansija, vidi dva cilja - poreski, ali i politički, jer „pozivi na uzimanje bogatima politički jako dobro zvuče“.

„Sasvim sigurno postoji želja da se povećaju javni prihodi, jer je nesumnjivo da sastavljanje budžeta za 2011. prate veliki problemi. U tom kontekstu pokušaj da se izmene poreski zakoni, da bi se obezbedili veći prihodi, razuman je i očekivan. Međutim, korišćenje poreza i poreske politike da bi se vodio okršaj sa bilo kim je potpuno pogrešno, jer ne može da donese trajne poreske prihode, a samo dodatno i nepotrebno stvara uznemirenje i neizvesnost kod velikog broja ljudi. Ne možda kod onih zbog kojih se izmene deklarativno rade, već kod svih poslovnih ljudi i investitora, koji brinu da u jednom trenutku neko ne proceni da su prebogati i ne odredi neki dodatni porez. Time porez postaje kazna, a on to ne treba da bude“.

Umesto naprasnog poreskog „kažnjavanja“ bogataša, javnost je očekivala uporan rad državnih institucija, strogu primenu antimonopolskog zakona (koji ciljano i s puno prava finansijski može da pogodi upravo najbogatije), kao i sudski epilog spornih privatizacija C marketa, Luke Beograd ili „Novosti“.

Moralnim apelima Tadić samo demonstrira nemoć države pred tajkunima, koje je sama gajila, narušavajući pri tom poresku izvesnost i privredni ambijent. Otud bojazan mnogih da bi nasumice odapete strele u srpskoj Šervudskoj šumi mogle pogoditi i nekog njenog sasvim nedužnog žitelja - recimo stranog investitora. Mada će narod Robina Huda još više voleti.

Od poreza na ekstraprofit 70 miliona evra
Sličan pokušaj oporezivanja Miloševićevih bogataša, Srbija je dobila 2001. godine kroz Zakon o porezu na ekstraprofit.Primenom tog zakona naplaćeno je svega 70 miliona evra. Simbol tadašnjeg zakona o ekstraprofitu bio je Bogoljub Karić koji je platio i najveći porez - tadašnjih 70 miliona nemačkih maraka, odnosno 35 miliona evra. Daleko iza njega našao se Miroslav Mišković koji je morao da plati 4,3 miliona maraka i Milan Beko koji je izdvojio skoro dva miliona maraka. Oni su se našli na listi od oko 200 pravnih subjekata kojima je određen ekstraprofit. Ministarka Diana Dragutinović kaže da je taj zakon prevaziđen. „On je imao sudbinu kakvu je imao upravo zbog toga što je na neki način bio retroaktivan. Nešto što nije bilo nezakonito onda kada je činjeno, proglasilo se nezakonitim od momenta donošenja tog zakona”, podsetila je Dragutinovićeva.

B92
 
Natrag
Top